Koszyk 0
Opis:
W tajemniczych okolicznościach ginie doświadczona policjantka. Ekspert od mowy ciała, Michał Drobik, zostaje wezwany przez policję, by rozpracować mordercę. Pomaga mu poznana na strzelnicy chora na raka Justyna, która przed śmiercią chce poczuć, że żyje. Bohaterowie nawet nie domyślają się, że padli ofiarą spisku wojskowego. Były uczestnik misji wojskowej w Afganistanie, znany policji pod pseudonimem Uczeń Carpzova, próbuje na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość i zdemaskować obłudę generałów ... Nie wszystko jednak idzie zgodnie z jego planem... Zamknięta prawda to nieprzewidywalny, świetnie skonstruowany thriller, nieprzerwanie trzymający w napięciu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bartłomiej Basiura
  • 2014
  • 1
  • 534
  • 206
  • 145
  • 978-83-7942-107-7
  • 9788379421077
  • ZBDZY

Recenzje czytelników

Czas otworzyć zamknięta prawdę

Ocena:
Autor:
Data:
Nawet nie wiesz, jak mnóstwo tajemnic jest przed tobą skrywanych. Wszystkiemu winni są ludzie. Ci znani też. Wszystko da się zatuszować, niestety zawsze znajdzie się osoba, która o wszystkim będzie wiedziała. Czas najwyższy, byś otworzył zamkniętą prawdę i dowiedział się, do czego zdolni są ludzie.

Bartłomiej Basiura jest młodym Polakiem. Na świat przyszedł w 1991 roku i od tego czasu mieszka w Ornotowicach. Na swoim koncie ma już trzy napisane kryminały ... W ostatnim czasie wyruszył na literacki tour, by wypromować wśród czytelników swoje najnowsze dzieło pt. „Zamknięta prawda”. Moim zdaniem jest to bardzo dobre posunięcie, gdyż książka i sam autor powinni wreszcie zaistnieć na literackim rynku.


W tajemniczych okolicznościach ginie doświadczona policjantka. Ekspert od mowy ciała, Michał Drobik, zostaje wezwany przez policję, by rozpracować mordercę. Pomaga mu poznana na strzelnicy chora na raka Justyna, która przed śmiercią chce poczuć, że żyje. Bohaterowie nawet nie domyślają się, że padli ofiarą spisku wojskowego. Były uczestnik misji wojskowej w Afganistanie, znany policji pod pseudonimem Uczeń Carpzova, próbuje na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość i zdemaskować obłudę generałów. Nie wszystko jednak idzie po jego myśli…

W opisie napisano było: „Zamknięta prawda” to nieprzewidywalny, świetnie skonstruowany thriller, nieprzerwanie trzymający w napięciu. Pomyślałem sobie, że wydawnictwo lekko przesadziło. Jednakże już po czwartym rozdziale kolejne kartki przewracałem z wypiekami na twarzy. Ten thriller jest naprawdę genialny napisany, a każda strona niesie z sobą niepewność i wielką dawkę emocji. Bartłomiej Basiura bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, bo szczerze mówiąc, nie spodziewałem się czegoś tak dobrego po polskim autorze.Po przeczytaniu „Zamkniętej prawdy” zdałem sobie sprawę z tego, że autor od samego początku wszystko sobie zaplanował. Nie było tu żadnego potknięcia czy niezgodności. Od początku do końca zachwycałem się wartkością akcji oraz jej niespodziewanymi zwrotami, które wywoływały we mnie wielkie emocje.

Pisarz bardzo dobrze poradził sobie z osadzeniem całej historii w świecie realnym. Był to doskonały pomysł, gdyż mieszkańcy Warszawy i Krakowa mogli poczuć dreszcze na plecach. Czemu? Otóż na pewno nikt z nas nie chciałby znajdować się w którymś z tych miast, gdy Uczeń Carpzova wprowadzał swój plan w życie. Sceny w książce są tak wiarygodne, że nie zdziwiłbym się, gdyby coś podobnego zdarzyło się w najbliższym czasie.

Dzieło czyta się z niecierpliwością. Gdy akcja rozwija się do punktu kulminacyjnego, kiedy emocje sięgają zenitu, autor najnormalniej w świecie kończy rozdział i nie zdradza zakończenia. Dopiero na późniejszych stronach dowiadujemy się tego, co nastąpiło. Metoda, dzięki której chciałem wciąż więcej i więcej, aż do ostatniej kropki. Dzięki temu przeczytanie tego thrillera nie zajęło mi dłuższego czasu.

W „Zamkniętej prawdzie” zgrabnie wpleciono wątek miłosny. Nie przeszkadza on rozwojowi akcji, a nawet przeciwnie, stanowi bardzo dobry dodatek. Autor nie przesadza z okazywanym uczuciem, co w rezultacie daje bardzo dobry thriller.

Basiura jest bardzo młodym człowiekiem i jego talent jest dla mnie powodem do dumy. Już jego pierwsze książki można porównywać z thrillerami Browna. Przesadzam? Oczywiście, że nie. „Zamknięta prawda” jest godna uwagi każdego czytelnika. Niezależnie od ulubionego gatunku. Dlatego też warto sięgnąć po tę powieść i wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jak otworzyć zamkniętą prawdę?

Ocena:
Autor:
Data:
Już na samym początku, zwracam uwagę na tytuł powieści i zaczynam się zastanawiać, co ciekawego autor przygotował dla swoich czytelników? Zamknięta prawda, kojarzy mi się z pewnego rodzaju sekretem, który jest gdzieś skrzętnie skrywany, a naszym zadaniem wraz z głównym bohaterem, jest odnalezienie odpowiedniego wzorca, może klucza, będącym głównym wątkiem w tym thrillerze, lecz czy na pewno?

Uczeń Carpzova powraca, w takim stylu ... że najgorszy morderca byłby wniebowzięty przedstawionych wyczynów bohatera. Generałowie polskiej armii giną w dość niejasnych okolicznościach, tak samo, jak Maria Kozierska – policjantka. Wszystkie sprawy na pozór wydają się być nieszczęśliwymi wypadkami, w końcu spadnięcie ze schodów do takich incydentów należy. Michał Drobik – ekspert w mowie ciała, nie przyjmuje jednak takiego rozwoju wydarzeń i wraz z śmiertelnie chorą Justyną Błaszczuk rozpoczynają śledztwo. Działając na własną rękę, starają się oni odszukać prawdy, tylko czy naprawdę mieli taki zamiar, by wplątać się w historię rodem z amerykańskich filmów kryminalnych?

Pozycja zawiera ponad pięćset stron ciągłej akcji i spisków, powodując, że przeplatają się tutaj różne gatunki literackie. Można tu dostrzec thriller, kryminał, nawet pewnego rodzaju dawkę grozy, a nawet i romansu. Nie róbcie zbolałej miny, miłość nie jest tutaj głównym wątkiem, jest wyłącznie poboczną akcją, która dodaje książce niezwykłego wyrazu. Tym bardziej, sceny te są napisane z niezwykłą dokładnością i chwytają czytelnika za serce nie jeden raz.

Czterech bohaterów stara się nam ukazać tajemnicę Zamkniętej prawdy z jak najlepszych stron. Michał Drobik, wprowadza nas w naukę rozpoznawania gestów innych osób, starając się je odpowiednio rozszyfrować. Śmiertelna choroba i chęć wykorzystania ostatnich chwil życia, przedstawia nam Justyna, a jej historia sprawi, że struny głosowe się Wam zacisną i nie będziecie w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Jest również Sara, córka byłego premiera oraz najbardziej intrygujący bohater ze wszystkich, czyli Uczeń Carpzova, tutaj dostrzeżenie historię cierpienia, czy poznacie pobudki, które spowodowały, że historia nabrała takiego tempa.

Jestem pod ogromnym wrażeniem stylu Pana Bartłomieja Basiury, który jako młody człowiek, stworzył tak skomplikowaną historię, pełną dynamizmu postaci jak i wydarzeń. Nie pozwala nam odetchnąć nawet na jedną chwilę, ciągle wertujemy strony starając się dociec, co bohaterom tak naprawdę chodzi po głowie oraz, czy będą w stanie odnaleźć zamkniętą prawdę? Polityka i sprawy związane z Wojskiem Polskim, w szczególności, jeżeli chodzi o pewnego rodzaju korupcje i „wyższe cele”, wydają się odrobinę zbytnio przerysowane. Bardziej sądzę, iż jest to związane z tym, że takie spiski, znamy z zagranicy, niż z naszego rodzimego podwórka. Lecz może, po prostu prasa i telewizja nie informuje nas o takich wirażach?

Cóż mogę więcej powiedzieć, niż to, że ogromnie polecam tą książkę każdej osobie, która lubuję się w takich gatunkach literackich, jak również i tym, którzy dopiero tak jak ja, rozpoczynają kształtować swoje wrażenie na temat thrillerów. Sięgając po tą pozycję, pamiętajcie o tym, że powieść napisał dwudziestojednoletni mężczyzna, który dobrze wie, co chciał przekazać swoim czytelnikom, tym bardziej, że wyszło mu to bardzo dobrze. Chyba jak tak dalej pójdzie, będę się obracać wyłącznie w Polskich Autorach, bo niczego im nie brakuje, a nawet czasami, ich wyobraźnia i styl przewyższają znakomitych zagranicznych Autorów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena