Koszyk 0
Opis:
Książka Macieja Przybylskiego „Zamek i skała” to sprawne połączenie powieści historycznej i przygodowej. Akcja rozgrywa się przed wybuchem i w czasie powstania styczniowego, autor przedstawia historię nastoletniego Andrzeja rzuconego przez los w wir powstańczej zawieruchy. Wraz z nim czytelnik poznaje zwyczaje oraz codzienne obowiązki mieszkańców XIX-wiecznego dworu ziemiańskiego. Bohater doświadcza utraty domu, jest ścigany przez Kozaków i tajemniczego szpiega ... tuła się wraz z kilkuletnią siostrą – oboje nie mają dachu nad głową. Akcja toczy się wartko, postaci są barwne, a wydarzenia historyczne i społeczne ukazane są umiejętnie. Powieść nie tylko dobrze wpisuje się w narodowe obchody 150. rocznicy powstania styczniowego, ale także przypomina i na nowo ukazuje znaczenie słów: honor i Ojczyzna. Patriotyzm w wersji przedstawionej przez Macieja Przybylskiego jest nie tylko strawny, ale przede wszystkim interesujący. Obudowany dobrymi, synestezyjnymi opisami, staje się wręcz pociągający. Tym zaś, co najcenniejsze, jest dedykowanie publikacji czytelnikowi w wieku gimnazjalnym. Wartościowych książek o tematyce historycznej dla młodych ludzi jest niewiele na rynku, a niniejsza może nie tylko wypełnić istniejące luki, ale również – poprzez zainteresowanie ciekawie przedstawioną historią Polski – wpłynąć pozytywnie na umocnienie patriotyzmu w młodym pokoleniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Maciej Przybylski
  • 2014
  • 296
  • 210
  • 145
  • 978-83-7823-381-7
  • 9788378233817
  • ZBH5H
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Świetna

Ocena:
Autor:
Data:
Nie zawsze kieruję się wyglądem okładki by sięgnąć po daną książkę. Zazwyczaj przedstawiają zupełnie coś innego niż historia w niej zawarta. Jednak, gdy zobaczyłam okładkę powieści ,,Zamek i skała"-która nie wydaje się w miarę ciekawa, wręcz odpychająca- zaintrygowała mnie, zaciekawiła co takiego mogłaby w sobie skrywać. Przeglądając różne strony zauważyłam, że bardzo mało osób zapoznało się z tą powieścią. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego. Co takiego w sobie ma, że nikt po nią nie sięga ... Gdy tylko trafiła w moje łapki, odstawiłam wszystko inne i zabrałam się za czytanie. To co w niej odnalazłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Główną postacią książki jest Andrzej. Ma dwanaście lat, żyje w spokoju, szczęściu przy boku rodziny, niczym się nie zamartwia, kroczy powoli ku dorosłości ucząc się wielu nowych rzeczy. Wiedzie beztroskie życie, pełne zabaw, wędrówek, nauki, przygód. Jednak wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Coś niebezpiecznego wisi w powietrzu, dlatego rodzice chłopca postanawiają wysłać go do miasta do szkoły, gdyż tam będzie bardziej bezpieczny niż na wsi. Pojmuje słuszność i celowość postanowień, ale nie jest z nich zadowolony. Chłopiec wiedział, że jego beztroskie życie dobiega końca, nie będzie miał swobody i tego wszystkiego do czego się nauczył i do czego przyzwyczaił.

Pewnego dnia w drodze do miasta natrafia na rannego mężczyznę, który daje mu jakieś zawiniątko. Gdy chłopak próbuje wezwać pomoc wszelaki ślad po nim znika. Od tamtego wydarzenia wszystko się zmieniło.

Dwudziestego trzeciego stycznia rozpoczyna się powstanie. Moskale najechali okolice. Ludzie przerażeni każdego dnia modlą się do Boga o zwycięstwo, które nastaje zaraz na początku lutego. W sercach zaczęła rosnąc nadzieja. Wszyscy byli pewni, że całe piekło dobiega końca, jednak droga do zwycięstwa była wciąż bardzo daleka. Wraz z nadejściem wojny życie Andrzeja rujnuje się jak domek z kart

Nie spodziewałam się, że ta powieść tak bardzo przypadnie mi do gustu. Książka jest lekka, bardzo ciekawa, przyjemnie się ją czyta pomimo, że opowiada o ciężkiej historii. Czytelnik ma wrażenie jakby towarzyszył bohaterowi w jego zmaganiach, w jego przeciwnościach losu, może poznać jego emocje, wrażenia, przeżycia. Kibicujemy mu z całych sił by jego historia skończyła się szczęśliwie. Akcja rozkręca się powoli by po chwili nabrać ogromnego rozpędu. Adrenalina wzrasta i gwałtownie opada. Istny rollercoaster, który zapewnia nam niezapomniane wrażenia.

W całej powieści podobał mi się krajobraz, który otaczał bohatera. Te piękne, a zarazem smutne widoki materializowały się w mojej głowie. Czułam jakbym znajdowała się w epicentrum wydarzeń i brała czynny udział w tej całej historii. Autor stworzył bardzo ciekawą książkę, która od samego początku wbija w ziemię. Nic nie jest pewne co się w niej wydarzy, na jakie przeszkody natrafi nasz główny bohater, czy sobie poradzi? Powieść zaskakuje, zadziwia, szokuje, nie pozwala odłożyć się na półkę dopóki jej nie przeczytamy. Doskonale skonstruowana, dopracowana w najmniejszych detalach. To była dla mnie niezwykła podróż, którą nie raz chętnie powtórzę. Gorąco polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena