Koszyk 0
Opis:
* świetna powieść sensacyjna, mocno osadzona we współczesności * przez krytykę literacką Czarne kadry uznane są za najlepszą powieść tego autora; Suknia ślubna (MUZA SA 2012) również zyskała sławę, zaś pierwsza jego książka Travail soigne została nagrodzona w 2006 roku Prix Cognac * każda z trzech części Czarnych kadrów zaczyna się zmianą narratora, i tym samym wyraźną zmianą stylu wypowiedzi * realistyczne, przekonujące sytuacje, postaci z krwi i kości ... intryga poprowadzona z maestrią Ponad pięćdziesięcioletni Alain Delambre jest specjalistą od zarządzania zasobami ludzkimi i od czterech lat jest bezrobotny. Bez powodzenia szuka pracy w swojej specjalności, ale nikt nie chce zatrudnić człowieka w jego wieku. Podejmuje się zatem najróżniejszych prac, aż do dnia, gdy dostaje zaproszenie od firmy poszukującej pracownika o jego kwalifikacjach na test teoretyczny i praktyczny. Choć żona Nicole jest przeciwna jego udziałowi w dziwnej, nie liczącej się z ludzkimi uczuciami maskaradzie, to jednak Delambre postanawia wziąć udział w pozorowanym ataku terrorystów. Od momentu przemiany symulowanego ataku w prawdziwy, losy Delambre toczą się lawinowo. I choć kradzież milionów, szantaż, kłamstwa, manipulacja są jego udziałem, to towarzyszące im motywacja i przemyślenia są tak logiczne i konsekwentne, że potępiając Dalambre, jednocześnie doskonale go rozumiemy. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Pierre Lemaitre
 • 2012
 • 1
 • 360
 • 205
 • 145
 • *, 9788377582039
 • 9788377582039
 • ZAMED

Recenzje czytelników

Rewelacja!

Ocena:
Data:
To już moje drugie spotkanie z twórczością Pierra Lamaitre, wcześniej miałam okazję przeczytać ,,Ślubną suknie”. Tak jak poprzednia książka autora, ,,Zakładnik” zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.
A teraz krótko o fabule.
Alain Delambre ma 57 lat , od dłuższego czasu nie ma stałej pracy. Przed zwolnieniem pracował jako kierownik do spraw zarządzania zasobami ludzkimi. Nie może znaleźć pracy w swojej branży więc, by zarobić na codzienne potrzeby, chwyta się różnych zajęć ... Po długim okresie zawieszenia, w końcu zapala się światełko w tunelu. Atrakcyjna oferta pracy, pozytywny przebieg wstępnej rekrutacji i tylko trzech konkurentów do pokonania. Nie było by to może dla niego zbytnią trudnością, gdyby nie fakt, że ostatni etap rekrutacji wiąże się z dość specyficznym zadanie. Polega on na, symulacji ataku terrorystycznego. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują, gdy okazuję się, że sprawy wymykają się spod kontroli.
Na plus
Dawno już nie czytałam książki z tak rewelacyjną fabułą. Każdy jej element jest starannie i szczegółowo dopracowany. Książka trzyma w napięciu, zaciekawia, bawi, czasem smuci, szokuję i zmusza do refleksji.
Ponadto, porusza bardzo aktualny obecnie problem: bezrobocie. Ukazuję skrajnie trudną sytuacje w jakiej znajdują się osoby bez stałego zatrudnienia. Ich wyalienowanie, życie w ciągłym stresie, brak perspektyw oraz pogłębiająca się depresja. Dodatkowo pokazuję szok i dezorientacje, człowieka który całe życie ciężko pracował i nagle stracił grunt pod stopami.
Dzięki szczegółowym opisom, poznajemy dokładnie każdego bohatera. Jego historie, osobowość, kierujące nim motywy. Każdy jest inny, każdy na swoje problemy, swoje motywy i trudności z którymi może się zmagać.
Wątek kryminalny jest zręcznie opisany, zaskakuję. A zawrotne tempo akcji , nie pozwala nawet na chwilę nudy.
Na minus
W niektórych momentach( dosłownie kilku) , długie opisy były zdecydowanie za długie. Chodzi mi szczególnie o pierwszą część książki, gdzie akcja bardzo wolno się rozwijała.
Główny bohater czasem mnie irytował. Szczególnie gdy pod pozorem próby zadbania o własną rodzinę narażał ją na duże niebezpieczeństwo. Zamiast ją scalać, robił zupełnie coś przeciwnego.
Wiele osób określa Pierra Lemaitre za nowego mistrza francuskiego kryminału, geniusza thrillera psychologicznego i ja muszę się z tym zgodzić. Chociaż ,,Zakładnik” jest odrobinę gorszy od ,,Ślubna suknia” to i tak trzeba tę książkę przeczytać.
Polecam!
Moja ocena:8/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena