Koszyk 0
Opis:
Plan przepłynięcia Atlantyku ani nie był nowatorski, ani szaleńczy. Myśl o realności takiego rejsu wyrażali już antyczni historycy i geografowie, jak Pliniusz Starszy czy Plutarch. Są dowody, że znaleźli się śmiałkowie, których nie przerażały ogromne przestrzenie oceanów. Ale informacje o ich dokonaniach ukrywano. Po prostu wiedza o odkryciach geograficznych był ... a w dawnych czasach bardzo ceniona i skrzętnie ukrywana. Nie chciano, aby wiedzę tę poznała konkurencja polityczna i handlowa. Znajomość nowego szlaku mogła być tak skuteczna jak najlepsza broń, jak wynalazek wojenny, ważny tak ze względów ekonomicznych, jak i militarnych. W publikacji opisano dzieje odkrywania Ameryki - od podróży Fenicjan po rywalizację portugalsko-hiszpańską w XV wieku. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jarosław Molenda
  • 2015
  • 256
  • 205
  • 145
  • 9788311-13922-0
  • 9788311139220
  • ZCXKB

Recenzje czytelników

odkrycia

Ocena:
Autor:
Data:
„Odkrycie Ameryki – 1492” – tego uczyli nas od szkoły podstawowej po studia, na których prowadzący zaczęli zasiewać ziarno zwątpienia, czy to na pewno pierwsza wyprawa do tajemniczego, odległego kontynentu oraz przekonanie o tym, że w historii więcej jest sztuki niż nauki, która powinna być obiektywna (czego o tej dziedzinie wiedzy nie można powiedzieć). Do tego doszła liczna literatura, filmy dokumentalne przekonujące o wędrówkach Wikingów i innych ludów Europejskich ... W Nowym Lądzie widziano również zaginioną Atlantydę z jej niezwykłą cywilizacją, która przywodziła na myśl odkrycia Majów. Nasza wiedza o dawnych podbojach i odkryciach jest coraz większa, ale ciągle niepełna. Wiele źródeł stawia jeszcze zbyt wiele pytań niż daje odpowiedzi.
„Zakazana historia odkrywania Ameryki” to książka zabierająca nas w historyczną podróż pozwalającą odkryć bogactwo zagadek dotyczących łączności kultur Ameryki i innych kontynentów. Wśród tych mostów nie zabraknie też cywilizacji starożytnego Egiptu, który nie kojarzy nam się z zamorskimi wyprawami. Co sprawiało, że wybrani ludzie ruszali w świat, odkrywali nowe ziemie, osiedlali się na nich, tworzyli własne małe społeczności, które wchodziły w relacje z miejscowymi lub przybyłymi nieco wcześniej? Jarosław Molenda stara się ukazać nam wyniki badań antropologów i archeologów, dla których Ameryka ciągle pozostaje tajemniczym, odległym lądem zamieszkałym przez ludzi. Uświadamia nam jak wiele śladów po przodkach zatarli Europejczycy, czas i przyroda oraz inny przybysze.
Autor uświadamia swoich czytelników, że marzenia o odkryciach nowych ziem były obecne z umysłach ludzi dużo wcześniej nim urodził się Krzysztof Kolumb. Wyprawy miały ratować życie, wzbogacać odkrywców, dawać tymczasowe schronienie lub miejsce ucieczki przed różnymi zagrożeniami. Obecność różnorodnych ludów przyczyniła się do wzbogacania legend, plemiennych historii, które pozwalają wysnuwać wnioski i łączności państewek.
Opowieść Jarosława Molendy uświadamia czytelników jak wiele białych plam mają nasze dzieje. „Zakazana historia odkrycia Ameryki” napisano żywym językiem pozwalającym ulec czarowi historii, opowieści żeglarskich, wzbudzić zainteresowanie podobnymi historiami. Książka jest bardzo przystępna, dzięki czemu może sięgnąć po nią każdy zainteresowany tajemnicami historycznymi. Wielkim plusem publikacji są liczne, kolorowe fotografie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena