Koszyk 0
Opis:
Na skandynawskich listach bestsellerów walczy o pierwsze miejsca z Jo Nesbø! Określa powieści kolegów po fachu jako „latte”, sam pisze „kryminały espresso” – mocne, stawiające na nogi, bez zbędnych opisów, z minimalną ilością wody. Chociaż w drugiej części cyklu o „Ravnie” (w polskim tłumaczeniu Kruk) pt.  Zaginiony, woda odgrywa szczególną rolę ... jako… narzędzie tortur. Doświadczony przez życie duński detektyw Thomas Ravnsholdt znów wkracza do akcji. W Wykolejonym, działając w pojedynkę, poza prawem, ubiegł szwedzkich kolegów po fachu i utarł nosa słowiańskiej mafii. Tym razem prywatne śledztwo zaprowadzi Ravna aż do Berlina. Tytułowy Zaginiony to pewien księgowy, cichy, spokojny człowiek, bez znajomych i życia towarzyskiego, który całe życie przepracował w jednej firmie. Nagle, postępując według skrupulatnie uknutego planu, kradnie olbrzymią kwotę pieniędzy, jedzie do Berlina i… znika. Pół roku później jego siostra prosi Ravna o pomoc w odnalezieniu brata. Okazuje się, że Mogens nie jest jedynym zaginionym w Niemczech w tajemniczych okolicznościach mężczyzną. Mocny duński kryminał w najlepszym wydaniu, z historią sięgającą okresu upadku Muru Berlińskiego w tle. Metody rodem ze służb bezpieczeństwa, tajne cele, inwigilacja, wyrafinowane tortury cielesne i psychiczne – czy to możliwe we współczesnym Berlinie? To wszystko już było. Ale brak przegadania, którym grzeszyli nawet Nesbø i Larsson, dosadny język i zręczność w równoległym prowadzeniu wątków - to czyni z powieści Krefelda naprawdę mocną lekturę. Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza” Skojarzenie z powieściami Jo Nesbø zaczęło mi towarzyszyć mniej więcej w połowie powieści i nie zniknęło aż do końca (…). Obaj pisarze budują obraz świata, w którym nie bardzo chce się żyć, choć innego wyjścia nie ma. Świata, w którym króluje przemoc, a zło jest na porządku dziennym. Jedynym sposobem na życie pozostaje więc próba walki, choćby maleńkimi kroczkami. Tak właśnie działa Hole. I tak działa Ravn. Ewa Dąbrowska, Portalkryminalny.pl To powieść dużego kalibru, która momentami może być dla niektórych osób zbyt trudna i dołująca, co nie zmienia jednak faktu, że pochłania się ją błyskawicznie, w znacznym stopniu za sprawą emocjonujących dialogów, które swoją objętością zdecydowanie górują w tekście nad opisami. Aneta Lipska,Hatak.pl. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Katz Krefeld
  • 2015
  • 1
  • 416
  • 225
  • 153
  • 9788308-06044-5
  • 9788308060445
  • ZCZHR

Recenzje czytelników

Trzymający w napięciu kryminał

Ocena:
Autor:
Data:
Mogens Slotsholm przez wiele lat pracował jako księgowy w firmie Axela Pondusa Lauritzena w Kopenhadze znosząc z jego strony ciągłe upokorzenia. Miał dość bycia głupkiem, kretynem i tłuściochem. Pewnego dnia ,,wprawił w ruch coś, o czym od dawna marzył i na planowanie czego poświęcił niewiarygodnie dużo czasu." Okradł sejf firmy, w której pracował i znikł bez śladu.

Siostra Mogensa, Luise, po pół roku od jego zniknięcia ... zwróciła się o pomoc w odnalezieniu brata do detektywa Thomasa Ravnsholdta. Ravn jednak nie jest zainteresowany nową sprawą, gdyż nie otrząsnął się jeszcze po śmierci narzeczonej Evy, która została zabita w ich mieszkaniu. Od dwóch lat nie może ruszyć do przodu ze swoim życiem, żyje wspomnieniami. Mieszka na jachcie ze swoim buldogiem Moffe i przesiaduje w lokalu przyjaciela Wydra Morska.

Luise Slotsholm Nielsen, architetka, piękna i elegancka kobieta stopniowo przełamuje opór Ravna, który zaczyna wciągać się w sprawę.


,,...brakowało mu rozwiązywania spraw. Był dobrym śledczym. Znajdował ślady, które przeoczyli technicy, umiał skłonić najbardziej zatwardziałych bandytów do przyznania się do winy. Brakowało mu miejsca zbrodni, tego szczególnego uczucia, kiedy pojawiał się tam pierwszy..."


Ravn razem z Luise udaje się na poszukiwania do Berlina. To co tam odkrywają mrozi krew w żyłach. Od dwudziestu lat znikają ludzie, a seryjny morderca jest nieuchwytny.


W powieści teraźniejszość przeplata się z historią. Akcja na zmianę toczy się w Berlinie w 1989 r. i w Danii w latach 2013/2014. Autor zręcznie prowadzi te równoległe wątki. Doskonale umiejscowił akcję na tle upadku muru berlińskiego, ucieczek tunelami przez granicę, demonstracji ulicznych rozpędzanych gazem łzawiącym i armatkami wodnymi z policyjnych wozów opancerzonych.

Przerażające metody pracy służb bezpieczeństwa, podsłuchy, ukryte kamery, tajne cele do przesłuchań w dzień i w nocy, tortury psychiczne i cielesne, wykorzystywanie dzieci do inwigilowania rodziców.

Nie bez przyczyny na okładce książki znajduje się kran z wodą. Woda jest wykorzystywana do wyrafinowanych tortur.


,,Zaginiony" to mocny duński kryminał trzymający w napięciu z licznymi zwrotami akcji i świetnymi, dosadnymi dialogami. Czyta się błyskawicznie i już nie mogę doczekać się trzeciej części:)

Więcej na http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kruk powraca i przeraża...

Ocena:
Autor:
Data:
Kradzież, pościg, morderstwo, przekręty i tortury - to wszystko i wiele więcej znajdziecie w drugim tomie przygód Thomasa Ravnsholdta autorstwa Michaela Krefelda.


Wyobraźcie sobie Niemcy lata temu – kiedy były podzielone murem Berlińskim i przez to pełne konfliktów. W momencie, kiedy mur zaczyna pękać wiele ludzi pragnie uciec... Dla polityków i oszustów kończą się dobre czasy – ich jedynym ratunkiem jest opuszczenie ojczyzny. W książce możemy obserwować jedną z rodzin ... która planuje ucieczkę z kraju. Wbrew pozorom ich sytuacja jest w fabule książki bardzo istotna.
Poznajemy również otyłego, cichego i antypatycznego księgowego, który okrada własną firmę i szuka bezpiecznej przystani, w której będzie mógł wieść spokojne życie. Czy ją znajdzie? O tym możecie przekonać się sami! Jego siostra nie jest jednak przekonana, że brat spędza gdzieś przyjemnie czas... Martwi się o niego i zgłasza się do znanego nam z pierwszego tomu Ravna, prosząc o odszukanie Mogensa. Dziewczyna ma bowiem przeczucie, że jej brat znalazł się w niebezpieczeństwie!

Książka wciąga już od pierwszych stron i pokazuje dawne czasy Republiki Niemieckiej i strasznej przemocy... Jest tutaj również szaleniec, jednak takich postaci nie chcę Wam przedstawiać, gdyż mogłoby to popsuć Wam przyjemność z czytania.

Chociaż Zaginiony jest drugim tomem przygód byłego policjanta, to (prócz tych samych postaci), książki są zupełnie niezależne i nie trzeba czytać pierwszego tomu, aby zrozumieć drugi.

Nieprzypadkowy jest również fakt, że na okładce znalazł się kran… Woda ma tutaj bardzo duże znaczenie, a wymyślona przez Krefelda tortura napawała mnie przerażeniem. Nie da się ukryć, że ten autor ma niesamowitą wyobraźnię i nieco makabryczne pomysły na fabułę… Ukryte kamery, praca służb bezpieczeństwa, wymyślne tortury i manipulacja - to wszystko autor przedstawia nam bardzo realistycznie.

Michael Katz Krefeld dobrze stopniuje napięcie i pokazuje nam jednocześnie parę wątków, które w końcu się łączą i tworzą logiczną całość. Czytając Zaginionego musimy być jednak czujni i zwracać uwagę na to, czy jesteśmy w przeszłości, czy w teraźniejszości. W przeciwnym razie możemy się nieco pogubić!

Jedyną wadą książki jest mały element zaskoczenia – niestety wielu rzeczy można się tutaj domyślić. To jednak nie zmienia faktu, że Zaginionego czyta się jednym tchem! Właśnie dlatego w tej recenzji nie znajdziecie żadnych cytatów – byłam tak ciekawa dalszego ciągu akcji, że zupełnie zapomniałam o zaznaczaniu ciekawych fragmentów.

Książkę polecam miłośnikom kryminałów i wartkiej akcji! I chociaż pierwszy tom podobał mi się bardziej, to jest to spowodowane jedynie ciekawszą dla mnie tematyką. Pierwszy tom opowiadał o prostytucji i nielegalnym handlu ludźmi, a w drugim spotkamy znacznie więcej polityki... Możemy jednak zrobić sobie powtórkę z historii Niemiec, co jest dla mnie atutem - wiele się można nauczyć i sporo spraw zrozumieć. Zaginionego czyta się dosłownie jednym tchem. Autor intryguje, przeraża, wciąga i zachwyca swoją wyobraźnią i wiedzą o historii Niemiec. Jestem przekonana, że pisarz nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wkrótce będę miała okazję przeczytać kolejny tom przygód Ravna!

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena