Koszyk 0
Opis:
– Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu? – pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka wszystkiego dowiedzieli. – Owszem, wymyśliłam – mówię. – Siadajcie i posłuchajcie: „Był sobie raz krasnal...” Tak zaczyna się baśń o krasnalu Hałabale, który już od 1936 roku zabawia polskie dzieci ... W tym wydaniu wracamy do niezapomnianych ilustracji wybitnego artysty Zdzisława Witwickiego. Lucyna Krzemieniecka (ur. w 1907, zm. w 1955) – autorka książek dla dzieci, poetka. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1926 roku na łamach pisma „Głos Prawdy”. Była związana z grupa literacką Kwadryga. Współpracowała z redakcjami pism dla dzieci: „Świerszczyk”, „Płomyk”, „Płomyczek”, a także z Teatrem „Baj” i Polskim Radiem. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdzisław Witwicki (ur. w 1921) – wybitny malarz i rysownik. W dzieciństwie sam ilustrował swoje lektury szkolne, aby je nieco urozmaicić. Po wojnie został redaktorem artystycznym w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”. Największą sławę zyskał jako twórca graficznych wizerunków krasnala Hałabały i wróbelka Elemelka. Zilustrował ponad siedemdziesiąt książek, w tym m.in. „Malowany ul” Adama Bahdaja, serię o wróbelku Elemelku Hanny Łochockiej, „Pimsa, którego nie ma” Joanny Papuzińskiej, „Zimę z białym niedźwiedziem” Heleny Bechlerowej i oczywiście „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej. Ma na koncie ponad dwieście pięćdziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych (m.in. w Bolonii, Pradze, Bratysławie oraz Londynie), a za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody. Laureat Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2001) oraz Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010). W Przedszkolu nr 31 przy ulicy Kruczej w Warszawie, którego jest patronem, mieści się stała ekspozycja prac artysty. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lucyna Krzemieniecka
  • 2016
  • 4
  • 48
  • 202
  • 140
  • *, 9788310-13030-3
  • 9788310130303
  • ZD3A7
  • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Z KLASYKI BAJKI POLSKIEJ

Ocena:
Autor:
Data:
Chyba nikomu przedstawiać nie trzeba krasnala Hałabały. Znają go przecież duzi, znają go także mali. Teraz wraz ze wznowieniem od Naszej Księgarni poznać go mogą także ci, którzy książeczki o nim jeszcze nie czytali.

Była raz sobie pewna pisarka, Lucyna Krzemieniecka na imię jej było. I był sobie także jej sąsiad Tadeuszek, któremu bajki się zamarzyło. Chciał, by była to opowieść o krasnalu, ale nie żadna krótka opowiastka tylko bajka, którą można by czytać i dwie godziny ... Z prośbą o jej napisanie przyszedł do Lucyny. Ta zaś jeden jednak warunek w zadaniu tym miała – mogła to napisać, lecz jak makiem zasiał ciszy wymagała. A że Taduszek właśnie posiał sobie mak, zasiadła wśród tego maku – a tu krasnal wpadł. Hałabała się nazywał i przygód wiele miał i na prośbę Lucyny wnet je powiedział.

A autorka pół wierszem pół prozą je spisała, i nam wszystkim w książeczce tej tu przekazała. A książeczka to barwna przecież i treściwa, choć krótka. I mądrości w niej wiele i prawd też nie brakuje, i czyta się ją miło i miło też ogląda.

Klasyczne wydanie, z klasycznymi ilustracjami to rzecz na wskroś przemiła. Sam Hałabała zaś, ten krasnal sympatyczny, sympatyczny jest jak i autorka. Nie znać więc jego przygód po prostu nie wypada. A lektura niniejszej publikacji to świetna jest zabawa. Prosta, przeurocza – klasyka wiecznie żywa. Naprawdę Wam polecam, dla dzieci to rzecz miła.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ręka w górę, kto pamięta tę lekturę :)

Ocena:
Autor:
Data:
Powroty do lektur z dzieciństwa to dla mnie bardzo sympatyczne momenty, co z resztą często podkreślam i z ogromną przyjemnością przedstawiam na blogu książki, które kiedyś mnie zachwyciły. W zasadzie powinnam rozpocząć od słów dawno, dawno temu, bo dziś opowiem o Halabale, cudownej, rezolutnej gadule, postaci, która mieszka w lesie, a dokładnie w dziupli, "jak to krasnoludki".
Krasnala Hałabałę wymyśliła Lucyna Krzemieniecka, a właściwie Wiera Zeidenberg (11.05.1907 r. - 22.09.1955 r ... ), pisarka i poetka. "Z przygód krasnala Hałabały" to jej najbardziej znana książka, która zyskała uznanie i bawi polskie dzieci już od 1936 r.
Przyznaję, że przeczytałam ją tylko raz, jeszcze w szkole podstawowej i bardzo wybiórczo zapamiętałam przygody Hałabały, czego nie mogę powiedzieć o wyglądzie krasnala, bo ten pamiętam doskonale, a to dzięki Zdzisławowi Witwickiemu, wybitnemu artyście, który stworzył wspaniałe i bardzo charakterystyczne ilustracje.
"Z przygód krasnala Hałabały" to zbór krótkich opowiadań, których głównym bohaterem jest właśnie Hałabała. Opowiadania Krzemienieckiej to trochę proza, a trochę wiersz, zaś przygody sympatycznego krasnala są pretekstem do przedstawienia leśnego życia, czyli zwierząt, roślin i zmian zachodzących w przyrodzie, oczywiście z uwzględnieniem pór roku. Lucyna Krzemieniecka stworzyła bardzo mądry tekst, z ogromną dbałością o słowo, po prostu ciekawy i ładny pod względem językowym. Dziś pisze się zupełnie inaczej, co nie w każdym przypadku oznacza gorzej, ale ciekawa jestem, ile z tekstów, które powstają obecnie będzie równie atrakcyjna, wartościowa i przede wszystkim aktualna ze względu na treść za kilkadziesiąt lat.
Hałabała bardzo spodobał się mojej maleńkiej córeczce, która początkowo delikatnie przewracała strony w poszukiwaniu krasnala, ale musiałam interweniować, ponieważ miała wielką ochotę posmakować dobrej literatury. Potem już grzecznie słuchała, jak mamusia czyta. A czyta się znakomicie, to klasa sama w sobie, prosta, krótka forma, bardzo inteligentnie podana.
Dominika Ławicka

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena