Koszyk 0
Opis:
Norman Zweck, wzięty prawnik, syn szanowanego londyńskiego rabina, popada w uzależnienie od zawierających amfetaminę leków. Jego przymusowy wyjazd do szpitala psychiatrycznego stanowi dotkliwy cios dla ojca, nie będącego w stanie pogodzić się z hańbą i upadkiem syna. Wstrząs zmusza bliskich Normana do zdjęcia masek noszonych od lat i odniesienia się do najboleśniejszych, skrzętnie ukrywanych tajemnic rodziny. Tymczasem Norman odkrywa, że zakład psychiatryczny – zamknięty świat ... w którym pogrążeni w apatii mężczyźni żyją jak znudzone dzieci, odwiedzane co tydzień przez przerażonych rodziców – to miejsce całkiem sympatyczne, biorąc pod uwagę, że przedsiębiorczy kolega z oddziału za odpowiednią opłatą zaspokaja zapotrzebowanie pacjentów na środki, od których są uzależnieni. Bernice Rubens, walijska pisarka żydowskiego pochodzenia, kreśli tragikomiczną historię rodziny Zwecków z niezwykle subtelnym poczuciem humoru oraz głębokim współczuciem dla swoich bohaterów. Powieść o niewygodnych tajemnicach, niespełnionych oczekiwaniach opresyjnego otoczenia oraz niezdolności do komunikacji w obrębie najbliższej rodziny czyta się z delikatnym uśmiechem na twarzy – nawet, jeśli w czasie lektury odnosimy wrażenie, że sami skądś to znamy. Za powieść "Wybrany" autorka otrzymała Nagrodę Bookera. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Bernice Rubens
  • 2013
  • 1
  • 288
  • 205
  • 141
  • 978-83-936653-2-7
  • 9788393665327
  • ZBDHZ

Recenzje czytelników

„Wybrany” to przykład literatury nietuzinkowej, która porusza bolesne tematy tabu szanowanej żydowskiej rodziny Zwecków w sposób subtelny i z poczuciem humoru.

Ocena:
Autor:
Data:
Bernice Rubens, walijska pisarka żydowskiego pochodzenia, była jeszcze do niedawna w Polsce autorką nieznaną. Jej wybitną powieść „Wybrany” polscy czytelnicy mieli możliwość poznać dzięki publikacji w 2013 roku przez gdańskie wydawnictwo „Wiatr od Morza”.
Za powieść „Wybrany” autorka otrzymała w 1970 r. Nagrodę Bookera.
„Wybrany” to przykład literatury nietuzinkowej, która porusza niezwykle bolesne tematy tabu szanowanej żydowskiej rodziny Zwecków w sposób subtelny i z poczuciem humoru ... To sprawia, że książkę czyta się jak pasjonującą lekturę, nie mogąc się od niej oderwać, a opisywane problemy nie nużą, a chwilami śmieszą. Główny bohater, Norman Zweck, to początkowo wzięty prawnik, który w wieku 41 lat pod wpływem nadużywania amfetaminy stacza się w szaleństwo i trafia do szpitala psychiatrycznego. Ze względu na opisywaną tematykę, powieść ma godne poprzedniczki z lat 60-tych, takie jak ”Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya, czy autobiograficzną „Przerwaną lekcję muzyki” Suzanne Kaysen oraz „Szklany klosz” Sylwii Plath. Wymienione pozycje przedstawiają zakład psychiatryczny jako miejsce katuszy, sponiewierania chorych, budzące grozę przed fatum, które człowieka osacza, nie dając możliwości wyboru i ocalenia. Tylko w jednym przypadku bohaterce udaje się z zakładu szczęśliwie wydostać i powrócić na łono społeczeństwa. Inaczej jest w przypadku bohatera powieści Bernice Rubens. Norman jest nie tylko ofiarą własnej rodziny, lecz również jej katem, sprawcą własnego i bliskich mu osób nieszczęścia. Budzi on nie tylko współczucie, lecz również odrazę. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych bohaterów powieści, Norman szybko przystosowuje się do warunków panujących w szpitalu, znajdując przyjaciół i potrzebne mu do szczęścia narkotyki. Bohaterami tej powieści są również pozostali członkowie rodziny, którzy w równej mierze współuczestniczą w cierpieniu, będąc ofiarami konwenansów, hipokryzji, ukrywanych tajemnic.
Powieść , mimo upływu czasu, nie traci dziś nic ze swojej aktualności. Problemy żydowskiej rodziny, jej cierpienia, ukryte kompleksy, niemożność porozumienia się między członkami rodziny, nadają jej wymiar uniwersalny, a nie tylko kulturowy. Również temat kazirodztwa i spychanego w podświadomość homoseksualizmu wydają się „na czasie”.
Polecam tę powieść miłośnikom dobrej literatury, którzy cenią ciekawą fabułę, opowiedzianą w niebanalny sposób, z poczuciem humoru. Warto po nią sięgnąć, gdyż napisana jest świetnym, lekkim językiem, który dodaje atrakcyjności temu ciekawemu studium psychologicznemu. Aż żal, że na rynku wydawniczym tak mało jest podobnych pozycji . Jest to także jedyna powieść Bernice Rubens przetłumaczona na język polski. Zachęcam także do sięgnięcia po inne pozycje beletrystyczne wydawnictwa „Wiatr od Morza”, każda z nich to literatura „ z najwyższej półki”, która nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena