Koszyk 0
Opis:
Trzeci tom bestsellerowego cyklu Dom Nocy. Do Domu Nocy zakradły się ciemne moce i żądza krwi, a szkolne przygody dorastającej wampirki Zoey Redbird stają się coraz bardziej tajemnicze. Ci, którzy wydawali się przyjaciółmi, okazują się wrogami, a co dziwniejsze, zaprzysięgli wrogowie stają się przyjaciółmi. Gdy zaufanie staje się towarem deficytowym. Zoey wie, że wszystko, co odkryje, musi być zachowane w tajemnicy przed resztą mieszkańców. Tak zaczyna się intrygująca trzecia część serii ... w której odwaga Zoey zostanie wystawiona na większą próbę niż kiedykolwiek przedtem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • P.C. Cast, Kristin
  • 2010
  • 1
  • 296
  • 205
  • 130
  • 978-83-245-78-504
  • 9788324578504
  • Y9847

Recenzje czytelników

...

Ocena:
Autor:
Data:
Z głowną bohaterką cyklu Domu Nocy rozstaliśmy się w momencie odkrycia przez nią strasznej prawdy - jej mentorka Neferet nie jest uosobieniem dobra a jej najlepsza przyjaciółka Stevie Rae.. No cóż, nie jest do końca sobą.

Moja przygoda z historią Redbirdówny rozpoczęła się stosunkowo niedawno; mama podarowała mi pierwszą część sagi, pt. Naznaczona". Do tej pory wydano dwa kolejne tomy. Dziś chcę zastanowić się czy "Wybrana" jest książką godną polecenia ...

Zacznę może od negatywów. Najważniejszym wątkiem fabuły, który wprost "razi po oczach" jest życie uczuciowe Zoey. Wiemy, że jej oficjalnym chłopakiem jest wampir Eric, Heath to ludzki chłopak, z którym jest skojarzona i Loren, wychwalany pod niebiosa nauczyciel, z którym traci dziewictwo, tylko po to by za chwilę dowiedzieć się, że stan rzeczy jest inny aniżeli się spodziewała. Trzech jednocześnie? Co za dużo, to nie zdrowo. Zważywszy również na to, że w pierwszej części Eric był kreowany na jej wielką miłość i bratnią duszę (nagle czar prysł?), a Hetah na totalnego kretyna, powoduje to u mnie lekkie zniesmaczenie.

Mam również wiele zastrzeżeń co do tłumaczenia książki. Początkowo wydawało mi się, że nieudolny slang młodzieżowy połączony z językiem literackim jest wynikiem współpracy matki z córką (obie piszą tę powieść). Wystarczyło jednak zerknąć do oryginału, by przekonać się, że (przykładowo) wspomniany "ojciach" nie ma nic wspólnego ze "step - loser". Podobnie sytuacja wygląda z rażącymi wprost: "podpieszczaniem się", "o cholerką" i "chęcią na zimnego browarka". Czytając takie wyrażenia (po których następuje "ciepło jadła przyjemnie rozgrzewało") chce się wprost wołać o pomstę do nieba.

Kolejnym irytującym nawykiem (autorek? tłumacza?) jest powtarzanie przy każdym kontakcie Zo z babcią, że u-we-tsi a-ge-hu-tsa to czirokieskie słowo oznaczające córkę. Naprawdę, my już to wiemy. Gro czytelników to młodzież, nie grozi im jeszcze skleroza.

Głównym złem wcielonym jest Neferet. Wiadomo to z części drugiej. Dziwne jednak jest dla mnie to, że konfrontacja pomiędzy jej osobą a osobą Zoey ma miejsce (po raz kolejny) dopiero pod koniec lektury. W międzyczasie można pozałatwiać swoje sprawy, wyżalić się przyjaciołom, zdradzać chłopaka.. Ech.

Plusem jest za to postać Afrodyty. Poznajemy ją jako przewodniczącą Cór Ciemności, złośliwą, bezwzględną osobę, obdarzoną przez Nyks darem przewidywania przyszłości. Następnie dowiadujemy się, że winę za jej charakter ponoszą rodzice dziewczyny - zbyt wymagający wobec córki. Postać ta przechodzi diametralną przemianę.

Atutem są również postaci przyjaciół Zoey. Każdy z nich jest inny, na swój sposób ciekawy. Są uosobieniem prawdziwej przyjaźni - ufają Zo, pomagają jej, mimo iż nie jest z nimi szczera. Niestety, zaufanie lega w gruzach, gdy jej kłamstwa wychodzą na jaw. Traci wszystkich.

Fabuła książki jest płynna, wydarzenia w niej przedstawione są spójne; wynikają z siebie nawzajem. Choć akcja (podobnie jak w poprzednich domach) trwa zaledwie kilka dni, na monotonię mimo wszystko narzekać nie można. Opisy są ciekawie i to właśnie wciąga, zachęca do kontynowania czytania. Świat przedstawiony jest niepowtarzalny; walorem jest na pewno pomysł fundamentalnego wątku o bogini Nyks i ceremoniach Cór Ciemności. Aż czuje się przypływ żywiołów!

Pomimo tak wielu niedociągnięć i minusów, związałam się emocjonalnie z tą książką. Można przymknąć oko na wiele rzeczy, gdy autorki potrafią sprawić, by pomiędzy czytelnikiem a bohaterami dzieła nawiąła się specyficzna więź. Tak jest w tym przypadku. Po prostu MUSZĘ wiedzieć co wydarzy się dalej. Czy Zoey odzyska przyjaciół? Wróci do Ericka? Uda jej się zdemaskować Neferet? Z niecierpliwością czekam na "Nieposkromioną".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wybrana

Ocena:
Autor:
Data:
"Wybrana" to trzeci tom opowieści o Domu Nocy, szkole dla wampirzych adeptów.

Ponownie spotykamy Zoey Redbird, niezwykle cenioną przez boginię Nyx, adeptkę szkoły dla Naznaczonych. Zoey jako jedyna nieprzemieniona obdarowana została przez boginię niezwykłymi tatuażami.

Po przeżyciach opisanych w II tomie, kiedy dziewczyna poznała drugie, złe oblicze swojej mentorki Neferet, mota się nie wiedząc jak postąpić. Żeby tego było mało nadchodzą jej urodziny, 24 grudnia ... i związane z nimi urodzinowo-świąteczne prezenty - których nie znosi. Jedynym plusem jest spotkanie z ukochaną babcią, jednak i ono zostaje zmącone przez wizytę matki. W drodze powrotnej spotyka swoja nieumarłą przyjaciółkę, Steve Ray, która zasila szeregi "zombie". Zoey postanawia jej pomóc.
W szkole następują tajemnicze zgony wampirskich nauczycieli, do sprawy wkracza policja.
Zoey mota się pomiędzy swoimi chłopakami. W końcu zostaje skojarzona z Lorenem Blake'iem. Jest zachwycona, póki nie dowiaduje się, że to sprawka Neferet.
Czy Zoey uda się uratować Steve Ray? Jaka będzie reakcja jej mentorki?

Cóż... Pierwszy tom Domu Nocy mnie zachwycił, drugi też, ale mniej, a trzeci... chyba rozczarował. Nadal czytało się sympatycznie, ale już drażni mnie Zoey z motaniem się wokół trzech facetów i wieczne problemy z wyborem właściwego. Ten wątek dominuje i psuje jakość książki. Z głównej bohaterki wychodzi pusta nastolatka...
Odczekam trochę nim sięgnę po kolejny tom. Na razie mi wystarczy....
http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2012/04/wybrana-cz3-kristin-cast-pc-cast.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena