Koszyk 0
Opis:
W 1974 r. aborcja zostaje uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Nastoletnia Sandy może więc usunąć niechcianą ciążę. Jaka będzie jej decyzja? Niezależnie od tego, wybór zmieni wszystko. Mijają 34 lata. Sandy, aktualnie nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej, musi zmierzyć się z przeszłością. Problem aborcji znów pojawia się w jej życiu ... Robert Whitlow jest autorem dwunastu thrillerów o tematyce prawniczej ("Wybór" to jego przedostatnia jak do tej pory książka). Sam jest prawnikiem z wykształcenia i zanim zaczął pisać, pracował jako adwokat. Według jego książek nakręcono kilka filmów (w adaptacji najpopularniejszej z nich - "The List" - główną rolę grał Malcolm McDowell). Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Robert Whitlow
  • 2014
  • 508
  • 210
  • 135
  • 978-83-277-0012-4
  • 9788327700124
  • ZBH1Y

Recenzje czytelników

zmusza do refleksji i zadumy

Ocena:
Autor:
Data:
"Niektóre wybory niosą życie, inne niosą śmierć."

Kiedy w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych uznano aborcję za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety, dano jej możliwość wyboru do rozporządzania własnym ciałem, swoją płodnością i zamknięto go w formę świadomego macierzyństwa. Jednak czy ten wybór ogranicza się jedynie do przerwania ciąży? Czy istnieje dla niego alternatywa?

Nad tym trudnym ... drażliwym i w dalszym ciągu kontrowersyjnym tematem nieplanowanej ciąży, macierzyństwa nieletnich, aborcji, adopcji rozważa autor dwunastu thrillerów prawniczych, Robert Whitlow.

Siedemnastoletnia Sandy zachodzi w nieplanowaną ciążę. Legalizacja prawa aborcyjnego daje jej możliwość "załatwienia" i "pozbycia się" kłopotu, za czym stanowczo obstaje przyszły ojciec Brad i jego rodzice. Nastolatce bardzo trudno jest podjąć decyzję. Na szczęście ma mądrą mamę, która przedstawia jej wszelkie możliwe opcje i pozwala na samodzielny wybór. Jak postąpi Sandy? Jedno jest pewne, jej decyzja zmieni całe jej życie.
Mijają 34 lata. Sandy jest nauczycielką. Pod jej skrzydła trafia Maria, ciężarna nastolatka, która tak jak ona kiedyś, staje przed najważniejszym wyborem w życiu. Co doradzi podopiecznej. Co przyniesie jej przeszłość, która stoi u progu jej drzwi?

Nieplanowana ciąża często przynosi mieszane uczucia gdzie radość miesza się ze strachem, obawą i niepewnością. To całkiem normalne. Odpowiedzialność za potomstwo jest ogromna, a nasze życie często zmienne i niestabilne. Okrzepnięcie w myśli o rodzicielstwie, wsparcie bliskich, zdejmuje ten ciężar z ramion przyszłych rodziców. Trochę inaczej wygląda to z perspektywy ciężarnej nastolatki. Nie wszyscy dorośli, opiekunowie umieją podołać tej hiobowej wieści. Na usta cisną się słowa o zdradzie, bólu i zawodzie, a to od nich zależy życie, zdrowie dzieci i przyszłych wnuków. Powinni pewnie stanąć u boku i podsuwać możliwości, ścieżki postępowania.

Robert Whitlow w swojej książce ukazał dwie postawy zachowań. Pierwsza z nich to nakłanianie do aborcji. Brad wykorzystuje uczucia jakim darzy go Sandy i próbuje zmusić ją do usunięcia ciąży. Wabi, kusi, w końcu stawia ultimatum- albo miłość albo dziecko. Jego rodzice również widzą tylko tę, jedyną drogę postępowania. Nie chcą by zmarnowała się przyszłość i kariera ich syna.
Rodzice Sandy z kolei proponują dziewczynie adopcję. Oni również uważają, że wykształcenie, kariera jest ważna, co urodzenie dziecka zdecydowanie przekreśli.
Podjęcie decyzji jest bardzo trudne. Trzeba pamiętać, że akcja tej części książki toczy się w latach' 70 ubiegłego wieku, gdzie ciąża przedmałżeńska wiąże się ze społeczną stygmatyzacją.

Kiedy akcja przenosi się do 2008 r. dziwi jak mało zmieniło się w zakresie planowania ciąży, antykoncepcji i ciąży nastolatek. Obecnie nie muszą już przerywać nauki, ukrywać się u ciotek w innym stanie, schodzić z oczu wszelkiej maści dewotkom, ale w dalszym ciągu nie omijają je krzywdzące plotki oraz próbuje się za nie podejmować decyzje i nakłaniać do aborcji. Przypadek Marii jest tego doskonałym przykładem. Władze szkoły próbują ubezwłasnowolnić dziewczynę i w jej imieniu rozporządzać jej ciałem. Straszne... Na szczęście znajdują się takie osoby, które z poświęceniem własnej kariery, wynagrodzenia próbują do tego nie dopuścić. Jednak jak zakończy się ta historia, musicie przeczytać sami.

Bohaterowie książki ogromnie przypadli mi do gustu. Są wielobarwni, trójwymiarowi, niemal krystalizują się na naszych oczach. Mają swoje zdanie, zalety, wady i potrafią igrać z uczuciami czytelnika. Głęboko weszłam i przeżywałam historię Sandy i Marii, być może dlatego że sama jestem matką i nie wyobrażam sobie by ktoś mógłby za mnie decydować o mojej płodności i macierzyństwie.
Mocno rozdrażniła mnie za to postawa Brada, który chciał sam kształtować przyszłość swoją i Sandy. Uważał, że "rola jako mężczyzny:planować przyszłość" bez względu na zdanie bliskich. Denerwowało mnie jak mamił swoim uczuciem, jak kupczył swoją miłością by zmusić ukochaną do aborcji. Jego niedojrzałość można również rozpoznać po słowach jakie wypowiedział do swojej dziewczyny: "Jak urodzisz dziecko, będziesz już zużyta." To przeważyło szalę żalu moją i na szczęście Sandy.

Robert Whitlow z racji wykonywanego zawodu, jest prawnikiem, doskonale poprowadził wątki rozgrywające się w sądzie. Dynamika, żywa riposta, rzucanie "sprzeciw" wprowadziły mnie na prawdziwą salę rozpraw przed oblicze prawdziwego wymiaru sprawiedliwości.

"Wybór" to poruszająca historia o macierzyństwie i możliwości wyboru, ale nie do przerwania ciąży ale do jej donoszenia i darowania życia niewinnej istotce. Ta książka wedle słów Roberta Whitlow'a ma być hołdem dla wszystkich matek, których ofiara ciąży i urodzenia dziecka nie zawsze jest doceniona.

aleksandrowemysli.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka, obok której nie da się przejść obojętnie

Ocena:
Autor:
Data:
"Niektóre wybory niosą życie, inne niosą śmierć"

Robert Whitlow jest cenionym prawnikiem oraz autorem dwunastu thrillerów o tematyce prawniczej, które w jego zamyśle mają nas zachęcać, inspirować i bawić. W swojej najnowszej powieści „Wybór” porusza problem aborcji oraz wartości ludzkiego życia.

Książka podzielona jest na dwie części. Akcja pierwszej z nich toczy się w małym amerykańskim miasteczku w stanie Georgia w roku 1974. Na samym początku poznajmy siedemnastoletnią Sandy ... która zachodzi w nieplanowaną ciążę ze swoim chłopakiem Bradem. W jednej chwili jej życie wywraca się do góry nogami – musi porzucić dobrze zapowiadającą się karierę cheerleaderki oraz opuścić szkołę, bo nikt nie wpuści do niej nastolatki z brzuchem. Młoda dziewczyna jest zmuszona przejść szybki kurs dorastania i podjąć decyzje, które będą miały wpływ na całe jej życie. Legalizacja aborcji jako „fundamentalnego prawa konstytucyjnego” każdej kobiety pozwala jej na usunięcie ciąży i tym samym „pozbycia się kłopotu” za czym stanowczo obstają Brad i jego rodzina. Jej chłopak wprost stawia ultimatum: albo on, albo dziecko. Natomiast rodzice i ciotka Sandy przedstawiają jej różne możliwe opcje (m.in. urodzenie dziecka i oddanie go do adopcji) oraz pozwalają dokonać samodzielnego wyboru. A jaką decyzję podejmie nastolatka? Przekonajcie się sami ;)

Druga cześć powieści rozgrywa się w roku 2008. Sandy jest już 51-letnią nauczycielką języka angielskiego w swoim rodzinnym mieście. Pewnego dnia los na jej drodze stawia młodą latynoską dziewczynę, Marię, która jak się okazuję zaszła w niechcianą ciąże w wyniku gwałtu. Nastolatka jest zdezorientowana, nie wie jak w zaistniałej sytuacji postąpić, tym bardziej, że nie zna dobrze języka angielskiego, nie ma oparcia w rodzinie, a administracja szkoły robi wszystko by ją ubezwłasnowolnić i rozporządzać jej ciałem. I znów, podobnie jak 34-lata temu, aborcja wydaje się najprostszym rozwiązaniem. A jaki wybór podejmie Maria? Na pewno dzięki bezinteresownej pomocy Sany będzie to decyzja, które nastolatka nigdy nie będzie żałować.

Temat poruszony w książce na co dzień wzbudza wiele kontrowersji. Od lat toczą się debaty, kiedy zarodek staje się człowiekiem oraz do ilu tygodni kobieta ma prawo przerwać ciążę. Autor w swojej powieści przedstawia różne punkty widzenia, ale podkreśla, że choć czasy się zmieniają, to ponadczasowe wartości nie ulegają zmianie. Lektura tej książki ma nas zachęcić do podejmowani bezinteresownych i ofiarnych wyborów.

„Wybór” Roberta Whitlow’a to mądra i wzruszająca powieść o miłości, odpowiedzialności, macierzyństwie i możliwości wyboru. Ale wyboru polegającemu nie tylko na możliwości przerwania ciąży, ale również wyboru do jej donoszenia i daniu życia kolejnej istocie. Na końcu książki autor wyraża swoją wdzięczność i uznanie wszystkim matkom i podkreśla, iż ofiara, jaką składa kobieta, wydając na świat potomstwo jest bezgraniczna. Jest to bez wątpienia lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Gorąco polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena