Koszyk 0
Opis:
Opowieść o odważnej kobiecie, która postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę. Justyna zaczyna wszystko od nowa. W starym życiu była porzuconą córką, starszą siostrą, gotową do poświęceń przyjaciółką i zdradzoną żoną. Teraz jest niezależna, samowystarczalna i bezkompromisowa. Nie szuka przyjaźni, ludzi trzyma na dystans. Obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli nikomu się do siebie zbliżyć. Nikt już jej nie zrani. Złe wspomnienia zostawiła za sobą. Odcięła się od poprzedniego życia ... Zmieniła numer telefonu. Przeszłość jednak puka do jej drzwi. Niespodziewanie wraca ojciec Justyny. Dwadzieścia lat wcześniej zostawił rodzinę i zniknął. Czy Justyna mu wybaczy? Czy potrafi otworzyć się na miłość? Czy decyzja o emocjonalnej izolacji w nowym miejscu przyniesie jej szczęście? Agata Kołakowska (ur. 1984) – wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet, która doda im otuchy i odwagi w wyrażaniu siebie. Lubi koty (szczególnie swojego), piątkowe wieczory i czerwone wytrawne wino. Autorka powieści obyczajowych, do tej pory ukazały się „Patrycja”, „Przyjaciółki”, „Siódmy rok”, „Niechciana prawda” i „Płótno”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agata Kołakowska
  • 2014
  • 400
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-677-2
  • 9788378396772
  • ZBATU

Recenzje czytelników

Piękna powieść o wyzwoleniu i przebaczaniu.

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami w życiu człowieka zdarzają się takie chwile, że jedynym możliwym wyjściem od problemów jest ucieczka. Tak też zrobiła Justyna, główna bohaterka ,,Wszystko, co minęło’’ Agaty Kołakowskiej. Odcięła się od starego życia, aby stać się zupełnie kimś innym. Teraz zaczyna wszystko od nowa, z tak jakby z czystą kartą. Nie chce pamiętać o zdradzie najbliższych, bolesnej przeszłości, ani na nowo przywiązywać się do ludzi, którzy tylko zdają cierpienie.

, ... Chciałam zrzucić swoją tekstylną skórę jak wąż. Stać się zupełnie nową osobą. Innym człowiekiem. Zostawić wszystko, co minęło, i zacząć raz jeszcze. Na moich zasadach. Uciąć stare relacje, zapomnieć o pomyłkach, które wypaliły w moim sercu bolesne rany. Najważniejsze postanowienie brzmiało: nie zbliżać się już do nikogo i nikomu nie ufać. Nikomu nie pozwolić siebie zranić, obarczyć, upokorzyć, zdradzić, obwinić, opuścić. Zaczynając nowe życie, miałam mieć nad nim kontrolę. Wiedziałam już, co potrafią ludzie, jeśli pozwolę im się do siebie zbliżyć. Ta wiedza była kluczem do wolności i spokoju’’.

Nieoczekiwanie po dwudziestu latach nieobecności wraca ojciec Justyny, który kiedyś bez słowa wyjaśnienia zostawił swoją rodzinę. Dlaczego dopiero teraz szuka córki? Co było przyczyną jego tajemniczego zniknięcia. Czy Justyna złamie zasadę i pozwoli swojemu tacie zbliżyć się do siebie? A może samotność z wyboru będzie lepszym rozwiązaniem? Odpowiedź na wszystkie pytanie znajdziecie w lekturze tej książki.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Kołakowskiej, absolwentki dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, autorki powieści obyczajowych między innymi: „Patrycja”, „Przyjaciółki”, „Siódmy rok”, „Niechciana prawda” i „Płótno” uważam za nadzwyczaj udane. ,,Wszystko, co minęło’’ to kawał pięknej, mądrej, poruszającej historii. Nie myślałam, że losy głównej bohaterki tak bardzo trafią do mojego serca. W wieku trzynastu lat jej spokojny, poukładany świat nagle runął w gruzach. Ukochany tato z dnia na dzień, bez podania przyczyny zostawił swoją żonę i dwójkę dzieci. Zrozpaczona matka zaczęła szukać ukojenia w alkoholu, w związku z czym Justyna musiała przejąć większość jej codziennych obowiązków i zaopiekować młodszą siostrą Basią. Nie było lekko. Dziewczynka ciągle tęskniła za ojcem i normalnym domem, ale nigdy nie narzekała. Z czasem w jej życiu zaczęło się układać. Zaprzyjaźniła się z fajną dziewczyną Anią oraz poznała Mirka, z którym wzięła ślub. Niestety z biegiem lat, z bólem serca uświadamia sobie, że każdy czegoś od niej oczekuje nie dając z siebie nic w zamian. ,,Czuła się, jakby istniała po to, by zadowalać cały świat, aby rozwiązywać problemy bliźnich’’. Zdrada męża z jej najlepszą przyjaciółką dopełniła czarę goryczy. Postanowiła, że od teraz nie będzie angażować się w żadne bliskie relacje z innymi, ponieważ niosą za sobą tylko odrzucenie, ból i cierpienie. Stała się zimną jak lód, nieprzystępną matroną. Czy można jednak uciec od siebie i od swojej przeszłości? Autorka bardzo wnikliwie potraktowała ten temat. Zgrabnie nakreśliła portret psychologiczny skrzywdzonej kobiety, która walczy o swoje prawo do spokoju. Kilka razy zaszkliły mi się oczy ze wzruszenia. Justyna przypominała dzikiego kota, bała się zaufać komukolwiek i obdarzyć sympatią. Na szczęście na swojej drodze spotkała wielu ludzi, którzy pokazali jej, że warto dać sobie jeszcze jedną szansę.

Jestem pod wrażeniem tej książki. Nie myślałam, że tak bardzo mi się spodoba. Urzekło mnie lekkie, swobodne pióro autorki, płynna akcja, naturalni, wyraziści bohaterowie oraz szczere, spontaniczne uczucia i emocje. Wydawać by się mogło, że fabuła nie charakteryzuje się szczególną oryginalnością. Ileż razy zdarzyło nam się czytać o osobach, które chciałby wymazać przeszłość, by zacząć wszystko od nowa. Niemniej jednak historia ,,Wszystko, co minęło’’ porywa od już pierwszych stron i nie pozwala o sobie zapomnieć. Agata Kołakowska subtelnie i z wyczuciem uświadamia czytelnikowi, że pomimo różnych przykrych doświadczeń rozczarowania i zawodu, zwłaszcza w relacjach międzyludzkich, warto spróbować kolejny raz otworzyć swoje serce i zaufać ludziom, gdyż nie wszyscy są źli i samolubi.

Dla każdego fana Agaty Kołakowskiej pozycja obowiązkowa. Pozostałych czytelników również gorąco zachęcam do lektury. To niezwykła, wyjątkowa opowieść o samotności, zdradzie, rozczarowaniach, depresji, alkoholizmie, śmierci, przyjaźni, miłości, wyzwoleniu i umiejętności wybaczania. Skłania do przemyśleń nad własnym życiem, dodaje otuchy i napawa optymizmem. Przeczytajcie koniecznie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W życiu liczą się tylko chwile ...

Ocena:
Autor:
Data:
Książka o życiu, przebaczaniu, szukaniu własnych, dobrych ścieżek w życiu,. Bardzo ciekawa lektura, skłaniająca nas do przemyśleń, do zadania sobie pytania - czy warto przebaczać? Czy warto otwierać się na drugiego człowieka? Książkę przeczytałam jednym tchem przez dwa wieczory. POLECAM, szczególnie tym którzy nie potrafią odpowiedzieć na postawione wyżej pytania. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena