Koszyk 0
Opis:
To niezwykle śmiały thriller psychologiczny, w którym chorobliwa namiętność i niezdrowa seksualna fascynacja mieszają się z religijnym fanatyzmem. Joanna przeprowadza się z Krakowa do Warszawy. W nowym miejscu nie czuje się szczęśliwa, tym bardziej, że jej mąż często wyjeżdża. Samotność popycha ją w ramiona Dawida, młodego przystojnego ginekologa. Burzliwy romans staje się początkiem tragedii. Kiedy Joanna zachodzi w ciążę lekarz porywa ją i więzi w ukryciu. Uważa, że to jedyny sposób ... aby ją chronić. Wkrótce do ich świata wkracza Yasmine, tancerka w nocnym klubie oraz Tomasz, ksiądz, który nie ukrywa zauroczenia kobietą. Między bohaterami zaczyna się intrygująca psychologiczna gra. Nie wiadomo kto jest katem a kto ofiarą... Tatiana Jachyra kreuje wyraziste postacie, zanurzone w obłędnej namiętności, których usilne dążenie do szczęścia z góry skazane są na tragiczny koniec. Autorka umiejętnie krzyżuje drogi bohaterów powieści w dusznym, nieprzyjaznym mieście, które potęguje ich poczucie samotności i wyobcowania. Jachyra z wyjątkową wprawą buduje kryminalną zagadkę i tworzy gęstą atmosferę zbrodni, pożądania i skandalu. Książka jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców; zainteresują się nią zarówno czytelnicy szeroko rozumianej literatury współczesnej, jak i miłośnicy kryminałów, powieści obyczajowych, a nawet literatury erotycznej. "Wieczerza" jest powieścią niezwykle odważną, podejmującą tematy tabu, która może stać literackim skandalem wiosny. Problemy tylko naskórkowo poruszane w polskiej publicystyce, w książce Jachyry podjęte są w sposób zdecydowany i brawurowy. Autorka nie boi się śmiałych pytań i nie szuka prostych odpowiedzi. Tatiana Jachyra jest zawodową fotografką. Realizuje sesje zdjęciowe celebrytów z pierwszych stron gazet, w 2009 roku odbyła się jej autorska wystawa "Gwiazdy w obiektywie". Prywatnie pasjonuje się historią średniowiecza, wszystkim co symboliczne i mistyczne. Uwielbia dobre kino, cynizm Woody'ego Allena, powieści Maxime Chattama, Jonathana Carrolla, Stephena Kinga, Artura Pereza-Reverte i mroczne historie Edgara Allana Poe. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Tatiana Jachyra
 • 2014
 • 1
 • 368
 • 206
 • 131
 • 978-83-7758-617-4
 • 9788377586174
 • ZBDF8

Recenzje czytelników

Nie do końca spełniła moje oczekiwania

Ocena:
Autor:
Data:
Joanna jest młodą fotografką. Właśnie wraz z Mateuszem przeprowadziła się z Krakowa do Warszawy. O ile mężczyzna bardzo szybko zaaklimatyzował się w nowych warunkach, o tyle Joannie nie przychodzi to zbyt łatwo. Mateusz bardzo szybko znajduje pracę w zawodzie. W dodatku łączą się z nią liczne i długotrwałe wyjazdy, niejednokrotnie zagraniczne. Brak stałej pracy, brak przyjaciół w Warszawie i ciągła nieobecność Mateusza sprawiają, że Joanna nie potrafi pogodzić się z przeprowadzką ... Okazuje się też, że kobieta zaszła w nieplanowaną ciążę. To z jednej strony dobra a z drugiej zła nowina. Mateusz jest zaskoczony. Szybko jednak oswaja się z myślą o powiększeniu rodziny i wręcz cieszy go ta perspektywa.

Poszukując lekarza prowadzącego ciążę, Joanna trafia do gabinetu doktora Dawida Czestera. Z pozoru miły i opiekuńczy ginekolog zdaje się kryć w sobie jakąś tajemnicę. Mężczyzna jest oczarowany Joanną. Stara się wzbudzić jej zaufanie, nawiązać nic porozumienia, stać się przyjacielem i powiernikiem. Za tą fasadą uprzejmości i troski, kryje się jednak prawdziwe oblicze doktora Czestera. Szaleniec już niedługo odkryje swe szkaradne, podszyte perwersyjnym okrucieństwem i paranoją oblicze.

Yasmine jest tancerką w klubie go-go. Po pracy dorabia również prostytuując się z napotkanymi mężczyznami, którzy wpadli jej w oko. Pewnego wieczoru w klubie zjawia się nieznajomy. Nie potrafi oderwać od Yasmine wzroku. Ona musi być jego tu i teraz, i tylko jego. Również Yasmine zwraca uwagę na przystojnego, tajemniczego klienta. Elektryzuje ją, przyciąga i pociąga. W powietrzu wisi pożądanie niemożliwe do opanowania i powstrzymania. Wkrótce Yasmine i Tomasz, nieznajomy, zostają kochankami. Nie mogą bez siebie funkcjonować. Nie tylko jednak pożądanie łączy tych dwoje. Spoiwem jest również wspólna, dramatyczna przeszłość, która zawiodła Yasmine wprost do piekła upokorzenia, bólu i nienawiści. Czy teraz role się odwórcą i fiara stanie się katem?

"Wieczerza" to debiut prozatorski Tatiany Jachyry, fotografki i poetki, która w 2011 r. wydała tomik wierszy "Historie pisane nocą". "Wieczerza" to thriller psychologiczny, który porusza bardzo delikatny temat, często nadal uznawany w Polsce za temat tabu. Bez skrupułów i zahamowań autorka opowiada o molestowaniu seksualnym dzieci i wykorzystywaniu ich przez duchownych. Tatiana Jachyra ukazuje w swej książce jak te zjawiska, czyny przestępcze, zasługujące na absolutne potępienie i surową karę, potrafią głęboko dotknąć i zranić wrażliwą i nadal nie do końca ukształtowaną psychikę dziecka, czyniąc w niej nieodwracalne szkody. W pełni zgadzam się w tej kwestii z pisarką i uważam za absolutnie niezbędne, by o tym mówić, pisać i nie odwracać wzroku.

Niemniej na tym moje uznanie dla Tatiany Jachyry się kończy. Nie mogę bowiem zgodzić się z wnioskiem, jaki nasuwa się po lekturze "Wieczerzy". A mianowicie, że ludzie, którzy byli w dzieciństwie molestowani, nieodwracalnie stają się straceni dla życia, świata, popadają w szaleństwo, gubią się i nie ma dla nich ratunku, nic nie może odmienić ich losu. Uderzyło mnie jednostronne spojrzenie na to skomplikowane zagadnienie. Zupełnie mnie to nie satysfakcjonuje. Przeżycia, myśli, wewnętrzne rozterki bohaterów nie dają również w pełni czytelniczego zadowolenia. Bohaterów tragedii poznajemy w urywkach ich przemyśleń i tylko możemy się domyślać jak wielka czara goryczy ich uczuć jeszcze musi się przelać, by dać choć chwilowe ukojenie.

Najbardziej jednak zniechęca mnie do powieści Tatiany Jachyry jej makabryczność a nawet sugerowanie tej makabryczności. Ciekawy i całkiem wciągający thriller psychologiczny zboczył w pewnym momencie ze ścieżki, która prowadziła wprost do uznania książki za odważną i opowiadającą o sprawach trudnych i ważnych a także niosącą istotne przesłanie i przestrogę. Autorka obrała drogę niepotrzebnej brutalności czyniąc swą powieść wręcz niestrawną. Wprowadzenie makabry sprawia jedynie, że z pozycji czytelnika zatroskanego i współczującego przechodzi się na pozycję czytelnika zniesmaczonego. Powieść miała oburzać. Mnie zgorszyła, nie jednak podjętym tematem, lecz sposobem ubrania go w słowa. Szkoda.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Tylko dla odważnych dorosłych!

Ocena:
Autor:
Data:
Fascynująca i odrażająca. Świetna i beznadziejna. Budząca niesmak i niezdrowe zainteresowanie. Taka właśnie jest debiutancka książka Tatiany Jachyry "Wieczerza". Po raz pierwszy po lekturze nie wiem, co napisać, ani jak odnieść się do tej historii. To pełna sprzeczności opowieść dotykająca najtrudniejszych moralnych dylematów człowieka, obrazoburcza i bulwersująca, ale także niebezpiecznie wciągająca. Lektura tylko dla odważnych i pełnoletnich czytelników.

Pierwsze wrażenia
Czarna ... aksamitna okładka z niepokojącą fotografią kieruje książkę ku określonemu gronu odbiorców. Widać, że to pozycja przeznaczona dla dorosłych, a przekaz zdjęcia jest jasny - to nie będzie niewinna bajeczka o jedzeniu.

Fabuła
Autorka "Wieczerzy" perfekcyjnie zbudowała fabułę przeplatając losy zupełnie obcych sobie osób, których działania tworzą jedną, spójną, przerażającą siatkę.
Młoda fotografka, Joanna rozpoczyna nowe życie w Warszawie. Miasto ją przeraża, a poczucie osamotnienia potęgują częste wyjazdy męża. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jej życie staje się przedmiotem okrutnego planu Dawida, młodego przystojnego ginekologa. Lekarz porywa ją i więzi w ukryciu. Jakie są jego motywy? I jaki będzie w tym udział pieknej i dotkliwie skrzywdzonej przez los tancerki go go, Yasmine? Kolejną częścią układanki jest Tomasz, ksiądz, którego gubi religijny fanatyzm. Bohaterów łączy psychologiczna gra, w której nie wiadomo, kto jest katem, a kto ofiarą.

Opinia
Po przeczytaniu kilkudziecięciu stron zauważyłam podobieństwo do dwóch ważnych dla mnie książek: "Pachnidła" Suskinda i "Tarantuli" Jonqueta. Jeśli czytaliście te pozycje i wspominacie je dobrze - również "Wieczerza" przypadnie Wam do gustu. Historia obfituje w ból, tortury, seksualną przemoc oraz dotyka wszelkich tematów tabu znanych ludzkości. Prostytucja, pedofilia, religijny fanatyzm, gwałt, aborcja... Mało? Gwarantuję Wam, że wszystkie te elementy splecione w całość tworzą przerażającą mieszankę. Książka szokuje, wprawia w osłupienie i pozostawia niesmak, którego nie sposób się pozbyć. Myślę o niej wciąż i wciąż, nie mogę pozbyć się z głowy okrutnych obrazów i zdarzeń o których przeczytałam. Zostałam dosłownie zniszczona emocjonalnie i nie wiem, kiedy minie ten stan.


"Jesteś zbudowanym na skale murowanym domem,
dającym poczucie bezpieczeństwa i wygodę. Czułość
i delikatność dodają ci siły. Bielone ściany skóry,
błękit nieba odbijający się w oczach. Chciałbym tak
jak to dziecko zamieszkać w tobie. Wrosnąć korzeniami
w fundamenty i stać się i stać się jednym w tobie i z tobą.
Być połączonym krwioobiegiem, myślą, ciałem."
"Wieczerza" s. 98

Jestem pod wrażeniem warsztatu autorki. Plastyczny, niemal poetycki język, którym się posługuje sprawia, że to jedna z najlepiej napisanych książek, jakie ostatnio czytałam. Do bólu szczera i rzeczywista, choć dotyka tematów, które są obce większości ludzi. Wiecie co jest w tym wszystkim najgorsze? Fakt, że książka obudzi w Was świadomość, że takie chore, socjopatyczne jednostki żyją wśród nas. Są naszymi sąsiadami, znajomymi, lekarzami. Młoda dziewczyna z klatki obok może być ekskluzywną prostytutką, a uczynny dentysta - fanatycznym maniakiem seksualnym... Ta makabryczna wizja może być prawdą, której wolałabym nie poznać.

Podsumowanie
Na okładce przeczytacie, że to "najbardziej bulwersująca i skandalizująca książka ostatnich lat" i w tym przypadku nie jest to stwierdzenie na wyrost. "Wieczerza" jest odrażającym obrazem zepsutego społeczeństwa. Obnaża wiele niewygodnych prawd o naturze człowieka. To nowoczesny, choć brutalnie szczery i przerażający thriller psychologiczny, który z perfekcyjną dbałością o szczegóły ukazuje świat chorej fascynacji seksualnej. To portret ludzi okrutnie skrzywdzonych w dzieciństwie. To także rzeczywisty obraz religijnego fanatyzmu, psychicznej choroby i socjopatii - czyny bohaterów są... chore, przerażające i dla mnie, nie do zaakceptowania. Jednak świadomość, że gdzieś w tym przerysowanym obrazie kryje się prawda sprawia, że długo nie zapomnę tej historii.

Dla kogo
"Wieczerzę" polecam tylko pełnoletnim, odważnym czytelnikom o mocnych nerwach i ogromnej odporności psychicznej. Ostrzegam wszystkie wrażliwe kobiety, matki, młodzież - to nie jest ksiażka dla Was! To nie jest również pozycja dla konserwatystów i gorliwych katolików, oszczędźcie sobie oburzenia, które może wywołać. Polecam za to wielbicielom "Pachnidła" P. Suskinda, oraz "Tarantuli" T. Jonqueta (lub filmowej wersji pt. "Skóra, w której żyję") oraz podobnych klimatów.

Ocena
Trudno ocenić tak skomplikowaną i wymykającą się wszelkim klasyfikacjom książkę. Kilku rozwiązań nie potrafię zaakceptować i uważam, że są zbyt śmiałe. Prowokację od czystego niesmaku dzieli cienka granica...

http://lustro-rzeczywistosci.blogspot.com/2014/05/wieczerza-tatiana-jachyra-tylko-dla.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena