Koszyk 0
Opis:
TAK MOGŁO BYĆ: * Na wieść o wybuchu Powstania Hitler poskramia gniew i dyplomatycznie nakazuje niemieckiej załodze opuścić Warszawę. Miasto pozostaje w rękach Armii Krajowej, lecz od wschodu zbliżają się Rosjanie… * Stalin rozkazuje marszałkowi Rokossowskiemu przyśpieszenie operacji wspomożenia powstańcom i wyzwolenia polskiej stolicy. * W Puszczy Kampinoskiej ląduje przerzucona z Anglii Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego i po połączeniu z grupą AK „Kampinos” ... śpieszy na odsiecz walczącej Warszawie. * Stacjonujące opodal stolicy oddziały węgierskie przechodzą na stronę Powstania. * ZSRR zgadza się na lądowanie samolotów alianckich na swoich lotniskach; nad miasto od początku nadlatują potężne wyprawy ze zrzutami. * Przy życzliwym współdziałaniu Rosjan następuje desant „Berlingowców”. Na Czerniaków docierają kolejne polskie oddziały i stają do walki wespół z siłami powstańczymi. * Cała Armia Krajowa na rozkaz Bora-Komorowskiego rusza na pomoc walczącej Warszawie, znosząc kolejne blokady niemieckie. * Powstanie nie wybucha. 60 tysięcy warszawiaków pracuje przy budowie umocnień. Stolica staje się miastem frontowym – umocnioną Festung Warschau. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Szymon Nowak
  • 2014
  • 352
  • 211
  • 157
  • 978-83-64095-35-1
  • 9788364095351
  • ZBJIX

Recenzje czytelników

powstanie

Ocena:
Autor:
Data:
Powstanie warszawskie z naszej perspektywy jest pasmem głupich decyzji i nieudolnych poczynań przywódców oraz bezsensownych działań. Lewicowe media (zgodnie z komunistyczną tradycją) podsycają tę opinię, aby na wszystkie ruchy narodowe patrzeć jak na zachcianki głupców, którzy wykorzystują masy do realizacji własnych szalonych pomysłów. Straty w ludności i dobrach materialnych były olbrzymie. To ułatwiało sceptyczne spojrzenie ... bo przez naiwność kilku zbyt śmiałych dowódców trzeba było latami odbudowywać stolicę. Czy ich poczynania były tylko pędem szaleńców? Może były fakty, o których oni jeszcze nie wiedzieli.
Przez lata historycy zajmowali się opisywaniem strat i zastanawianiem się, czy brak powstania byłby dla Polaków tragiczny. Przecież i tak wylądowaliśmy w zaborze radzieckim, co dla Davisa i wielu innych historyków trzeźwo patrzących na relacje panujące podczas II wojny światowej wydaje się paradoksem, że zwycięskie państwo traci swoją niezależność. Nasi „przyjaciele” sprzedali nas. Kto to mógł wówczas przewidzieć? Pewnie pojawiały się takie wątpliwości, a te skłaniały ludzi do działania, by pokazać na Zachodzie, że możemy samodzielnie wyzwolić swój kraj.
Szymon Nowak w bardzo przystępny sposób zarysowuje nam ówczesną sytuację i świadomość ludzi. Przypomina coś, co dla nas wydaje się abstrakcją: wiadomości wcale nie mknęły tak szybko jak patrzymy na nie z naszej perspektywy. Ludzie dowiadywali się o ważnych wydarzeniach z małym opóźnieniem, a do tego w Polsce działała cała banda sługusów stalinizmu, który z marksizmem ma tak dużo wspólnego jak ateizm z wiarą: coś ich łączy, ale nie to, co dla dwóch stron ważne.
Szymon Nowak w swojej książce nie wychodzi z prawicowego założenia, że Powstanie Warszawskie było wielkim, wspaniałym zrywem pełnym bohaterstwa i poświęceń. Obala wielu bohaterów, mentalnie burzy ich pomniki, aby w swych poszukiwaniach dojść do prawdy. Czy mu się uda? Sami musicie ocenić.
„Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego” Szymona Nowaka nie jest opowieścią o jednym możliwym rozwiązaniu, jednej konkretnej decyzji, która mogła zmienić losy Polski i Warszawy, ale ciągiem przypadków, dzięki którym Powstanie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie ma tu wyłącznie złych Rosjan, ale i na poczynania zachodnich przyjaciół autor patrzy ze zdrowym dystansem wygodnickich imperialistów, którzy wolą dać kość, by nie musieć dalej toczyć walk. Obecna interesowność w tej owych państw losami innych łączona jest z zainteresowaniem ich bogactwami naturalnymi. Polska takimi pożądanymi nie dysponowała, przez co nie było na nią zainteresowania.
Książkę polecam osobom zainteresowanym historią naszego kraju oraz zgłębiającym tajniki II wojny światowej. Prostota objaśnień, wskazywanie kto był kim, jakie wydarzenia miały w tym czasie miejsce na arenie światowej sprawiają, że po tę pozycję mogą sięgnąć laicy, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z historią. „Warszawa 1944” jest napisana z pozycji człowieka patrzącego przez Popperowską lupę na historię i mającego świadomość, że historia to tak naprawdę alternatywne opowieści, a nie nauka, którą da się udowodnić. Szymon Nowak w oparciu o fakty snuje opowieści o tym, jak żyli ludzie, jakie decyzje były priorytetowe i jakie mogły być ich skutki. Rozprawia się z mitami bohaterów uświęconych przez Polskę Ludową i podnosi zdeptanych „bandytów”. O jednym z bohaterów pisze: „Zygmunt Berling to bardzo interesująca postać. Do dziś uważany jest przez niektórych za bohatera (wznosiło mu się pomniki, ulicom nadawało się jego imię), a tak naprawdę to zdrajca Ojczyzny – sługus Sowietów, za dezercję i zdradę skazany na karę śmierci.”
Praca składa się z dwunastu rozdziałów poprzedzonych wstępem oraz zakończenia. Każdy z nich przedstawia inny aspekt Powstania i inną teorię dotyczącą skutków odmiennych decyzji. Wyjaśnia nam sprawy, które obecnie często wydają nam się niezrozumiałe, a wszystko to w oparciu o fakty i przemyślenia wokół nich. Autor uświadamia nas, że wiele osób podejrzewało, że Postanie zostanie może być przegrane, że do ostatnich chwil było nieplanowane, przez co w stolicy zabrakło broni.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena