Koszyk 0
Opis:
Mała Amber i jej kuzyn Tashi na grzbiecie latającej Tygrysicy wyruszają na poszukiwanie tajemniczego Grzmiącego Smoka, ukrytego w niedostępnych Himalajach. Pięknie ilustrowana opowieść przybliża legendy egzotycznej azjatyckiej kultury Królestwa Bhutanu. SOPHIE SHRESTHA - absolwentka studiów artystycznych. W wieku dwudziestu jeden lat, opuściła rodzimą Irlandię dla Nepalu. Tam spotkała Romio Shrestha, który później został jej mężem. To utalentowany malarz thanek, świętych zwojów buddyjskich ... a jego prace wystawione są w Muzeum Brytyjskim oraz w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. W Poszukiwaniu Grzmiącego Smoka jest pierwszą książką dla dzieci powstałą we współpracy małżonków w zakresie tekstu i ilustracji. Państwo Shrestha mieszkają w Irlandii, z czterema córkami, które kochają podróżować. W czasie wyprawy do Bhutanu, najstarsza córka, Amber, była zafascynowana krajem, zwanym "Ziemią Grzmiącego Smoka". Czytaj dalej >> << Zwiń
 • M
 • twarda
Mniej Więcej
 • Romio Shrestha, Sophie Shrestha
 • 2014
 • 34
 • 212
 • 306
 • 978-83-80210-03-5
 • 9788380210035
 • ZBMQQ
 • 4-6 lat, 7-10 lat

Recenzje czytelników

Odkrywanie Buthanu

Ocena:
Autor:
Data:
Azja ma w sobie coś niezwykle pociągającego. Całkowicie odmienna kultura i wierzenia, niezależnie od tego, czy weżniemy pod uwagę Indie, Chiny, Japonię, czy jak w przypadku tej książki, Bhutan. Autorzy dali nam możliwość obcowania z historią stylizowaną na tradycyjną legendę, dzięki czemu w zupełności możemy poczuć orientalny klimat.

Bohaterami tej opowieści jest dwoje dzieci. Amber przyleciała razem z tatą w odwiedziny do swojego kuzyna Tashiego, mieszkającego u podnóża Himalajów ... Po wysłuchaniu przepięknej legendy opowiedzianej przez dziadka, postanawiają sami sprawdzić, czy pioruny naprawdę rodzą się w wyniku smoczych zabaw. Odpowiedzi na nurtujące ich pytania udzielić im może dopiero latająca tygrysica.

Opowieść snuta jest niczym legenda. Dwoje dzieci wyrusza w podróż, by sprawdzić, to o czym im opowiedziano. Po drodze wykazać muszą się wytrwałością, cierpliwością i odwagą. Ich wyprawa oddana jest z luźnym podejściem do realizmu, dzieciom nie dokucza zimno, głód, ani zmęczenie. Dziarsko maszerują przed siebie, byle tylko osiągnąć cel swojej wycieczki, pomijając całkowicie jej prozaiczne strony.

Chociaż sama opowieść mnie nie uwiodła, jednak oczarowały mnie ilustracje. Piękne i barwne, wyraźnie nawiązujące stylem do tradycyjnego malarstwa tamtych rejonów. Kolorowe smoki zdobią prawie każdą kartkę, a część z nich ukrywa się tylko jako świetlista plama widoczna dopiero pod światło na lakierowanym papierze.

Spodobała mi się ta książka, ma w sobie niesamowity i niecodzienny, orientalny urok. Pozwala przybliżyć czytelnikowi Bhutan i jego kulturę. Chociaż nie zawiera w sobie morału, jednak jej wielką wartością jest właśnie jej egzotyka poszerzająca horyzonty młodego czytelnika, to właśnie dzięki niej staje się tak interesująca.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piękna, orientalna baśń

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy rejon świata posiada swoje własne baśnie. Przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, mają szansę przetrwać i nieraz liczą sobie setki lat. W owych opowieściach można dostrzec elementy tradycji i historii danych rejonów, bo to właśnie na ich podstawie powstawały wszystkie magiczne bajki. Dla nas, Polaków, nie lada ciekawostką mogą okazać się opowieści wyznawców buddyzmu. Kreowane tam, pod stopami największej góry świata ... oczarowują i wprowadzają w tajemniczy świat pełen mądrych mnichów, smoków i tysiąca barw. Jedną z takich klimatycznych bajek, orientalnych, magicznych i ciekawych przedstawia książka Sophie i Romio Shrestha – „W poszukiwaniu Grzmiącego Smoka”. Tutaj akcja dzieje się w Bhutanie, Królestwie Smoka, gdzie mieszkańcy utożsamiają sobie z symbolem grzmotu.

W aurze magii, zainteresowania i niepewności dziewczynka Amber oraz chłopiec Tashi wyruszają w podróż pełną przygód, mającą na celu odnalezienie Grzmiącego Smoka. Nikt jednak nie powiedział, iż będzie łatwo, stąd też podążając za wskazówkami, krok po kroku, młodzi wędrowcy docierają do przeróżnych miejsc. Licząc bowiem na to, że odpowiedź na nurtujące ich pytanie podaruje im stary mnich, nie spodziewają się tego, że będą musieli pójść dalej wyznaczonym przez niego tropem. I tak niestrudzeni Amber i Tashi docierają do gniazda, w którym dom uwiła sobie skrzydlata tygrysica. Czy jest niebezpieczna? Jak wiele zaryzykują mali wędrowcy odwiedzając ją? To właśnie jednak ona postanawia im pokazać inny, nieznany dotąd świat, położony wysoko pośród chmur. Czy to właśnie tam żyją Grzmiące Smoki? Czy dzieciom będzie dane je zobaczyć?

Owa książka wprowadza czytelnika w magiczną krainę fantazji. Nie jest to jednak typowa bajka, ponieważ kreowana daleko stąd, posiada elementy kultury raczej mało nam znanej. Nie ma tutaj skrzatów, czarownic czy wróżek, a pojawia się stary mnich, tygrysica i smok – elementy tak bardzo charakterystyczne dla kultury rejonu Tybetu.

Bajka ta pokazuje, że jeżeli ktoś bardzo czegoś chce, może osiągnąć swój cel. Nieraz wymaga on jednak poświęcenia i odwagi. Jeżeli ktoś podda się na początku, zniechęcony trudami i niewygodami nigdy nie spełni swoich marzeń tak, jak zrobili to Amber i Tashi. Motyw starego mnicha uczy także tego, iż warto szanować pokolenia naszych dziadków, ponieważ to właśnie starszyzna jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. O takich wartościach dzisiaj niestety często się zapomina, a ludzie w podeszłym wieku spychani są na boczny tor. Taka lektura będzie dla dziecka pełnym wrażeń wyzwaniem, ale i lekcją właściwego postępowania.

Duża czcionka oraz niewielka ilość tekstu na każdej stronie sprawia, że jest to książka idealnie przystosowana do potrzeb młodego czytelnika. Co jednak najpiękniejsze, treść uzupełniona jest bajecznymi, orientalnymi i niezwykle pięknymi ilustracjami, które przedstawiają dokładnie to, co czytelnik ma okazję przeczytać. Pobudzające wyobraźnię i obrazujące tak odległy nam świat, swoją estetyką przyciągają oko.

O czym warto tutaj wspomnieć to fakt, iż Amber jest dziewczynką istniejącą naprawdę. Kim jednak jest i dlaczego stała się inspiracją do napisania tejże baśni? Z tym pytaniem Was pozostawiam, bo być może uda się Wam na nie odpowiedzieć samodzielnie, trzymając w dłoniach to przepiękne, magiczne wydanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena