Koszyk 0
Opis:
Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela - Ottona Ullmana. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, kiedy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach ... Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi. W tej niezwykłej historii sbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Czarne
 • miękka
Mniej Więcej
 • Elisabeth Asbrink
 • 2013
 • 1
 • 368
 • 215
 • 133
 • 9788375365061
 • 9788375365061
 • ZAUTA

Recenzje czytelników

Wzruszające arcydzieło.

Ocena:
Autor:
Data:
Nagroda im. Kapuścińskiego stanowi wystarczającą rekomendację dla znakomitego reportażu Asbrink, ale dorzucę kilka osobistych spostrzeżeń z lektury. Być może dla wielu głównym tematem tej książki jest zadziwiająca przyjaźń między niekryjącym swoich nazistowskich przekonań Ingvarem Kampradem i żydowskim uchodźcą Ottonem. Dla innych jest nim być może kwestia reakcji Szwecji na wydarzenia w Europie Środkowej na przełomie lat 30. i 40. XX wieku ... Dla mnie najważniejszą częścią tej historii są listy wysyłane do syna przez Josefa i Elise Ullmannów. Zderza się w nich rodzicielska czułość z niezwykłą bezwzględnością w przemilczaniu gęstniejącego wokół nich terroru. Wspaniała książka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Książka, która porusza do żywego

Ocena:
Autor:
Data:
"W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" to reportaż z górnej półki, poruszający treścią i formą, napisany z klasą i wyczuciem. To książka, która nawet po odłożeniu na półkę, wciąż żyje w umyśle i sercu czytelnika.

Wstrząsające są losy chłopca, który przed wybuchem drugiej wojny światowej, po anszlusie trafił wraz z innymi dziećmi do Szwecji. Tę bolesną rozłąkę i tęsknotę za rodzicami oraz niemożliwość odnalezienia się w nowej rzeczywistości obrazują liczne listy ... jakie Otto wymieniał z rodziną i kolegami. Lektura tej przechowywanej z pietyzmem przez lata korespondencji robi ogromne wrażenie - porusza do żywego i działa z ogromną siłą na wyobraźnię.

Śledząc losy żydowskiej rodziny z Wiednia, bardzo przeżywa się też doznania rodziców, którzy zdecydowali się wysłać syna w nieznane, do gwarantującej bezpieczeństwo Szwecji, by ratować jego życie. Jak bardzo musieli za nim tęsknić, jak musieli się o niego niepokoić i jak bardzo musieli go kochać, by zdecydować się na ten desperacki krok... Gdy czyta się ich listy i kartki do syna, serce ściska się aż do bólu.

Mimo iż autorka skupia się na historii jednej rodziny, po której zostały tylko listy, treść książki jest ponadczasowa, a w kontekście zalewających ostatnio Europę uchodźców nabiera nowego znaczenia.

Całość napisana jest oszczędnym stylem, widać, że autorka ceni ekonomię słowa, świetnie łącząc dziennikarski styl z liryzmem. To bardzo trudne, bo przy takim zabiegu łatwo przekroczyć granicę afektacji i kiczu.
Pod względem formy książka Elizabeth Asbrink przypomina reportaże Hanny Krall i na pewno powinna zainteresować jej fanów.

Polecam szczerze - jako lekturę dającą wiele do myślenia i na długo pozostającą w pamięci czytelnika.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena