Koszyk 0
Opis:
Jest gdzieś na świecie taki kraj, co się nazywa - Patataj, a król, co rządzi krajem, jest królem Patatajem... Tak Wanda Chotomska zaczyna swoją najnowszą książkę. Poetka specjalnie do tego tomu napisała kilkanaście nowych wierszy, a kilka utworów czytelnicy mogą pamiętać ze starszych wydań. Jej bohaterowie to: konie, kuce i źrebaki, konika polnego i morskiego, konia na biegunach, konie pocztowe, cyrkowe, z karuzeli i z bajki, Pegaza, karocę, podkowę, a nawet... smyczek i kontrabas ... Jak zwykle wiersze Autorki bawią, ale też wzruszają. Pokazują świat za oknem, ale także wspominają, jak było kiedyś. Książka jest kolejnym tytułem w serii Kawalerowie Orderu Uśmiechu dzieciom, rekomendowanej przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wanda Chotomska
 • 2014
 • 1
 • 48
 • 278
 • 244
 • 978-83-7758-772-0
 • 9788377587720
 • ZBL4J
 • 4-6 lat

Recenzje czytelników

Konik- nie tylko na bigunach

Ocena:
Autor:
Data:
Wiersze dla dzieci maję tę przewagę nad powieściami i opowiadaniami, że idealnie nadają się na szybką lekturę. Można je sobie porcjować, bądź przeczytać wszystkie naraz, łatwo wrócić do tych ulubionych oraz opuścić, te które tak bardzo nie urzekły. Wanda Chotomska od blisko sześćdziesięciu lat bawi najmłodsze pokolenie Polaków, jej wiersze pamiętają i z rozrzewnieniem wspominają kolejne generacje rodaków. Z wielką przyjemnością sięgnęłam po tę książkę ... w pamięci wciąż mając wierszyk o hipopotamie, lubiącym błoto.

Tematyka wierszy zawartych w tym zbiorze oscyluje wokół koni, są tu prawdziwe zwierzęta, ale i koniki z karuzeli, bądź te na biegunach., czy też fantastyczne pegazy. Wszystkie zaś łączy jedno beztroska i swoboda. Nie brak jednak i edukacyjnego wymiaru opowiedzianych historyjek, dowiemy się między innymi co łączy rumaki ze skrzypcami, co to jest czaprak oraz jak się zachować w muzeum.

Książka oszałamia barwnymi ilustracjami. Nieprzeładowane szczegółami, za to, moim zdaniem, nieco przesycone kolorem. Nagromadzenie tylu plam w rozmaitych, często kontrastujących ze sobą odcieniach, nieco męczyło oczy. Na szczęście nie zdarzyło się, by litery ginęły gdzieś w tej powodzi rozmaitych tonacji.

Językowo wiersze urzekają interesującymi neologizmami, które jednak są łatwo zrozumiałe i z pewnością spodobają młodym czytelnikom zaczynającym dopiero obcowanie ze słowem pisanym. Rytmika kolejnych wersów zdecydowanie ułatwia lekturę. Teksty są zabawne i czyta się je bardzo przyjemnie, gdzieniegdzie przemycono morał, gdzie indziej ciekawostki, wszystkie natomiast pobudzają wyobraźnię.

Zdecydowanie spodobała mi się ta książka. Może nieco poraziła mnie jej intensywna kolorystyka, jednak mój syn był nią zachwycony. Jest ładnie wydana, w dużym formacie, na porządnym papierze i w grubej oprawie, dzięki czemu powinna być w miarę odporna na zbyt nachalnych czytelników. Polecam ją zarówno tym rodzicom, którzy z sympatią wspominają inne dzieła Wandy Chotomskiej, jak i tym, którzy z jej twórczością się jeszcze nie zetknęli. Ta pozycja ma w sobie wszystko, co dobra książka dla dzieci mieć powinna, mądrość i ciepło, oraz ogromny impuls pobudzający wyobraźnię.

Recenzja powstała dzięki portalowi LC: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/4554/konik---nie-tylko-na-biegunach
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

niesamowity świat bajek

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ze znanymi i lubianymi wierszykami, świetnie ilustrowana. Ilustracje, które są zamieszone w tej pozycji świetnie rozwijają wyobraźnię doskonale pasują do klimatu wierszy. Świetny pomysł na prezent.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena