Koszyk 0
Opis:
Waleczne kobiety Argentyńskie pejzaże Ukryte pragnienia Nigdy nie zapominaj, by podążać za głosem serca Clarissa w tragicznych okolicznościach traci męża. Zmuszona do ucieczki z rodzinnego domu trafia do ogarniętego dżumą Buenos Aires. Tam poznaje młodego lekarza, Roberta, do którego zaczyna czuć coś więcej. Czy Clarissa może pozwolić sobie na rozkwit nowego uczucia i czy uchroni się ... przed zemstą rodu swojego męża? Na tle argentyńskich pejzaży rozgrywa się wielowątkowa historia pełna ogromnych emocji i licznych zwrotów akcji. W krainie wodospadów to ostatni tom żywiołowo opowiedzianej trylogii z zapierającą dech dziewiętnastowieczną Argentyną w tle. Sofia Caspari opowiada o pokoleniu kobiet, które nie bały się walczyć o swój los. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Otwarte
 • miękka
Mniej Więcej
 • Sofia Caspari
 • 2016
 • 1
 • 496
 • 205
 • 144
 • 978837515-347-7
 • 9788375153477
 • ZD43J

Recenzje czytelników

Rozkosz czytania

Ocena:
Autor:
Data:
"Tango jest powietrzem, życiem, miłością lub smutkiem. Tango jest wszystkim." Carlos Matheos

Powieść bardzo trafiła w mój czytelniczy gust. Jest w niej wszystko to, co w książkach lubię najbardziej, silne emocje, fascynujące historie, ciekawe spotkania z bohaterami, przepiękne opisy przyrody i mnóstwo inspiracji do refleksji. Cudownie ukazana opowieść o zmienności ludzkiego przeznaczenia, przeplataniu się piekła z rajem, zadziwiających scenariuszach i splotach wydarzeń ... A także o duchowych rozterkach, odwadze w podążaniu za głosem serca, powolnym gojeniu się ran duszy, nadziei na dobre i szczęśliwe życie. To bardzo zajmująca, nastrojowa, wielopokoleniowa saga kilku rodzin, których losy wzajemnie przenikają i uzupełniają się. "W krainie wodospadów" składa się z czterech części, już same ich tytuły wprowadzają nas w intrygujący klimat - odmiana, bliskość i dystans, koniec i początek, decyzje.

Autorka po mistrzowsku, bardzo przekonywająco, żongluje wieloma płynnie zazębiającymi się wątkami fabuły. Fantastycznie kreuje profile nie tylko głównych bohaterów. Otrzymujemy mnogość mocno wyrazistych i zindywidualizowanych postaci, obdarzonych rozmaitymi cechami charakteru i temperamentu, wywodzących się z odmiennych środowisk społecznych i posiadających różne aspiracje i ambicje. Ogromne wrażenie sprawia na nas ich waleczność o godne i wartościowe życie, trzymanie się przyjętych zasad moralnych, poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, snucie śmiałych planów, determinacja w realizacji ukrytych pragnień i spełniania wyśnionych marzeń. Wzbudzają w nas wielką sympatię, uważnie przypatrujemy się ich poczynaniom, łatwo zdobywają nasze czytelnicze serca, dlatego tak trudno jest nam rozstać się z nimi po dotarciu do ostatniej strony książki. Oczywiście, w powieści nie brakuje również czarnych charakterów, cechujących się okrucieństwem i bezwzględnością, z którymi muszą zmierzyć się pozytywne postaci. Dzięki nim opowiadane historie zdobywają wielowymiarową przestrzeń fabularną, pełną nieoczekiwanych wydarzeń, gwałtownych zwrotów akcji i intensywnego natężenia emocji.

Niezwykle ciepła narracja, wyjątkowo bogaty i plastyczny język, bardzo sugestywne oddanie barw uczuć, wspaniałe opisy ludzi, przyrody i miejsc. Przekonała mnie nadzwyczajna wrażliwość autorki na człowieka, umiejętność przywołania piękna otaczającego bohaterów świata, głębokie zrozumienie wielowarstwowych aspektów ludzkiego życia i zasad nim kierujących. W tej książce słowa mają ogromną magiczną moc przenoszenia czytelnika do odległej powieściowej krainy, gdzie czeka na nas wspaniała przygoda. Dostarczają wielu bodźców do uruchomienia wyobraźni i snucia scenariusza prawdopodobnych wydarzeń. Zmysłowość i plastyczność powodują, że silnie wczuwamy się w fabułę, jesteśmy z bohaterami, dzielimy ich troski, zmagania, trudne doświadczenia, dramaty, tragedie, ale też uśmiech, przywiązanie, spełnienie, radość i szczęście.

Powieść jest nie tylko podróżą w towarzystwie fabuły książki, ale również bardzo atrakcyjną wyprawą w argentyńskie klimaty przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Sofia Caspari jest cierpliwym przewodnikiem, który niezwykle obrazowo, ekspresywnie, z miłością i dbałością o detale, ukazuje nam oblicza tego kraju, jego historię, aspekty europejskiej emigracji, mentalność i zwyczaje mieszkańców, ogromną przestrzeń, zróżnicowanie przecudnego krajobrazu, bogactwo fauny i flory, ale również pełną paletę jego tęczowych kolorów, zapach kwiatów czy smak potraw. Poczułam przemożne pragnienie udania się w tamten zakątek świata, nasycenia nim swoich zmysłów, odnalezienia tego, co podarowała mi w książce autorka. Powieść to prawdziwa czytelnicza uczta, napisana z rozmachem, uczuciem i żywiołowością, zawsze już będzie mieszkać w moim sercu i wspomnieniach. Doceniam również doskonałe tłumaczenie i śliczną oprawę graficzną książki. Przyznaję jej maksymalną notę, otrzymałam to czego pragnęłam, a nawet więcej. Każdy tom cyklu można czytać niezależnie od siebie, gdyż autorka bardzo sprawnie odwołuje się do wcześniejszych wątków i postaci.

bookendorfina.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„Ratując jednego człowieka, ratujesz cały świat.”

Wyobrażając sobie różne sytuacje mówimy czasami, że czegoś nie przeżylibyśmy. Nie przetrwalibyśmy śmierci bliskiej osoby, nie wyobrażalibyśmy sobie istnienia bez kogoś, kogo kochamy. A potem przychodzi moment próby, sprawdzian pełen cierpienia, który przechodzimy silniejsi i bogatsi w przekonanie, że jesteśmy jednak bardziej wytrwali, aniżeli przypuszczaliśmy. Taki też los spotkał bohaterkę trzeciego tomu trylogii autorstwa Sofii Caspari ... Stając oko w oko z najgorszym scenariuszem miała poczuć na własnej skórze jak to jest umrzeć i odrodzić się na nowo. Zapraszam zatem do zapoznania się z moją recenzją „W krainie wodospadów” – powieści o kobietach i dla kobiet.

XIX wiek. Argentyna. Clarissa cudem unika śmierci. Wyczerpanej i przelękniętej udaje się przeżyć. Jej tak, ale ukochanemu mężowi – Javierovi - niestety nie. Strzały padające ze strony nieznanych im ludzi rozdzielają ich na zawsze, ale chociaż kobiecie wydaje się, że świat właśnie się kończy, będzie musiała zawalczyć o swoją przyszłość. Przykry los odbiera jej wszystko, jednak na kilka chwil wyciąga w jej stronę pomocną dłoń. Tuż obok rzeki, przy której leży, przejeżdża właśnie Robert, młody i uczynny lekarz. Mężczyzna postanawia zabrać ją do własnego domu oferując fachową opiekę i schronienie. Z każdym kolejnym dniem Clarissa coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że ów wybawiciel nie jest obojętny. Czy jednak można jej kochać w chwili, kiedy wokół czai się zło? Ojciec Javiera, człowiek pozbawiony skrupułów, który nigdy nie akceptował synowej, nie cofnie się przed niczym, by tylko zemścić się na młodej wdowie. Tracąc więc męża Clarissa musi przygotować się na to, że może stracić o wiele więcej.

Tymczasem Aurora, dziewczyna ślepo zakochana w Raulu, postanawia przełamać odwieczną konwencję i jako jedyna w okolicy, a może i państwie zostać lekarzem. Widząc śmierć młodej kobiety, która urodziwszy dziecko umiera na gorączkę, pełna ambicji pragnie ratować świat. Aurora nie ma jednak pojęcia, że i dla niej życie przygotowało nieco inne plany. Będzie musiała stawić czoła próbom, które zweryfikują jej zdolności i przygotują dla niej nową wizję przyszłości.

Główna bohaterka Clarissa niesie na barkach ciężar przerażających wspomnień. Skrzywdzona, zastraszona i mająca świadomość czającego się za rogiem mroku okazuje się niezwykle silną, odważną i zdeterminowaną kobietą. Chociaż w jej sercu wciąż pozostaje utracona miłość, nie przekreśla teraźniejszości płacząc nad rozlanym mlekiem. Wie bowiem, że życie wciąż płynie i jeżeli sama o siebie nie zawalczy, nikt nie zrobi tego za nią. A jednak u boku Clarissy stale kroczy Robert, mężczyzna, bez którego być może już by jej nie było. Uczciwy, życzliwy i darzący ją zaufaniem lekarz oferuje bezinteresowną pomoc, krok za krokiem przekonując ją do siebie. Pośród wielu wrogów i rozsiewanych kłamstw rozkwita szczere uczucie. Czy jednak kobiecie będzie dane odnaleźć wieczne szczęście, kiedy w pobliżu nieczystą grę prowadzi żądny jej krwi ród zmarłego męża?

Powieść Sofii Caspari nie ogranicza się do jednego wątku. Przeczytawszy streszczenie na okładce czytelnik otrzymuje zaledwie namiastkę treści, ponieważ bohaterów tutaj tak wiele, jak wiele różnorodnych wydarzeń, zwrotów akcji i finałów. Byłam nieco zdziwiona, że autorka tyle uwagi poświęca losom postaci, o których książkowa oprawa wcale nie wspomina. Lecz chociaż ważną rolę odgrywają także mężczyźni, światła reflektorów padają głównie na kobiety – odważne i niebojące się przekraczać wytyczonych granic. Matki, żony i córki, biorąc sprawy w swoje ręce zmieniają bieg wydarzeń. Jak jednak potoczą się losy poszczególnych bohaterów? Tego zdradzić Wam nie mogę.

Lekkie pióro i talent autorki przejawiają się nie tylko w kreacji intrygujących i wyrazistych postaci, ale także krajobrazów, które w tej powieści niemałe mają znaczenie. Cudowny wodospad Iguazu, zapach yerby i rozprzestrzeniająca się dżungla dająca schronienie pumom i jaguarom. A wszystko skąpane w aurze argentyńskiego klimatu, uwodzicielskiego, a zarazem niebezpiecznego. To właśnie natura ma często w życiu bohaterów wiele do powiedzenia decydując o podarowanych szansach i śmierci. Sofia Caspari na wielu liniach łączy więc człowieka z przyrodą, bo chociaż nieraz o tym zapominamy, właśnie ona pełni w naszej codzienności kluczową funkcję.

Miłość i nienawiść, krzywda i sprawiedliwość, wrażliwość oraz bezwzględność , zawarte na kartach powieści „W krainie wodospadów” gwarantują mieszankę emocji i wrażeń. Chociaż książka początkowo wymaga skupienia, by odpowiednio rozróżnić poszczególnych bohaterów, z czasem wszystko staje się klarowne i jasne, a cała historia walecznych kobiet pochłania i czaruje do samego końca. Zwieńczenie Sagi argentyńskiej okazuje się finałem godnym wielkiej serii, zaś jej trzecią część mogą przeczytać nie tylko ci, którzy rozpoczęli od tomu pierwszego, ale także czytelnicy niezaznajomieni z tymi poprzednimi.

Ciekawy rozwój wydarzeń, wyraziści, niosący swoją postawą przekaz bohaterowie oraz bajeczne opisy orientalnych krajobrazów. „W krainie wodospadów” to warta poznania historia, którą polecę wszystkim kobietom – szczególnie tym lubiącym rozkoszować się pięknem kreowanym przez słowo. Być może nie jest to opowieść o miłości wyjętej rodem z pełnej namiętności lektury New Adult, a jednak pojawia się tutaj wiele elementów uczucia - od niepewnego, przyspieszonego bicia serca po szczere wyznanie i dozgonne oddanie. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena