Koszyk 0
Opis:
Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów ... chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca. Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji Umara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych? W cieniu drzewa granatu to bestsellerowa saga o przełomie epok, lojalności, zdradzie, utraconej miłości i rodzinnej tajemnicy. To także pierwszy tom tzw. Kwintetu Muzułmańskiego – wielokrotnie nagradzanego i przetłumaczonego na kilkanaście języków cyklu powieści historycznych Tariqa Ali, opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Tariq Ali
  • 2014
  • 1
  • 334
  • 206
  • 144
  • 9788363531102
  • 9788363531102
  • ZBH78

Recenzje czytelników

Świetna

Ocena:
Autor:
Data:
Zwykle nie czytam powieści, których akcja toczy się w aż tak odległej przeszłości. Jednak zdarza się czasem, że temat przypadnie mi do gustu i książka pochłonie mnie całkowicie. Tak było i tym razem.

"W cieniu drzewa granatu" to pierwsza część Kwintetu Muzułmańskiego, opisującego losy wyznawców Allaha u schyłku średniowiecza. Autor ukazuje przede wszystkim ich relacje z chrześcijanami, którzy próbowali wyprzeć ich z terenów - w tym przypadku - południowej Hiszpanii ...

Co bardzo działa na korzyść tej książki, to przedmowa napisana przez samego Tariq Ali odnosząca się do genezy całej serii. Jest to świetny wstęp, który jeszcze bardziej umocnił mnie w przekonaniu, że trafiłam na dobrą powieść historyczną. Pojawiają się w niej zarówno postaci fikcyjne, jak i ludzie, którzy żyli przed wiekami, dzięki temu opowieść wydaje się jeszcze bardziej wiarygodna.

Głównymi bohaterami (bo znów trafiłam na książkę, w której nie ma jednego wyraźnego protagonisty) są członkowie banu Al Hudajl, którzy muszą stawić czoło smutnej rzeczywistości. Chrześcijanie chcą zagarnąć ziemie dla siebie, a jedynym sposobem na to jest pozbycie się Arabów i ich kultury.

Dla dumnego rodu najtrudniejsza okazuje się decyzja, którą muszą podjąć - przejść na wiarę przeciwników, aby przeżyć, czy może stanąć do walki i pozostać wyznawcami swojej religii? Czy członkowie banu Al Hudajl podejmą jednogłośną decyzję?

Wszyscy wiemy dobrze z lekcji historii, jak skończyła się ta walka o wpływy, ale mimo wszystko - polecam tą opowieść. Ukazuje ona historię oczami muzułmanów, a my, tutaj, w Europie, często próbujemy wybielać siebie, robiąc z reprezentantów innych kultur diabłów. Otóż nikt nie jest tylko biały lub tylko czarny, za to każdy wierzy, że ma monopol na prawdę i rację po swojej stronie.

Ta opowieść wciągnęła mnie tak bardzo, że nawet nie zauważyłam jej końca. Niestety niektóre wątki po prostu się urwały. Co dalej z Zuhajrem czy Miguelem? A Kulsum? Była jedną z czwórki rodzeństwa, autor wspominał o niej najmniej i chyba tylko wtedy, kiedy sobie o niej przypomniał. Mimo to, jestem w stanie przymknąć na to oko. Główny wątek został zakończony, a to jest najważniejsze.

Okładka jest przepiękna i im dłużej na nią patrzę, tym bardziej ją lubię. Oby pozostałe części były równie pięknie "ubrane". Drugi tom Kwintetu Muzułmańskiego ("Księga Saladyna"), który będzie miał swoją premierę już 22 września wygląda równie dobrze. Teraz tylko pozostaje mi czekać na kolejne historie pióra Tariq Ali.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena