Koszyk 0
Opis:
Ta opowieść sprawia, że czujesz się, jakbyś walczył za sterami F-16.No bez jaj, kurwa! - to okrzyk bojowy Dzikich Łasic, niszczycieli pocisków rakietowych ziemia-powietrze. To oni są pierwszymi pilotami wysyłanymi do strefy wojny. Z premedytacją ściągają na siebie ogień nieprzyjaciela na ziemi. Potem tropią i niszczą stanowiska wyrzutni rakiet, czyszcząc niebo dla nadlatujących śmigłowcó ... w. Ich zadania uznaje się za najniebezpieczniejsze we współczesnej walce powietrznej.Podpułkownik Dan Hampton był najlepszym pilotem Dzikich Łasic. Ma za sobą dwadzieścia lat służby i setki godzin lotów bojowych w myśliwcu F-16 . Był w Iraku, Kosowie i na wojnie w Zatoce Perskiej, gdzie uratował oddział marines.Zabójczo niebezpieczny. Śmiertelnie skuteczny.W książce VIPER. PILOT F-16 Dan Hampton daje wgląd w szkolenie amerykańskich pilotów wojskowych i odtajnia szczegóły misji bojowych.Oto jego historia.Polskie Siły Powietrzne otrzymały znakomite narzędzie w postaci wielozadaniowych F-16. Korzysta na tym całe Wojsko Polskie. Bycie pilotem samolotu bojowego to wielka przygoda, wymagająca długiej nauki i ciągłego samodoskonalenia. Ta książka pokazuje, jak trudna i wspaniała jest nasza profesja.Generał broni pilot LECH MAJEWSKI, dowódca Sił PowietrznychDAN HAMPTON151 misji bojowych21 potwierdzonych zniszczeń stanowisk ziemia-powietrze4 Zaszczytne Krzyże Lotnicze z Odznaką Waleczności1 Purpurowe SercePodpułkownik Wojsk Lotniczych USA. Ukończył Szkołę Uzbrojenia Myśliwskiego Wojsk Lotniczych USA, Szkołę Top Gun Marynarki Wojennej USA oraz Szkołę Operacji Specjalnych Wojsk Lotniczych USA. Zdobywca licznych nagród za innowacje taktyczne, był pionierem taktyki walki powietrznej, która stała się obecnie standardem.W latach 1986-2006 był jednym z kluczowych pilotów Dzikich Łasic, elitarnych eskadr myśliwskich Wojsk Lotniczych, których zadania uznaje się za najniebezpieczniejsze we współczesnej walce powietrznej. Łasice to pierwsze samoloty, które wysyła się do strefy działań wojennych. Latają daleko za linie wroga, celowo starając się ściągnąć na siebie ogień pocisków ziemia-powietrze i artylerii. Muszą unikać zestrzelenia, a potem wrócić i zniszczyć zagrożenie, zostawiając czyste niebo dla tych, którzy nadejdą po nich. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Pascal
  • miękka
Mniej Więcej
  • Dan Hampton
  • 2013
  • 384
  • 205
  • 140
  • 9788376421506
  • 9788376421506
  • ZAX2W

Recenzje czytelników

Z Dziką Łasicą na podbój nieba

Ocena:
Autor:
Data:
Wielu z nas marzyło kiedyś, żeby zostać pilotem. U wielu widok podniebnej maszyny wywołuje żywsze bicie serca i rumieńce na twarzy. Dużo osób marzy o tym, by choć na chwilę zasiąść w kokpicie maszyny takiej jak F-16, Su-27 czy B-2. Trudno się dziwić takim marzeniom. Książki takie jak „Viper. Pilot F-16” w pewien sposób pozwalają je nam zrealizować. Owszem, tylko poprzez magię słów i siłę wyobraźni, ale chociaż w ten sposób możemy poczuć się na chwilę kimś zupełnie innym.

Dan Hampton ... autor książki to pilot ogłoszony najskuteczniejszą Dziką Łasicą w historii. Kim są Dzikie Łasice? To elita wśród pilotów myśliwców. Amerykańscy żołnierze wojsk lotniczych wysyłani jako pierwsi do strefy wojny, którzy z premedytacją ściągają na siebie nieprzyjacielski ogień na ziemi, a potem tropią i niszczą stanowiska PZR (przeciwlotniczych zestawów rakietowych). Ich zadaniem jest uczynić niebo bezpiecznym dla samolotów i śmigłowców nadlatujących później.

O wartości książki decyduje w równym stopniu ciekawa fabuła, treść, którą ma nam do przekazania autor, jak i forma, sposób w jaki to czyni. W obu tych przypadkach Hampton spisuje się na medal. Pisze unikając niezrozumiałego żargonu (ewentualnie pomagają nam liczne przypisy), barwnie, interesująco, kompetentnie. Pisze przede wszystkim o własnych doświadczeniach. To z ich poziomu ocenia strukturę szkolenia, procedury, organizację. Wie, o czym pisze, bo sam tego doświadczył. Dzięki „Viperowi” możemy choć trochę poczuć to, co czuje, przeżywa i myśli pilot nowoczesnego samolotu bojowego. Możemy doświadczyć trudów szkolenia, porozmyślać o możliwościach awansu, lepiej zrozumieć na czym polega służba w amerykańskim lotnictwie i walka nad pustynnym Irakiem. Sięgając po książkę mamy zagwarantowaną solidną dawkę wiedzy, informacji i emocji przekazanych nam przez doświadczonego pilota i... niezłego gawędziarza. To fascynująca przygoda nie tylko dla osób zainteresowanych lotnictwem wojskowym.

Szczególnie fascynujące są opisy lotów bojowych, misji, walk powietrznych. To niezwykle dynamiczne, plastyczne obrazy oddziałujące na wyobraźnię. W uszach szum, ciało odczuwa ogromne przyspieszenia, serce pompuje krew wzbogaconą o dawkę adrenaliny - a w tym wszystkim my, czytelnicy - na moment przenoszący się do kabiny ponaddźwiękowej maszyny. Wokół nas wybuchają pociski, naprzeciwko sunie wrogi samolot, systemy ostrzegawcze alarmują o namierzaniu przez radary wroga - emocje dają się odczuć jakbyśmy sami siedzieli za sterami rozpędzonego F-16.

Mniej dynamiczne są opisy szkoleń, procedur wojskowych. Mają uświadomić nam, że droga do zostania pilotem wojskowym to tak naprawdę bardzo wąska, górska ścieżka dostępna tylko dla nielicznych. Coś, co nie tylko raz się przechodzi, ale stale trzeba zdobywać, potwierdzać. W momencie niespełnienia rygorystycznych wymogów czynni piloci zostają przesunięci do innych, mniej fascynujących zadań.

Dan Hampton porusza sprawy ogólne, pozwalając sobie również na subiektywne, prywatne oceny. Gorzkimi słowami raczy polityków, którzy często mają kompleks boga. Umiejętnie ukazuje realia żołnierskiego życia w których na rzecz grupki wybranych pracuje potężna machina, wymagająca wysiłku mnóstwa ludzi i olbrzymich nakładów finansowych. Piloci w tym układzie są specyficzną grupą. To ludzie o silnych osobowościach, trudnych charakterach, przekonani o swojej wyjątkowości. Hampton uważa, że bez takich - w innych sytuacjach negatywnie ocenianych cech - nie mogliby codziennie ryzykować własnym życiem mknąc po niebie w ponaddźwiękowych potworach.

Po lekturze „Vipera” możemy lepiej zrozumieć jak wygląda życie pilota F-16, jakie są jego blaski i cienie. Możemy uświadomić sobie ogrom wymagań mu stawianych. Pomyśleć o wpływie takiego życia i pracy na psychikę. Uświadomić sobie, że służbę w samolocie można pełnić nawet kilka godzin bez wysiadania z ciasnej, mało komfortowej kabiny. Zaskakujące?! Dla mnie tak. To mniej znane aspekty służby. A takich niekoniecznie powszechnie znanych informacji i ciekawostek jest w tej książce znacznie więcej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Podniebna przygoda

Ocena:
Autor:
Data:
Książka zachęciła mnie do przeczytania samym tytułem. Bez dłuższego zastanawiania się, z marszu zamówiłem ją i nie żałuję. Viper Pilot F-16 jest pozycją obowiązkową nie tylko dla byłych, czy też obecnych pilotów, ale również dla każdego kto pasjonuje się lotnictwem, a także dla tych, którzy pragną mocą wyobraźni wybrać się z bohaterem nad piaski Iraku, gdzie hordy rozjątrzonych i odgrażających się żołnierzy pragną krwi „niewiernych” ...

Podpułkownik Dan Hampton zarówno autor książki jak i pilot najbardziej rozpoznawalnego w świecie wielozadaniowego myśliwca F-16, ukończył Szkołę Uzbrojenia Myśliwskiego Wojsk Lotniczych USA, Szkołę Top Gun Marynarki Wojennej USA (znaną z filmu o tym samym tytule) oraz Szkołę Operacji Specjalnych Wojsk Lotniczych. Odznaczony m.in. Purpurowym Sercem i czterema Zaszczytnymi Krzyżami Lotniczymi z Odznaką Waleczności. Wykonał 151 misji bojowych, podczas których zniszczył 21 stanowisk ziemia-powietrze. Był członkiem elitarnej eskadry Wojsk Lotniczych USA Dzikich Łasic. Łasice jako pierwsze wlatuję w strefę powietrzną przeciwnika, ściągając na siebie ogień obrony przeciwlotniczej. Zajmują się ich wykryciem i likwidacją. Eliminują w ten sposób zagrożenie dla pilotów nadlatujących za nimi.

Już od pierwszych stron przenosimy się nad gorący, piaszczysty i najeżony niebezpieczeństwami Irak, gdzie podpułkownik objawia nam się jako doskonały pilot i „Anioł śmierci”. Prolog jest tylko preludium do tego, co czeka nas na kolejnych kartach naszej przygody. W trakcie jego czytania, człowiek dosłownie siedzi w kabinie F-16 i odczuwa te same emocje co pilot. Stres związany z brakiem paliwa, niepogodą, ostrzeliwaniem przez Irakijczyków, a także z niebezpieczeństwem czyhającym na marines pośród burzy piaskowej. Wszystko to dzieje się w jednym momencie! Nie zabrakło także adrenaliny podczas ucieczek przed rakietami przeciwlotniczymi, w trakcie których w ciągu zaledwie paru sekund pilot musi wykonać masę czynności począwszy od komunikacji ze swoimi kolegami, poszukiwania wzrokiem rakiet, kontrolowania przyrządów, na likwidowaniu stanowisk PZR kończąc. Opisy czynności i akcji są szczegółowe, czego brakuje w wielu innych pozycjach o tematyce wojskowej. Oczywistym jest fakt, że autor był w centrum wydarzeń więc człowiek, który nie prowadził w życiu innego pojazdu jak swoje auto, nie jest w stanie oddać w pełni realizmu i dynamizmu sytuacji.

Dan Hampton nie zasypuje nas samymi historiami swoich lotów. Pokazuje także jak żmudny i długotrwały jest proces wyszkolenia, oraz utrzymywania, a nawet pogłębiania zdobytej wiedzy i doskonalenia umiejętności. Ale życie to nie ciągła praca. Oprócz szarej rzeczywistości spotkamy się z barwnymi historiami prosto z kantyn oficerskich, w których wiadomo – jest i alkohol, a co za tym idzie -awantury. Są to zabawnie opowieści, które wywołają uśmiech na każdej twarzy. Nie zabrakło też patosu amerykańskiego żołnierza, który jest bardzo często spotykany w tego typu literaturze.

Żeby nie było tak pięknie trzeba też napisać kilka negatywów, których nie jest zbyt wiele. Przede wszystkim tematyka jest tak obszerna, że książka mogłaby być zdecydowanie dłuższa. Niekiedy odczuwa się, że jakiś opis został urwany. Faktem jest to, że autora obowiązuje tajemnica więc mogło to wpłynąć na kształt wypowiedzi. Ponad to zdjęcia są bardzo słabej jakości. Nie wiem jak w anglojęzycznym wydaniu, ale w polskim są wręcz tragiczne. Czarnobiałe zdjęcia może i wyglądają ciekawie, ale nie na takim papierze, który bardzo pogarsza ich wyrazistość. Nie zastosowano tu śliskiego papieru przeznaczonego na fotografie wykorzystywanego w wielu książkach.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Napisana jest przystępnym językiem, a na końcu umieszczony jest słowniczek skrótów wykorzystanych w lekturze dla ułatwienia czytelnikowi zrozumienia wielu aspektów. Podsumowując jednym zdaniem: Nie ma się co zastanawiać nad jej przeczytaniem, gdyż drugiej takiej pozycji nie znajdziemy na naszym rynku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena