Koszyk 0
Opis:
Nowe wydanie Vademecum generała, czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce uzupełnione o Vademecum pokutnika oraz o Vademecum kierowcy. Koniecznie powinni po tę książkę sięgnąć wszyscy szefowie, ale też ci, którzy władzy innych podlegają. Ci drudzy zresztą szczególnie, aby wiedzieli, czego mogą się spodziewać po swoich szefach i czego od nich oczekiwać. Autor z humorem i dystansem podchodzi do swojej funkcji generała Zgromadzenia Księży Marianów ... którą sprawował w latach 1993-1998. Ks. Boniecki postanowił uzupełnić swoje zapiski sprzed lat dwoma tekstami skierowanymi do penitentów oraz do kierowców. Luźne spostrzeżenia wprawnego obserwatora stosunków międzyludzkich mają wielką zaletę - są krótkie i trafiają w sedno spraw, których dotyczą. Lektura tylko z pozoru zabawna. Zmusza do myślenia i wyciągania własnych wniosków. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Adam Boniecki
  • 2012
  • 96
  • 174
  • 110
  • 978-83-7502-332-9
  • 9788375023329
  • ZAJWS

Recenzje czytelników

Książka dla wszystkich

Ocena:
Autor:
Data:
Współczesność funduje człowiekowi niesamowitą gonitwę myśli, szybko następujące po sobie zdarzenia i związaną z nimi różnorodność wrażeń, a co za tym idzie – poszukiwanie metod pozwalających przeżyć każdy dzień w sposób zadowalający i twórczy. Rozwój wielu dziedzin ludzkiego życia to niezaprzeczalny wkład (niekoniecznie pożądany) w aktualny stan rzeczy. Oddana do rąk czytelnika niewielka książeczka "Vademecum" jest zbiorem myśli ... które z powodzeniem mogą być zastosowane przez ludzi żyjących tu i teraz, zmagających się z przeciwnościami dnia codziennego oraz starających się zaradzić piętrzącym się problemom w sposób efektywny i jak najmniej uciążliwy.

W sukurs zagonionemu człowiekowi XXI wieku przychodzi znany z pracy na łamach „Tygodnika Powszechnego” ksiądz Adam Boniecki. Mogąc poszczycić się znajomością skomplikowanej ludzkiej natury, skierował w stronę każdego z nas słowa pełne optymizmu, niosące w sobie zaproszenie do refleksji oraz zachęcające do zatrzymania się w pędzie codzienności. Całość jego rozważań została podzielona na trzy zasadnicze części. Każda z nich zaadresowana do konkretnego odbiorcy, przeznaczona jest dla pokutnika, kierowcy i generała. Wszystkie charakteryzują się szczerością oraz otwartością na przemijalność ziemskiej egzystencji, przy równoczesnym podkreśleniu niepodważalności wieczności.

"Vademecum" księdza Bonieckiego jest lekturą jak najbardziej trafioną. Każdy, kto po nią sięgnie, nie zawiedzie się. Będzie miał okazję zagłębić się w tajniki ludzkiej duszy, skupiając swoją uwagę na grzechu, przebaczeniu i nieogarnionej miłości Boga do człowieka. Doceni skuteczność bezwzględnego przestrzegania przepisów obowiązujących na drodze, a także moc modlitwy do świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Zrozumie powagę oraz odpowiedzialność wypływającą z piastowanego wysokiego stanowiska, pociągającą za sobą konieczność dostrzegania potrzeb podległych pracowników, doceniania wkładu ich pracy oraz szanowania przynależnej im godności.

Zaprezentowane krótkie rozważania to nie tylko osobiste przemyślenia autora ale również cytaty biblijne (wraz z siglami), fragmenty przemowy świętych, mądrości Ojców Kościoła, zapisy z osiemnastowiecznych Konstytucji Mariańskich, doświadczenia wynikające z życia wspólnot zakonnych, wypowiedzi kardynałów oraz inne refleksje teologiczno – filozoficzne.

Książka przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku. Przyda się grzesznikom (czyli wszystkim), kierowcom i innym użytkownikom dróg publicznych (czyli wszystkim), a także szefom i tym, którzy im podlegają (czyli wszystkim). W publikacji zamieszczono czarnobiałe zdjęcia księdza Bonieckiego, ukazujące go w różnych pozach i sytuacjach. Zakończenie stanowi modlitwa autorstwa (prawdopodobnie) świętego Tomasza z Akwinu, zawierająca prośbę o pomoc w pogodnym przeżywaniu starości. A takim – prędzej czy później – stanie się każdy z nas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

mądrość w lekkości

Ocena:
Autor:
Data:
Ks Boniecki w tych enigmatycznych ale treściwych wersach ze swadą ale i oczywistą prawdą, pomaga zrozumieć i uświadamia istotę naszego człowieczeństwa w jego tak bardzo różnych a jednocześnie podobnych aspektach. Każdy z nas jest pokutnikiem, kierowcą i często "generałem" a czasami nawet jednocześnie ...warto o tym pamiętać, Nikt z nas nie jest wolny od zaniedbania choćby w jednym z tych aspektów, Cudownie się czyta przemyślenia i porady Ks Bonieckiego z wrażeniem ... że On ich doświadczył i potrafił zrozumieć dlaczego tak a nie inaczej czuł, postąpił i co w tym jest dla Niego, dla nas wartościowego i nad czym się trzeba zastanowić. Lekkie a pouczające dla tych, którzy jeszcze chcą się ze sobą zmagać. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena