Koszyk 0
Opis:
Najsłynniejsza powieść amerykańskiej noblistki, uhonorowana Nagrodą Pulitzera w 1988 roku, dziesięć lat później przeniesiona na srebrny ekran; w rolę Sethe brawurowo wcieliła się Oprah Winfrey. Akcja rozgrywa się w kilka lat po zakończeniu wojny secesyjnej, kiedy wciąż żywa jest pamięć niewolnictwa, a będące jego pokłosiem tragedie nadal kształtują ludzkie losy. Realizm miesza się tu z magią, bohaterowie obcują z duchami zmarłych i zmagają się z ziemskimi przeciwnościami ... Czarnoskóra bohaterka książki, piękna i dumna Sethe, została naznaczona piętnem niewoli na ciele i duszy, potrafiła jednak ocalić swoją ludzką godność. Okrucieństwo, nienawiść, ból, lecz także współczucie i przede wszystkim miłość – to żywioły przenikające świat tej niezwykłej powieści. „Literacki triumf bezsprzecznie świadczący o tym, że Morrison zasługuje na miano wybitnej amerykańskiej pisarki” – Margaret Atwood, The New York Times Book Review „Niezapomniana powieść Morrison budzi jednocześnie zachwyt i grozę” – The Sunday Times Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Toni Morrison
  • 2014
  • 368
  • 200
  • 125
  • 978-83-7943-346-9
  • 9788379433469
  • ZBIZL

Recenzje czytelników

Wyjątkowa, choć trudna proza.

Ocena:
Autor:
Data:
Umiłowana, to 5. książka w dorobku noblistki. Napisana została w 1987 roku. Lektura 2 książek Toni Morrison już za mną. W związku z tym biorąc do ręki Umiłowaną mniej więcej wiedziałam czego mam się spodziewać. Jest to proza niezwykła i to pod każdym względem. Morrison po raz kolejny zmusiła mnie do sporego wysiłku. Nie jest to książka, która czyta się przy śniadaniu, drodze do pracy w tramwaju. Nie jest to też książka, którą siada się i czyta na raz, ot 100-200 stron za jednym przysiądnięciem ... Nie da się. To proza wymagająca uwagi, wysiłku umysłowego i nie ukrywam tego - wyczerpująca emocjonalnie. W zamian otrzymamy coś niezwykłego. przede wszystkim ogromna paletę uczuć. Zachęcam do sięgnięcia po Umiłowaną. Nie oczekujcie jednak krwawej opowieści o niedoli afrykańskich niewolników. Nic takiego nie znajdziecie w książce, nie wprost. Treść to raczej swoisty moralitet, hołd złożony w/w sześćdziesięciu, i więcej milionom. Bazą jest poruszająca historia Sethe, której pierwowzorem była autentyczna postać, Margaret, matka czworga dzieci żyjąca w połowie XIX wieku. Woląc śmierć od niewoli, postanowiła zabić swoje dzieci. Udało jej się to tylko z córeczką. W dokonaniu pozostałych zabójstw przeszkodzono jej.
Wielkim atutem jest język powieści. Pisarka różnicuje mowę swoich bohaterów uzależniając ją od ich miejsca zamieszkania w niewoli, od płci, statusu w domu właściciela etc.
Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę niezwykle trudną, ale ważną książkę, która stokrotnie odda czytelnikowi trud, jaki włoży w zapoznanie się z jej treścią.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena