Koszyk 0
Opis:
Kolejny tom dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla. Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem "dziwek, alfonsów, szulerów", ale wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, by uznać, że to "święte, aniołowie, męczennicy i błogosławieni". Wśród nich żyją Henry, malarz zbierający kawałki drewna, by zbudować łódź, Lee Chong - właściciel niewielkiego sklepu, w którym jest wszystko, i Doktor z laboratorium biologicznego ... doglądający chorych i leczący nieszczęśliwe dusze. To zaledwie kilka budynków, ale ludzie i historie, które skrywa ulica, emanują miłością, ciepłem, zrozumieniem i przywracają wiarę w proste wartości. "Cudowny czwartek" opisuje losy tych samych i nowych mieszkańców dzielnicy tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za "realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to "Grona gniewu", "Myszy i ludzie", "Na wschód od Edenu" i "Tortilla Flat". W 1982 roku na postawie "Ulicy Nadbrzeżnej" i "Cudownego czwartku" powstał film w reżyserii Davida S. Warda. W rolach głównych wystąpili Debra Winger i Nick Nolte. Wkrótce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukażą się kolejne znakomite dzieła autora. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Steinbeck
  • 2012
  • 0
  • 580
  • 200
  • 130
  • 9788378393900
  • 9788378393900
  • ZAQUB

Recenzje czytelników

Paisanos i jego interesujący mieszkańcy...

Ocena:
Autor:
Data:
Książka ta, będąca zestawem dwóch powieści wydanych w odstępie kilku lat, opowiada o życiu mieszkańców dzielnicy Paisanos w Monterey. Zarówno 'Ulica Nabrzeżna' jak i 'Cudowny Czwartek' opowiadają o życiu Doktora, grupie przyjaciół - włóczęgów, Lee Chongu oraz Józefie i Marii Rivas - właścicielach sklepu oraz o pracownikach i mieszkańcach domu publicznego i jego właścicielkach - Dorze i Faunie.
'Ulica Nabrzeżna' jest początkiem historii, w której poznajemy dokładnie bohaterów, ich problemy ... marzenia, oczekiwania od życia oraz próby zmiany czegoś by było lepiej. Najbardziej cenioną i uwielbianą osobą wśród mieszkańców małego miasteczka jest Doktor, który spędza większość czasu samotnie w laboratorium, które jest zarówno jego miejscem pracy jak i domem. Dobre chęci i plany mieszają się z niepowodzeniami, z nadzieją, którą wszyscy żyją i z pragnieniem bycia 'kimś'.
W 'Cudownym Czwartku', który jest kontynuacją 'Ulicy Nabrzeżnej' spotykamy się ponownie z Doktorem, który wraca po służbie w armii w czasie wojny, z Mackiem i jego przyjaciółmi oraz resztą mieszkańców dzielnicy. Na pierwszych stronach dowiadujemy się o zmianach, które nastały po wyjeździe Doktora. Sklep zmienił swego właściciela z Lee Chonga na Józefa i Marię Rivas, właścicielką domu publicznego została Fauna, siostra Dory oraz o śmierci kilku przyjaciół. W tej części powieści jesteśmy świadkami narodzin uczucia pomiędzy Doktorem a Suzy, byłą pracownicą domu publicznego, a także przeżywamy wraz z mieszkańcami dzielnicy ich kolejne wzloty i upadki oraz przekonujemy się, że czasami nawet najlepsze intencje i czyny nie idą w parze z pozytywnymi skutkami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena