Koszyk 0
Opis:
Czasem wybór między pieniędzmi a miłością jest trudny. Jeszcze trudniejszy, gdy trzeba zdecydować między zdobyciem pieniędzy potrzebnych ukochanej osobie a byciem z nią. Marta ma świadomość tego, że sprzedała swoje życie i czas. Nie przypuszczała jednak, że cena za poświęcenie może okazać się zbyt wysoka, a krótkie chwile szczęścia nigdy nie wynagrodzą jej tego, co straciła. Pewnego dnia kobieta spotyka Wiktora – mężczyznę, z którym kiedyś, zanim oboje podpisali swoje „wyroki” ... na życie w materialnym świecie, łączyło ją coś niezwykłego. Czy to spotkanie będzie początkiem powrotu do prawdziwego życia? Do tego, co ważne i niematerialne? Joanna Sykat w sposób niezwykły i nietuzinkowy próbuje skierować nasze myśli na właściwe tory, chce pomóc nam zrozumieć, co w życiu ma znaczenie. Anna Grzyb Autorka jak zwykle roztrząsa kwestie uczuć, trudnych związków i relacji rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem macierzyństwa. Oczywiście ważne jest też powiązanie człowieka z przyrodą. Monika Orłowska Ta książka to swego rodzaju wiersz napisany prozą. Zawiera w sobie wiele mądrości i smutnej prawdy o naturze ludzkiej XXI wieku, a jednocześnie daje nadzieję! Sylwia Winnik. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Replika
 • miękka
Mniej Więcej
 • Joanna Sykat
 • 2014
 • 1
 • 244
 • 201
 • 130
 • 978-83-7674-412-4
 • 9788376744124
 • ZBQN0

Recenzje czytelników

Technologiczny świat

Ocena:
Autor:
Data:
Joanna Sykat naprawdę na nazwisko ma Zakrzewska. Obecnie zajmuje się macierzyństwem i pisaniem książek. Woli pozostać w cieniu niż pałać się światłem reflektorów. Jej ulubionym miejscem jest wymarzony drewniany dom. Lubi też jesień i słodkie lenistwo. Autorka jest laureatką konkursów literackich. Zadebiutowała książką: „Biedronki są ważne”, ponadto możecie ją znać z pozycji takich jak: „Wszystko dla ciebie”, „Jesteś tylko mój” czy „Macierzynki” ...

„Tylko przy mnie bądź” jest najnowszą powieścią kobiety. Opowiada losy Marty, która zrezygnowała z normalnego do tej pory życia w otoczeniu drzew i kwiatów, na rzecz nowoczesnego, wyposażonego w najlepsze nowinki techniczne luksusu. Dla pieniędzy dała zamknąć się w szklanej kopule, w której czuła się jak w więzieniu. Żałowała swej decyzji, ale było już za późno. Jedzenie zastąpiły jej tabletki i proszki, a jedyną namiastką normalnego życia była jej ruda kotka o imieniu Lina. Pewnego dnia spotyka Wiktora – hipochondrycznego mężczyznę, z którym przed podpisaniem umów łączyło ją uczucie. Kim jest Wojtek z prawdziwego świata i dlaczego bohaterka poświęciła swoje dotychczasowe życie na rzecz luksusowego więzienia? Przeczytajcie!

Na początku książka wydała mi się dziwna i niezrozumiała. Zaliczyłabym ją raczej do science fiction niż do literatury kobiecej. W pewnym stopniu zahacza również o problemy psychologiczne, takie jak: macierzyństwo, wspólne życie i samotność. Czyta się ją szybko ponieważ nie jest zbyt długą lekturą. Jestem pełna podziwu dla wyobraźni Pani Joanny Sykat. Daje również ogromny plus za zakończeni, którego się kompletnie nie spodziewałam. Jeśli miałabym do czegoś porównać powieść to porównałabym ją do filmu pod tytułem „Seksmisja”. Tam również główni bohaterowie – Maks i Albert, zostali zamknięci w sztucznych warunkach i poddawani różnorakim doświadczeniom. W książce wystąpiła nawet wzmianka o tej komedii. Czy mi się podobała? Nie bardzo. Nie jest to książka z gatunku moich ulubionych i prawdopodobnie nie powrócę do niej po raz kolejny. Został w niej jednak poruszony poważny problem czyhający na nas każdego dnia.

Myślę, że autorka chciała otworzyć oczy czytelnikom i ukazać dokąd zmierza dzisiejszy świat. Wciąż rozwijająca się technologia oraz coraz to nowsze wynalazki mające ułatwić ludziom życie mogą w końcu doprowadzić do tego, że ludzie całkowicie przestaną się ze sobą komunikować twarzą w twarz na rzecz komputerowej konwersacji, roboty zastąpią człowieka w pracy, a cienka granica między luksusem, a niewolnictwem technologii zatrze się. Czasami czuje się pożarta przez dwudziesty pierwszy wiek. Tęsknię za czasami gdy nie było Internetu, telefonów, w telewizji gościły trzy kanały, a człowiek miał więcej czasu i przyjaciół. Nowoczesność niesie za sobą również dobre rzeczy i jest przydatna w dzisiejszych czasach, ale czy nie warto czasami zatrzymać się na moment, wyłączyć telefon, Internet, telewizor i nacieszyć oczy naturą?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie pod kloszem...

Ocena:
Autor:
Data:
Najnowsza powieść Joanny Sykat jest dla mnie pierwszą stycznością z twórczością autorki. W swojej najnowszej książce ukazuje ona początkowo wydawać by się mogło irracjonalny podzielony na sektory świat, w którym żyje dwoje głównych bohaterów – Marta i Wiktor.

Kobieta egzystuje w idealnym i niemalże hermetycznym świecie, który nie podlega żadnym prawom natury. Funkcjonowanie tam ogranicza się do wykonywania zadań narzuconych przez pracodawcę ... Cała reszta sprowadzona zostaje do skutkujących właściwie na wszystko tabletek, jedzenia w torebkach, jednorazówek z wodą, dezynfektora w mieszkaniu oraz nieodłącznego pi dżeja, który ciągle informuje właściciela o życiowych parametrach.

W obserwowanej przez nas rzeczywistości wszystko "wyprane" jest z kolorów, smaków i zapachów, a także wszelakich emocji… Nasza bohaterka jednak próbuje na różne sposoby przechytrzyć system i częściej niż przewiduje to "urlop" powrócić do normalnego, oddychającego pełną piersią rodzinnego domu, w którym są jej najbliżsi, na czele z pięcioletnim synkiem o imieniu Wojtek, którego na co dzień wychowują dziadkowie.

Wszystko przebiega gładko do momentu, gdy pewnego dnia Marta otrzymuje glejt z niebieską pieczątką… A to oznacza tylko jedno – wszystko się wydało…

Jeśli zaś przyjrzymy się Wiktorowi orientujemy się, że mężczyzna funkcjonując w opisanym zamkniętym pseudo świecie staje się w końcu całkowicie przytłoczony pracą, a przez to mało efektywny w wyniku czego firma wysyła go na przymusowy urlop w celu wypoczynkowo motywacyjnym.

Poprzez takowe koleje losu drogi Marty i Wiktora ponownie się krzyżują. Staje się to początkiem długiej, wyczerpującej, najeżonej trudnymi wyborami oraz ich konsekwencjami powrotnej podróży naszych bohaterów do rzeczywistego tętniącego życiem świata.
Autorka w sposób niezwykle przejmujący opisała proces wychodzenia z tabletkowego odrętwienia dwojga pracowników Dome, czyli firmy panującej w tym opisywanym przez Joannę Sykat iluzorycznym świecie.

Teoretycznie jest to tylko fikcja literacka, ale czy na pewno? Myślę, że nie do końca, historia ta bowiem niewątpliwie skłania do refleksji nad życiem współczesnych. Bo czyż niestety coraz częściej nie dzieje się tak, że dzisiejszym światem rządzi pieniądz oraz wszelakie korzyści materialne… Czy nie pędzimy nie wiadomo dokąd i właściwie sami nie wiedząc za czym jednocześnie mniej lub bardziej świadomie rezygnując przy tym z więzi z drugim człowiekiem w imię kariery, bo na życie, celebrowanie go wraz ze wszystkimi składającymi się na niego emocjami przecież będzie jeszcze czas później… Niestety niejednokrotnie na owo później bywa już zbyt późno…

Jeśli chcecie podjąć tę nie łatwą i momentami bardzo zaskakującą wędrówkę z bohaterami "Tylko przy mnie bądź", a przy jej okazji pochylić się nieco nad stylem życia panującym w większej części dzisiejszego świata ta książka na pewno jest dla Was!

Za udostępnienie tekstu do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika.

* https://www.facebook.com/KsiazkowoLC *
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena