Koszyk 0
Opis:
"Twój mózg w działaniu" jest nowatorskim poradnikiem ułatwiającym organizację czasu i pracy opartym na badaniach naukowych z zakresu neurobiologii i dziedzin z nią powiązanych. Strategie pokazujące, jak walczyć z rozproszeniem, odzyskiwać koncentrację i pracować mądrzej przez cały dzień. Książka zbudowana jest jak sztuka teatralna rozpisana na cztery akty. Jej bohaterami są Emily i Paul, typowe małżeństwo z dwójką dzieci, które każdego dnia musi sprostać wielu wyzwaniom związanym z pracą ... Śledząc zmagania bohaterów książki, dowiesz się: * dlaczego twój mózg czuje się przygnieciony nadmiarem informacji i jak w pełni wykorzystać zasoby własnego umysłu, * dlaczego tak trudno ci się skupić i jak zapanować nad wszystkim, co cię rozprasza, * jak pobudzać umysł, by częściej doznawał olśnień, które pomagają rozwiązać pozornie nierozwiązywalne problemy, * jak zachować w każdej sytuacji trzeźwy umysł, by dzięki temu zawsze podejmować decyzje, * jak skuteczniej współpracować z innymi, * jak skutecznie zmieniać zachowanie innych ludzi. David Rock pokazuje, że możliwe jest nie tylko przetrwanie we współczesnym, pełnym obciążeń środowisku pracy, ale i odniesienie w nim sukcesu niepozbawiającego energii, lecz dającego poczucie satysfakcji z własnych osiągnięć. David Rock jest konsultantem i trenerem kadr kierowniczych, doradcą konsorcjów na całym świecie. Jest także autorem książek z zakresu pełnego i twórczego wykorzystania potencjału mózgu w kontekście przywództwa i rozwoju osobistego oraz współzałożycielem Neuroleadership Institute. Mieszka w Sydney. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • David Rock
 • 2014
 • 1
 • 362
 • 230
 • 155
 • 9788375109108
 • 9788375109108
 • ZBCW9

Recenzje czytelników

Jak działa nasz mózg? David Rock „Twój mózg w działaniu”

Ocena:
Autor:
Data:
Goni cię projekt za projektem? Wszystko odkładasz na ostatnią chwilę? Toniesz w lawinie maili? Pracujesz pod presją czasu i nie wiesz czemu tak ci łatwiej? Nawał obowiązków w pracy i w domu przytłacza cię? Ciągle coś zaczynasz, ale nigdy nie kończysz przed czasem? Zajmujesz się zawsze kilkoma sprawami na raz bo myślisz że tak jest wydajniej? Uczysz się do egzaminu, ale ciągle coś odciąga twoją uwagę? Lubisz pracować w grupie?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś TAK ... to mam książkę napisaną specjalnie dla ciebie.

Pracę Davida Rock’a „Twój mózg w działaniu. Strategie pokazujące, jak walczyć z rozproszeniem, odzyskać koncentrację i pracować mądrzej przez cały dzień” przeczytałam jednym tchem. Interesuję się tą tematyką hobbystycznie. Na temat poprawy efektywności pracy powstało już wiele publikacji („7 nawyków skutecznego działania”, „Getthing things done” – wymieniając tylko bestsellery). Książka Davida jest inna. Autor, konsultant biznesowy, pomagający m.in. NASA podnosić wydajność personelu, zauważył, że ludzie posiadający wiedzę o tym jak działa mózg są w stanie znacznie poprawić efektywność swej pracy i jakość życia osobistego. Zrozumienie mechanizmów zachodzących w mózgu uświadamia im, że błędy popełniane na co dzień nie są wynikiem ich dysfunkcji, tylko złego wykorzystania możliwości mózgu. Takie nastawienie jest dużo bardziej motywujące.

Rock przez trzy lata gromadził materiał do tej książki, wykorzystał do niej wywiady z ponad trzydziestoma czołowymi neurobiologami z całego świata oraz ponad trzysta artykułów naukowych. Zaraz ktoś pewnie pomyśli że powstała z tego jakaś wielka, ciężka do przebrnięcia praca naukowa, czy też podręcznik akademicki, w każdym razie nic dla przeciętnego czytelnika. Nic bardziej mylnego.

Książka ma bardzo przejrzysty układ, odwołujący się do przedstawienia teatralnego; mamy akty, sceny i antrakt. Układ ten jest uzasadniony. Z jednej strony, jak w przedstawieniu śledzimy perypetie Emili i Paula, ich zmagania z ograniczeniami mózgu podczas pracy. Z drugiej strony nasz mózg, a głównie kora przedczołaowa metaforycznie porównana jest do sceny w teatrze.

Autor przedstawia nam scenkę rodzajową obrazująca problem naszych bohaterów, potem pokazuje co się wtedy dzieje w mózgu, na koniec dając rady jak rozwiązać problemy pokazanie na początku sceny.

Za myślenie i podejmowanie decyzji odpowiada kora przedczołowa, która stanowi 5% całej powierzchni mózgu. Mimo swych niewielkich rozmiarów pochłania sporo energii; scena potrzebuje dużo oświetlenia aby aktorów(myśli, informację) było dobrze widać. Energia ta wolno się odnawia. Aby nie grać sceny głównej przedstawienia w ciemnościach, aktorzy nie mogą tracić oświetlenia na sceny poboczne. Dlatego tak ważne jest planowanie i ustalanie priorytetów.

Proste, co? Oczywiście powyższe stwierdzenie nie jest niczym nowym. Nowością jest pokazanie, że to stwierdzenie jest umotywowane pracą naszego mózgu. Najpierw widzimy jakie procesy w nim zachodzą, kiedy pracujemy, poznajemy przy tym kilka ciekawych doświadczeń, poczym otrzymujemy wskazówki jak zaplanować prace zgodnie z możliwościami naszego umysłu.

Okazuje się że na przykład nasz mózg aby efektywnie pracować może się w danym czasie zajmować tylko jednym problemem; może żonglować tylko czterem nowymi pojęciami, ale decyzje najlepiej podejmuje, gdy ma do wyboru tylko dwie opcje. Jak często zatem nie słuchaliśmy swego mózgu?

Książka „Twój mózg w działaniu” jest pozycją godną polecenia, dla wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć dlaczego stosowane przez nich techniki skutecznego działania sprawdzają się.

Jest też dla tych, którzy przeczytali setki poradników o poprawie efektywności swej pracy, ale nadal nic się w ich życiu nie zmieniło oraz dla tych, którzy nie wierzą, że parę prostych rad jest w stanie na dobre zmienić ich życie.

O mózgu napisano wiele ale to chyba jedna z nielicznych pozycji zbierająca w jedno wszystkie dotychczasowe odkrycia neurobiologii i przedstawiająca je w przystępny sposób.

Dla głodnych wiedzy na końcu książki zamieszczono obszerną bibliografię, także z polskimi tytułami. Wewnątrz znajduje się wiele schematów, rysunków i wykresów świetnie uzupełniających omawiane zagadnienia.


Jedynym minusem jest chyba to, że książka została wydana w twardej oprawie, co z jednej strony wpłynęło na jej cenę, ale z drugiej skutecznie chroni ją przed zaczytaniem;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena