Koszyk 0
Opis:
Sekret, który może wywołać wszechświatową rebelię! Życie w Galaktyce zostaje zagrożone, Rządzący manipulują ludzkimi wspomnieniami i tworzą swym obywatelom takie profile tożsamości, jakie są im akurat potrzebne. Czy nikt nie jest tym, kim myśli, że jest? Richard Zonga musi znaleźć sposób, by ludzie poznali prawdę. Ale najpierw musi dowiedzieć się, kim jest on sam. Przemek Angerman – reżyser i autor scenariuszy do filmów reklamowych, fabularnych, dokumentalnych oraz seriali, m.in ... M jak Miłość, Jak to się robi z dziewczynami, Skazany na bluesa, Wyjazd integracyjny i Fala zbrodni. Stworzył teledyski dla takich zespołów jak Ich Troje czy Brathanki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Przemysław Angerman
  • 2014
  • 1
  • 320
  • 203
  • 136
  • 978-83-280-0930-1
  • 9788328009301
  • ZBHI9

Recenzje czytelników

Filozofia a SF

Ocena:
Autor:
Data:
Szybkie auta (samoloty), szybki seks, szybkie kobiety, szybkie pięści, szybkie ciosy, szybkie ucieczki, szybkie wizje po naprędce wciąganych kreskach narkotyków. Wszystko w tej książce dzieje się bez przerwy – jak zabawka, która po prostu musi jechać, póki nie wyczerpią się baterie – dalej i dalej, choć nie wiadomo, gdzie jest cel i czy cel tak naprawdę istnieje. Ale w samym środku tej szybkiej książki, pod stosem broni, kilogramami dragów i zbyt krótką spódnicą ulicznej dziwki ... jest głęboko filozoficzna opowieść o tym, czym jesteśmy, czym jest świat, czym jest nasza pamięć, świadomość, czym są wspomnienia, czym jest wolność i czy coś takiego jeszcze istnieje w dzisiejszym świecie. Zaskoczyło mnie ile mądrości w sobie niesie, że Matka to metafora, że agent to metafora, że to książka o nas samych i świecie, który nazywamy naszym własnym.
Zaskoczyła mnie nie tyle fabuła (choć przyznaję, że świat wykreowany w powieści Angerman narysował z rozmachem, grubymi i zdecydowanymi, przemyślanymi pociągnięciami pióra), ile ta podskórna, podkartkowa warstwa – okazuje się, że już wiadomo, kim jest Rodney Cullack – to Angerman we własnej osobie. Czy to ty jesteś Richardem?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Prawda wykracza poza słowa."

Ocena:
Autor:
Data:
"Gramy w grę przypadków, jaką jest życie."[s. 78]

Głównym bohaterem jest Richard Zonga, agent 8 kategorii, jeden z lepszych "synów" Matki. Jest on jednym z szybszych, silniejszych i lepiej wyposażonych agentów w Galaktyce. Bywa także opryskliwy, pewny siebie i dość arogancki. Kiedy za sprawą Rodneya Cullacka dowiaduje się on, że wszystko we "Wszechgównie" nie jest koniecznie takie, jakie się wydaje, a ukochana Matka ma w tym znaczny udział ... pragnie poznać całą prawdę, jaka za tym się kryje. Jakie tajemnice odkryje? Czy dotrwa do końca? Czy dowie się kim tak naprawdę jest Rodney Cullack?

"Tożsamość..." to książka, w której autor już od początku raczy nas ostrym językiem, szybką akcją i ogólnie dużą ilością doznań. Przyszłość, setki lat od czasów, które znamy obecnie, a ludzkość nadal żyje nie lepiej, niż dotychczas - jeśli nawet nie gorzej. Powieść ta, to, poza wciągającą i dostarczającą rozrywki historią, mnóstwo zawoalowanych pytań o samą ludzkość, świat, w którym (JAKIM) żyjemy, wolność, świadomość oraz podejście ludzi do ograniczeń, jakie nakłada na nas władza. Czy Richard jest gotów odkryć Prawdę? Czy my bylibyśmy gotowi ją poznać?

"- A jak głosić Prawdę, nie znając Całości?
- Czasem lepiej jest głosić, nie znając Całości. Czasem, gdy pozna się Całość, nie ma już nic więcej do powiedzenia."[s. 149]

Muszę przyznać, że jest to książka mocna, pełna dosadnych słów i scen. Autor zastosował wyraziste, niekiedy brutalne słownictwo, dużą ilość przekleństw, a przez mocno nakreślone sceny erotyczne, można czasami poczuć się niezręcznie. Jednakże nie jest to mankament tej powieści, a raczej mój początkowy brak gotowości na takie... doznania. ;) "Tożsamość Rodneya Cullacka" jest dynamiczna, pełna zwrotów akcji, wciągająca, kontrowersyjna, ale również dająca powody do myślenia. Nie dajcie się zatem zwieść, pomimo początkowego chaosu, wszystkie te działania, zdarzenia czy słowa poszczególnych postaci kryją w sobie głęboki sens.

Autor stworzył historię pełną tajemnic i intryg, które nie od razu dają się odkryć. Akcja pędzi, nie dając zarówno bohaterom, jak i czytelnikowi chwili wytchnienia. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Richarda, dość wyrazistego i nieprzebierającego w słowach bohatera, pozwala na bogatą w emocje i wszelkie doznania podróż po brutalnym świecie, pełnym nowoczesnych technologii, nowych perspektyw, a równie starych, typowo ludzkich nawyków. Nie jest to podróż dla każdego, jednak na tyle odważnych, aby się nią zainteresować, zachęcam do podjęcia tego wyzwania - mocne wrażenia gwarantowane! Polecam! :)

"Co to za Prawda, [...] którą można wypowiedzieć? Coś, co mieści się w słowach, nie jest Prawdą. Prawda wykracza poza słowa."[s. 253]

___
http://ruczek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena