Koszyk 0
Opis:
Współczesny Londyn. Tamiza wyrzuciła na brzeg ciało młodej dziewczyny. Jedyną wskazówką mogącą pomóc w ustaleniu jej tożsamości jest tatuaż w kształcie serca. Kim jest i dlaczego zginęła? Janusz Kiszka i Natalie Kershow ruszają w ślad za mordercą. On - znana postać wśród londyńskiej Polonii, chojrak i zawadiaka, z solidarnościową przeszłością. Ona - młoda i ambitna pani detektyw. I choć pochodzą z dwóch różnych światów muszą zjednoczyć siły, żeby złapać mordercę ... Londyn staje się areną śmiertelnej gry, której stawką jest ludzkie życie. Morderca czai się tuż za rogiem. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Czy jednak nie jest za późno, by ocalić kolejną dziewczynę? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anya Lipska
  • 2014
  • 396
  • 978-83-7177-998-5
  • 9788371779985
  • ZBMBJ

Recenzje czytelników

Opowieść o Polsce w angielskim kryminale.

Ocena:
Autor:
Data:
Tytuł: Toń
Autor: Anya Lipska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 5 listopada 2014
Liczba stron: 395

Anya Lipska – Brytyjska producentka i scenarzystka telewizyjna, autorka filmów dokumentalnych.

Miłość być może umiera, ale małżeństwo żyje wiecznie.


Utwór został napisany lekkim piórem. Wszystko jest owiane tajemnicą, która zostaje ujawniona pod koniec książki. Autorka stworzyła bardzo oryginalny pomysł, co jest dużym plusem ... gdyż w dzisiejszych czasach już wiele idei zostało przelanych na papier. Minusem były momenty, w których fabuła stawała się nudna i wydawało mi się, że było to pisane na siłę.

Młoda kobieta zostaje znaleziona na brzegu Tamizy. Nikt nie wie, jak się ona nazywa, a jedyną wskazówką jest tatuaż w kształcie serca. Polityk Edward Zamorski bierze udział w wyborach prezydenckich. Wszyscy ludzie są przekonani, że uda się jemu zmienić Polskę. Tylko parę osób zna jego mroczną przeszłość, za której ukrywanie słono płaci. Czy nie jest za późno, aby ocalić kolejną dziewczynę? Czy uda się to dwojgu ludziom, którzy pochodzą z różnych światów?

Zawsze myśl o krok naprzód, Janek. Zawsze o krok naprzód.


Bardzo spodobało mi się wprowadzenie wątków historycznych pomieszanych z latami Solidarności w Polsce, choć są one zasadniczo tworem wyobraźni literackiej. Co rusz przenosimy się z Anglii do Polaków i z powrotem. Opisy różnych miejsc tych dwóch krajów powodują, iż czytelnik z łatwością wyobraża sobie bohaterów i ich otoczenie oraz bierze udział w gonitwie za mordercą, gdzie Londyn staje się areną śmiertelnej gry, której stawką będzie ludzkie życie. Możemy także dowiedzieć się, co obcokrajowcy o nas myślą. I nie tylko chodzi o skłonność do picia napojów alkoholowych, czy sięgania do cudzych kieszeni, co nie tyczy się nas wszystkich.

Jak pewnie pani wie, Polacy są bardzo muzykalni. I również religijni, oczywiście.


Janusz Kisza – ryzykant, zawadiaka z solidarnościową przeszłością znany wśród londyńskiej Polonii. Wysportowany, po czterdziestce, często mieszający się w kłopoty "detektyw". Zostaje wplątany (przez księdza) w intrygę, która prawie go zabiła.

Natalie Kershaw – młoda i ambitna policjantka, pracująca wśród mężczyzn, którzy nie za bardzo w nią wierzą. Inteligentna, zawsze stawia na swoim, nie umie przyznawać się do błędów. Sprawa, która zostaje jej przydzielona, na zawsze ją odmienia.

Do kłamstwa trzeba dwojga – jeden kłamie, a drugi tego słucha.


Zaskoczyło mnie zakończenie utworu. Oryginalność pomysłu i wspaniali bohaterowie na zawsze zostaną przeze mnie zapamiętani. Książka dla wszystkich, którzy lubią dobrą lekturę na kilka dni. Po skończeniu czytania skonsultuj się z lekarzem, gdyż będziesz cierpiał na niedosyt.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

kryminalna Polonia na Wyspach.

Ocena:
Autor:
Data:
Wszyscy o tym piszą, choć nie wydaje się to takie istotne – Anya Lipska ma męża Polaka, który dorastał w kraju za czasów wzmożonej działalności Solidarności. Jak widać po blogu i jak większość ludzi może się domyślić, hasacz to zwierz lubiący mroczne klimaty, wszelkiej maści kryminały, horrory i thrillery etc. W przypadku „Toni„…nie chcąc za bardzo sobie grabić u fanów twórczości Lipskiej, powiem ostrożnie ... że książka była przewidywalna i za szybko człowiek się domyśla o co tam chodzi – a jak się jest hasaczem i tak namiętnie czyta się wszelkiego rodzaju książki o morderstwach – nie wspominając, że spędziło się nie jedne wakacje nad lekturą książek medycznych, które dziwnym trafem bardzo hasacz polubił – to taka książka się nawet nudna może wydać. Co było nie tak z „Tonią” ? Po pierwsze to trochę trąci thrillerem politycznym, nie kryminałem, ale to kwestia sporna. Mamy zwłoki – tak nawet w liczbie mnogiej, duży plus, ale zaraz zostajemy spoliczkowani historią komunistycznej Polski i działalności Solidarności. To właśnie dookoła tych historii kręci się większość wątków w tej książce. W książce pojawia się mnóstwo nazwisk, jeszcze więcej retrospekcji, a całość zaczyna momentami zmieniać książkę w ładnie oprawiony chaos – chyba, że czegoś nie zrozumiałam, bo w końcu polityka…

Sama intryga miała w sobie wielki potencjał. Tak samo jak historia, którą nakreśliła Susan Ee – tak wiem, zaraz pomyślicie ” Dejm hasacz, poklepały ci się gatunki…” – ,ale nie chodzi o same gatunki, sytuację kiedy autorka myślała, że napisała coś z wykopem, ogromnym potencjałem. Owszem potencjał był i to ogromny, ale wszystko wzięło w łeb. No spójrzcie na to tylko: brudna przeszłość, niegdyś cenionego polityka, córka na boku, narkotyki – niestety Lipska nie wykorzystała tego potencjału.
Nie mniej jednak to dobra książka dla kogoś kto lubi tego typu książki. Dobrze czytać różne książki – tylko broń was bór, żeby sięgać po „Wojny rodziny Gucci” czy „Wyznania zakupoholiczki” – oł noł noł. Po za tym mogę polecić „Toń” ludziom, którzy chcą przeżyć intrygę mocno okraszoną historią komunistycznej Polski i działalności Solidarności. Taka tam niewymagająca za dużego wysiłku intelektualnego książka. O.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena