facebook
promocje
 

30,79 zł

36,00 zł

Oszczędzasz: 5,21 zł
(14%)

Chwilowo niedostępne

Historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.
We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje.
Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Szesnastoletnia Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.
„To ja, Malala” to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.
Dzięki Malali uwierzycie, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.

Malala jest niezbitym dowodem na to, że wystarczy głos jednego niezwykle odważnego człowieka, by zainspirować niezliczoną rzeszę mężczyzn, kobiet i dzieci. W szkolnych klasach i przy stołach na całym świecie – matki, ojcowie, synowie i córki modlą się o jej powrót do zdrowia i zobowiązują się kontynuować jej dzieło. (…) Bądźmy wszyscy jak Malala!
Angelina Jolie

Malala Yousafzai – działaczka na rzecz edukacji z Doliny Swat w Pakistanie, zwróciła szerszą uwagę za sprawą bloga o życiu w reżimie talibów. Jako Gul Makai często poruszała temat walki swojej rodziny o prawo dziewcząt do nauki.
W październiku 2012 roku doszło do zamachu na jej życie – w drodze powrotnej ze szkoły została ranna w głowę i cudem przeżyła. Za swoją odwagę i działalność została uhonorowana pakistańską National Peace Prize w 2011 oraz International Children’s Peace Prize w 2013 roku. Jest najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla. Ponadto trafiła na listę kandydatów do tytułu Człowieka Roku magazynu „Time” i otrzymała wiele innych nagród.
Prowadzi Fundację Malala na rzecz powszechnego dostępu do edukacji, promującą lokalne programy oświatowe i wspierającą ogólnoświatową działalność na rzecz walki z analfabetyzmem.

Christina Lamb jest jedną z najbardziej uznanych korespondentek zagranicznych, od 1987 roku prowadzi relacje z Pakistanu i Afganistanu. Skończyła studia w Oksfordzie i na Harwardzie, jest autorką pięciu książek i zdobyła szereg nagród, w tym pięciokrotnie tytuł Brytyjskiego Korespondenta Zagranicznego Roku oraz Prix Bayeux, najbardziej prestiżową europejską nagrodę dla korespondentów wojennych. Obecnie współpracuje z „Sunday Times”. Mieszka w Londynie i Portugalii z mężem i synem.
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł To ja, Malala
Autor Malala Yousafzai, Christina Lamb
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa twarda
Rok wydania 2014
Numer wydania 0
Liczba stron 328
Długość [mm] 212
Szerokość [mm] 148
ISBN 9788378396833
EAN 9788378396833
Indeks ZBAU2
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Opis dodatkowy

Malala Yousafzai jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2014.

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

6 z 6 uznało tę recenzję za przydatną
24 stycznia 2014
Piękna, mądra, niezwykle odważna, śmiała i wiele zmieniająca w świecie książka. Malala stała się sławna, bywała przyjmowana przez władców tego świata - na przykład Baraka Obamę - chyba za sprawą kilku rzeczy. Jej wieku, odwagi, charyzmy oraz tego z jaką inteligencją i zmysłem obserwacji opisała sytuację w swoim kraju, w którym fundamentalistyczni talibowie zaczynali wprowadzać prawo szariatu. Ich zbrodnie, szaleństwa opisane zostały w taki sposób, że aż człowieka ciarki przechodzą.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
4 z 4 uznało tę recenzję za przydatną
28 stycznia 2014
Malala Yousafzai autorka „To ja, Malala” to jeszcze właściwie nastolatka. Ale nastolatka niezwykła. Posiadająca dar opowiadania w sposób przejmujący i jednocześnie bardzo zrównoważony. Opowiada ona o swojej rodzinie, regionie, w którym mieszka, zmagania ojca, który pragnie otworzyć szkołę, polityce, drobnych sprawach nastolatek i talibach. Groźnych fanatykach, którzy powoli jej świat zawężają. Starają się jej świat zamknąć szczelnie w burce. Jedynym „przewinieniem” tego dziecka jest to, że chce się uczyć. Wiele można zrozumieć czytając tę książkę. Można nieco inaczej spojrzeć na zróżnicowaną społeczność muzułmańską.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
3 z 3 uznało tę recenzję za przydatną
29 stycznia 2014
Poruszyła mnie bezwzględność, głupota, żądza zniszczenia, bezwzględność talibów. W pewnym momencie Malala przytacza taką oto sytuację. Talibowie nie dość że niszczą, wysadzają w powietrze pomniki dziedzictwa kulturowego (tysiącletnie pomniki Buddy), zamykają szkoły, chłoszczą ludzi, podrzynają im gardła to jeszcze tak naprawdę niszczą swój kraj. Wysadzają elektrownie, gazociągi, co odbija się także na działaniu szpitali. Przerażająca jest głupota tych ludzi. Myślę, że To ja, Malala to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce rozumieć świat w jakim żyje.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
3 z 3 uznało tę recenzję za przydatną
30 stycznia 2014
Malala zaczyna prowadzić swojego bloga w maju 2009 roku i szybko staje się bardzo wpływową nastolatką. Ta książką to właśnie zbiór jej opowieści o dojrzewaniu w kraju targanym niepokojami politycznymi, w którym ekstremiści religijni zaczynają zdobywać władzę i zaczynają wprowadzać swoje barbarzyńskie porządki. Być może powodem ich popularności jest jak pisze Malala to, że w Pakistańczycy szczególnie lubią teorie spiskowe i mają ich bez liku. Wiadomo przecież, że to stanowi podatny grunt do manipulacji politycznej i religijnej.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
3 z 3 uznało tę recenzję za przydatną
2 lutego 2014
Nam Europejczykom czasami bardzo ciężko zrozumieć kultury muzułmańskie. W szczególności w ich stosunku do wolności jednostki, praw kobiet, roli religii w życiu publicznym. Przykłada Malali i wstrząsające relacje w jej książce pokazują, że samym muzułmanom także ciężko zrozumieć talibów z ich chorym systemem wartości i pomysłami na ułożenie życia publicznego.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
5 lutego 2014
Edukacja, głupcze! Tak mogłaby wykrzyknąć Malala, która stała się symbolem i przykładem nastolatki, która nie chce być skazana na edukacyjne wykluczenie tylko dlatego, że urodziła się kobietą. To ja Malala jest także książką według mnie o tym jak Pakistan się modernizuje, jak westernizujące prądy stykają się z barbarzyństwem talibów i jakimi napięciami się to kończy. Czytałam tę książkę także jako przykład skutków fundamentalizmu. I co by tu dużo gadać, przeraziłam się. Piękna, na pewno godna polecenia książka, o odwadze posiadania pewnych podstawowych praw. Być może komuś się to nie mieści w głowie, ale Malala głównie walczy o prawo do edukacji, do chodzenia do szkoły. Polscy nastolatkowie, którzy chodzą na wagary powinni koniecznie przeczytać za namową rodziców tę książkę. Poza tym to piękna opowieść pisana na gorąco pokazująca jak wielka polityka, religia oddziałują na życie codzienne.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
5 lutego 2014
Czytanie tej książki skutkuje nieustannym zdziwieniem. Naprawdę trudno mi nadal uwierzyć, że są na świecie takie kraje jak Pakistan, regiony takie jak Swat, ludzie tak szaleni jak pakistańscy talibowie. Pocieszam się jednak, że obok nich żyją ludzie tacy jak Malala i jej ojciec, jej matka. Także reakcja świata zachodniego na wieść o jej postrzeleniu oraz reakcja na tę książkę napawa mnie jednak optymizmem. Z tej książki dowiemy się wiele o wydarzeniach w Pakistanie z ostatnich lat, ale także sporo o historii tego kraju. Malala opowiada o swoim dorastaniu, o historii swojej rodziny. Duże też pisze o polityce, a pamiętajmy, że jest dopiero nastolatką. Jej wiedza, wrażliwość i świadomość świata w jakim przyszło jej żyć jest naprawdę fascynująca. Trochę mi się ta książka skojarzyła z Dziennikami Agnieszki Osieckiej. Te dwie dziewczynki mają wiele ze sobą wspólnego, są jak na swój wiek nad wyraz dojrzałe.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
13 listopada 2014
Podczas lektury tej książki człowiek jest w szoku. Jakim cudem w XXI wieku kobiety na całym świecie nie mają praw wyborczych? Nie mogą wyjść z domu? Muszą poślubić gwałciciela? Nie mogą się uczyć?
W tej książce straszne jest to, że ta książka MUSIAŁA powstać.
Tak jakby przedtem ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego co się dzieje, a dopiero próba zabójstwa niewinnego dziecka otworzyła im oczy.
Malala to zwykła dziewczyna doświadczająca niezwykłych sytuacji. Używa prostego języka aby opisać, to co się wokół niej dzieje. Czasami pisze dość chaotycznie, lecz to w pewien sposób pozwala lepiej się wczuć- w końcu nikt nie pisałby o TAKICH wydarzeniach używając skomplikowanych zdań i wyszukanego słownictwa, prawda?
Lekturę polecam każdemu. Bo co innego oglądać co się dzieje na świecie w wiadomościach, a co wiedzieć to od kogoś, kto był na miejscu. Po drugiej stronie wszystko zawsze wygląda inaczej.  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
1 stycznia 2015
Kiedy o mało nie umarłam, właśnie minęło południe - tak zaczyna się biografia 17-latki, którą poznał cały świat. Pomimo swojego młodego wieku na 305 stronach udało się zawrzeć pasjonującą historię oporu i samozaparcia oraz historii. Książka napisana w duecie z Christiną Lamb stanowi wspaniałe połączenie reportażu i biografii. Książka idealna na prezent, aby poznać postać Malali czy jako źródło informacji o Pakistanie i roli kobiet w świecie islamu.  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie
8 kwietnia 2015
Inspirująca, pouczająca, zaskakująca, zadziwiająca…  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: To ja, Malala