Koszyk 0
Opis:
W najnowszej biografii Jima Morrisona i The Doors poznajemy wiele nieznanych dotąd faktów. Śledzimy życie muzyków i ich zespołu od początku do końca, a opowiadają nam o nim oni sami oraz bliscy współpracownicy grupy. Poznajemy prawdę na temat autorstwa piosenek, którymi zachwycił się cały świat. Dowiadujemy się, jak naprawdę zmarł Jim Morrison i dlaczego w ogóle uciekł do Paryża ... Przede wszystkim jednak śledzimy historię wzlotu i upadku jednego z największych wokalistów w historii rocka, a jest to historia opisana porywająco — z dramatyzmem godnym pasjonującej powieści lub reportażu śledczego. Ponadto autor żywo przestawia barwne lata sześćdziesiąte oraz śledzi losy członków The Doors po śmierci Morrisona. Czytelnik znajdzie tu również wiele niepublikowanych wcześniej wypowiedzi, udzielonych specjalnie z myślą o tej książce, a także zdjęcia i dyskografię zespołu. MICK WALL — ceniony brytyjski dziennikarz muzyczny, publikujący w takich pismach jak „Kerrang!” i „Classic Rock”; autor książkowych biografii Black Sabbath, AC/DC, Guns N’ Roses, Pearl Jam, Iron Maiden, Led Zeppelin oraz wielu innych zespołów i artystów. „Już od pierwszych słów dajemy się porwać narracji Walla…”. „Record Collector” Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mick Wall
  • 2016
  • 1
  • 472
  • 205
  • 145
  • *, 9788364373-35-0
  • 9788364373350
  • ZD7G3

Recenzje czytelników

Umarł król niech żyje król

Ocena:
Autor:
Data:
ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Gdy ucichnie muzyka" - ona nie cichnie, ona wciąż gra. Łączy pokolenia. Fani wciąż pamiętają. "Umarł król, niech żyje król".

Biografia The Doors Micka Walla to książka wyjątkowa. Wspaniałe opracowanie zespołu, który na lata wpisał się w historię muzyki.
W czym zatem tkwi ten fenomen? W tym, że The Doors dawali z siebie wszystko. Dużo, może za dużo...

"To koniec...
Jim, sam, nie w wannie, lecz na sedesie. Głowa nisko ... spodnie spuszczone do kolan, ręce bezwładnie zwisają po bokach. Podobnie będzie wyglądał Elvis, kiedy go znajdą martwego sześć lat później. Jim umrze, zanim wyważą drzwi. Zaćpał się na śmierć. Przedawkował. To była heroina, "China white". Tego lata zalała Paryż. A on jak zwykle był sam. Chociaż jak zwykle otaczali go ludzie."

Ray Manzarek był pierwszym członkiem The doors, który przejrzał na oczy i zrobił z Jima gwiazdę. To on dzierżył ster, był mistrzem i wizjonerem. Dla niego śmierć Jima nie była końcem kariery, tylko początkiem nowej religii.
Poznali się na UCLA. Jim - grubawy, cichy student obdarzony silną osobowością, należał do kategorii ludzi, którzy nigdy nie dorastają. To on stworzył typowy schemat gwiazd rocka - zaczynają młodo - nie radzą sobie z popularnością i samym życiem - a potem raj swój i swoich bliskich zamieniają w piekło.

Ta najnowsza biografia Jima Morrisona i grupy The Doors przedstawia wiele nowych, nieznanych dotąd faktów. Opisuje życie muzyków od początku do końca. Opowiadają nam o sobie oni sami, bliscy współpracownicy grupy, znajomi, koledzy ze szkolnej ławy.
Nie wszystkie wspomnienia są ciepłe. Jim jawi się nam jako nadpobudliwy nastolatek lubiący chodzić własnymi drogami, z bujną fantazją, stawiający na swoim. Poznajemy go jako romantycznego adoratora Mary i... "seksownego skurwiela w czarnych spodniach".

Kolejne rozdziały książki podzielone są na trzy części. W ZAMKNIĘCIU - NA SWOBODZIE - NA RÓWNI POCHYŁEJ. To olbrzymie bogactwo wiedzy o Jimie i całym zespole. To prawdziwa Biblia The Doorsów. Nie będę odbierać Wam przyjemności czytania i nie zdradzę ciekawostek, wręcz perełek związanych z tą biografią. Poznać musicie je sami - odkryjecie między innymi prawdę na temat autorstwa piosenek, które podbiły świat, ucieczki do Paryża i uzależnienia, które zniszczyło plany na podbicie świata.

Stolica heroiny to ostatnie miejsce pobytu wielkiej gwiazdy rocka. To tu przeszedł do wieczności. Pochowano go na cmentarzu Pere-Lachaise. Jest to obecnie drugie co do popularności po wieży Eiffla miejsce odwiedzane przez turystów w Paryżu. Tuż po pogrzebie, który odbył się 7 lipca grób był nieoznakowany, a w cmentarnych wykazach figurował jako miejsce pochówku Douglasa Jamesa Morrisona, ponieważ takie nazwisko podała Pamela na policji, chcąc ukryć prawdziwą tożsamość zmarłego. Kilka dni później na grobie umieszczono metalową tabliczkę Morrison. Wkrótce grób pokrył się różnymi graffiti. Były to przeważnie cytaty piosenek The Doorsów.

Ten fenomen przetrwał do dziś, nie jest on wcale przesadzony. Miałam szczęście i okazję odwiedzić grób Jima osobiście. Ciągle są tu grupki wielbicieli, spotkać możemy fanów w skórzanych kurtkach składające świeże kwiaty na grobie, kładą tu koszulki z podobizną muzyka.

Książka Micka Walla to fascynująca, niezwykle zajmująca i pełna ciekawostek, napisana przystępnym językiem wspaniała biografia. Autor przeprowadził godziny rozmów z osobami, które odegrały istotną rolę w historii zespołu i Jima Morrisona. Swoją wiedzę czerpał również z magazynów muzycznych między innymi "Classic Rock", książek i stron internetowych. To prawdziwa kopalnia wiedzy. Ogromnym atutem są też zamieszczone tu zdjęcia archiwalne z prywatnego albumu i tras koncertowych.

Dzięki tej niezwykłej książce miałam okazję zrozumieć istotę fenomenu zespołu The Doors. Moja wiedza o Jimie i jego twórczości wzbogaciła się o mnóstwo nieznanych mi dotąd faktów.

Wszystkim fanom (i nie tylko) gorąco polecam tę lekturę. Z pewnością będziecie zachwyceni i usatysfakcjonowani. Sięgnijcie po książkę Wallsa, bo naprawdę warto!!! Do tego gorąca kawa i People are strange w tle. Satysfakcja gwarantowana!

Izabela Nestioruk
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Muzyka nigdy nie cichnie" The Doors

Ocena:
Autor:
Data:
W najnowszej biografii Jima Morrisona i The Doors poznajemy wiele nieznanych dotąd faktów. Śledzimy życie muzyków od początku do konia, a opowiadają nam o nim oni sami oraz bliscy współpracownicy grupy. Poznajemy prawdę na temat autorstwa piosenek, którymi zachwycił się cały świat. Dowiadujemy się, jak naprawdę zmarł Jim Morrison i dlaczego w ogóle uciekł do Paryża...

O "The Doors" słyszał każdy, kto choć trochę interesuję muzyką popularną ... Ich piosenki po dziś dzień są używane w filmach, reklamach i są hasłami, wypisywanymi na koszulkach czy innych rzeczach. Jednak to nie sam zespół stał się legendą, a jego wokalista. Douglas James Morrison, który był charyzmatyczny, szalony, nieobliczalny i przede wszystkim, szalenie utalentowanym, młodym człowiekiem, który sprawił, że rock'n'roll nabrał nowego dźwięku. Jim nie tylko było wokalistą ale przede wszystkim poetą. I jego marzeniem było wybrać się do Paryża i tam rozpocząć karierę literacką. Co, w końcu zrobił, lecz jego droga do osiągnięcia celu trochę się pogmatwała. Gdy chcemy zagłębić się w teksty Morrisona, musimy brać pod uwagę, że w większości były one pisane pod wpływem narkotyków i alkoholu. Był i nadal jest inspiracją dla wielu pokoleń. Choć wielu chciało, by wreszcie się zamknął na zawsze. I tak właśnie się stało w lipcu 1971 roku w Paryżu, gdzie Jim spędzał swoje ostatnie lata. Miał zaledwie 27 lat! Miał całe życie przed sobą, choć pod sam jego koniec był wrakiem...

"Gdy ucichnie muzyka" pokazuje nam prawdziwy obraz tego, co wydarzyło się w dynamicznej i niezbyt długiej karierze jednego z najznamienitszych ( według wielu) zespołów lat 60. Bo to właśnie w tamtym czasie, zdobyli sławę i pozycję, którą po śmierci Morrisona próbowali utrzymać z różnym skutkiem. Mick Wall przeprowadził wywiady zarówno z członkami zespołu, jak i z ich bliskimi przyjaciółmi oraz współpracownikami.

Jest to historia opowiedziana z wielu perspektyw. I każda z nich, sprowadza się do tego, że to Morrison był sercem i duszą "The Doors" i bez niego, nigdy nie osiągnęliby tak znamienitego sukcesu. Choć nawet po śmierci, Jim nadal dawał im rozgłos, bo tak naprawdę nikt nie wiedział, jak zginął a jego śmierć urosła do miana legendy. Z tej książki dowiecie się, co się wydarzyło 3 lipca i dlaczego Jim był taki, a nie inny. Dlaczego "Doorsi" się rozpadli i co sprawiło, że młody, utalentowany i pełen werwy mężczyzna, stoczył się na samo dno.

Nie chcę zdradzać szczegółów, gdyż sami musicie doświadczyć tego, o czym pisze Mick Wall. A jest to doprawdy niesamowita przygoda.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena