Koszyk 0
Opis:
Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca Beatlesów. Właśnie trzymasz ją w dłoni. W latach 1967–1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych ... Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów – często intymnych i odsłaniających nieznane fakty. To czyni z niniejszej książki biografię-matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty. The Beatles to rzetelne i kompletne dzieło, które aktualizuje historię członków zespołu o informacje na temat ich solowych karier i życia prywatnego. Dzięki archiwaliom autora i samych Beatlesów książka ta rzuca zupełnie nowe światło na legendę gigantów rock and rolla. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Davies Hunter
  • 2013
  • 0
  • 576
  • 222
  • 155
  • *, 9788363248697
  • 9788363248697
  • ZB942

Recenzje czytelników

The Beatles- był, jest i będzie najlepszym zespołem na świecie, Filip

Ocena:
Autor:
Data:
Zespół The Beatles od wielu pokoleń cieszy ludzi swoimi utworami. Myślę, że Beatlesi nigdy nie przestaną istnieć. Wielu młodych ludzi niestety zapomina o prawdziwej piosence i słucha jakichś tandetnych piosenek jak Disco Polo. Ja nie chcę obrażać tych ludzi, bo każdy ma swój styl. Niektórzy wolą Rock, a inni Disco Polo i tego się nie zmieni. Książka jest wspaniała i myślę, że każdy fan zespołu The Beatles powinien ją mieć. Ta książka jest Biblią zespołu.
Czy ta recenzja była przydatna?

Jedyna autoryzowana

Ocena:
Autor:
Data:
9-09-2009* czyli dziesiątego września dwa tysiące dziewiątego roku albo jak niektórzy określali te datę 9-9-9 nie miałem kasy, musiałem poczekać blisko dwa lata by pozwolić sobie na wydanie blisko 200 dolarów i zakup pięknego czarnego, ozdobionego jabłkiem pudełka. Młody czytelniku jeżeli sądzisz, że w środku był kolejny srajfon to się mylisz ... Jabłko na pudełku było zielone a jego zawartość stanowił zestaw 14 płyt CD z na nowo zremasterowaną dyskografią najlepszego i najsłynniejszego zespołu wszechczasów czyli The Beatles.
Czym dla moich uszu było późniejsze odsłuchanie tych wszystkich, doskonale mi przecież znanych, piosenek nawet nie potrafisz sobie wyobrazić. Na kolejną taka przyjemność związaną z chłopakami z Liverpoolu musiałem czekać kolejne dwa lat do listopada 2013 roku. Wtedy to w moje ręce wpadła najbardziej klasyczna i jedyna autoryzowana biografia zespołu czyli „The Beatles” autorstwa Huntera Daviesa.
Trudno w to uwierzyć, ale ta książka na polski rynek wydawniczy trafia 45 lat po swoim pierwszym wydaniu. Brytyjski czytelnik mógł się z nią zapoznać w 1968 roku i była efektem osiemnastu miesięcy jakie autor, na przełomie roku 1967 i 1968, spędził towarzyszą muzyką w ich codzienności. (właśnie zdałem sobie sprawę, że było to rok przed moim przyjściem na świat).
Bez ściemniania, od razu powiem co mnie w tej książce zachwyciło. Po pierwsze stworzenie wyrazistych portretów psychologicznych młodych muzyków. Ich uwikłania, ich emocji. Po drugie wielostronność spojrzenia. Wiele faktów znamy z kilku stron. Od samych Beatlesów, ale też od ich krewnych, bliskich, znajomych.
Po drugie, jak we wszystkich wielkich biografiach mamy kontekst. Beatlesi nie działają w próżni. W około dokonują się poważne zmiany obyczajowe i społeczne. Tło w tej opowieści jest równie ważne jak jej bohaterowie i odmalowane z równą precyzją.
Po trzecie właśnie szczegół. Najważniejsze wydarzenia z historii zespołu zostały pokazane w sposób zegarmistrzowski, nie tylko z niesamowitą dokładnością i precyzją ale również z naciskiem na detal, jak byśmy przyglądali się im przez szkło powiększające. Równocześnie zrobiono to z takim pazurem, że nas to nie nudzi.
Czwarte to wstęp, świadomy ceny za słowo „autoryzowana” poprzedzające pierwsze wydanie autor po latach opowiada na jakie kompromisy musiał pójść. Kiedy musiał udawać, że jest ślepy a kiedy że jest głuchy. Zespół to była marka której nie wolno było szargać. W roku 1968 napisać otwartym tekstem, że manager Brian Epstein jest homoseksualistą o skłonnościach masochistycznych i dostać jeszcze od niego potwierdzenie wyrażone właśnie słowem „autoryzowana” nie wchodziło w grę. Właśnie o takich sytuacjach pisze, na blisko 100 stronach, autor w przedmowie do aktualnego wydania. Dzięki temu nie wyszła nam hagiografia, a prawdziwa opowieść o ludziach z krwi i kości, pełnych sprzeczności i wewnętrznych problemów.
Jako piąte wymienię posłowie, w którym autor przybliża losy zespołu i muzyków już po ukazaniu się pierwszego wydania. Pamiętajmy, że zespół działał do 10 kwietnia 1970 roku, kiedy to Paul ogłosił swoje odejście z zespołu. W tym czasie wydarzyło się wiele wielkich rzeczy. Ponieważ muzyków łączyła i nadal łączy przyjaźń z autorem był stale na bieżąco.
I wreszcie na sam koniec, nie można nie wspomnieć o udzielę w powstaniu dwojga ludzi. Wyrazy szacunku i podziękowania należą się pani Aleksandrze Machurze za wspaniałe tłumaczenie. To jedna z lepiej przetłumaczonych biografii na polskim rynku. Zresztą świetne tłumaczenia stają się powoli znakiem firmowym Wydawnictwa SQN. I wreszcie opieka merytoryczna nad całością sprawowana przez najwybitniejszego polskiego beatelsologa Piotra Metza. Jeżeli on się pod tym podpisał, mam pewność, że w książce nie ma nawet najmniejszego uchybienia merytorycznego.
Biorąc pod uwagę wszystko co napisałem powyżej i patrząc z większego dystansu książka Hunter Davies „The Beatles” to prawdopodobnie największe wydarzenie literackie dla miłośników klasycznego rocka lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Do tego tak po ludzku porostu dobra książka, napisana fajnym językiem, bez nadmiernego wodolejstwa , precyzyjna i najzwyczajniej na świecie przyjemna w czytaniu.
Jeżeli szukacie prezentu książkowego, a książka to zawsze najlepszy prezent, dla faceta w wieku 40-60 lat to właśnie znaleźliście. My dorastaliśmy słuchając tej muzyki. Dla nas to nie tylko książka, to też autobus czasu zabierający nas w lepszy czas naszej młodości. Polecam
*data ogólnoświatowej premiery, nowego remasterowanego wydania kompletnej dyskografii The Beatles.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena