Koszyk 0
Opis:
Gdy marzysz o dziecku za wszelką cenę... Po dziesięciu latach małżeństwa i długotrwałych bezskutecznych staraniach o dziecko, Zoe i Max Baxter postanawiają się rozstać. Zoe, ku własnemu zaskoczeniu, znajduje szczęście u boku kobiety, Max szuka pocieszenia w kościele. Lecz marzenie o dziecku trwa, i to, co wydawało się być na wyciągnięcie ręki, przeradza się w starcie światopoglądów i przekonań religijnych, w którym nie ma miejsca na sentymenty. "Tam gdzie ty" to powieść o trudnych ... często bardzo bolesnych wyborach oraz o tym, że każdy ma prawo do szczęścia. Ale czy na pewno? Do książki dołączony jest prezent w postaci płyty - każda z piosenek odpowiada jednemu rozdziałowi powieści, ale jak sugeruje autorka, można dowolnie łączyć lekturę z muzyką. Picoult stworzyła kolejny majstersztyk. Wnikliwie analizuje współczesna medycynę reprodukcyjną, pojęcie rodziny oraz najlepsze warunki dla wychowania dziecka. "People" Picoult daje nam wgląd w umysły, serca i dusze wszystkich swoich bohaterów i każdego z osobna: postaci z krwi i kości, których nadzieje oraz marzenia nie różnią się od naszych. BookReporter.com Powieści Picoult nie zbierają kurzu na nocnym stoliku, czytelnik pochłania je w mgnieniu oka i chce jeszcze. Picoult odważnie podejmuje trudny temat, dając czytelnikowi wiarę w wyższą instancję - nie prawo, Boga czy współczesną medycynę, a zwykłą, ludzką dobroć. "LA Times" Jodi Picoult (ur. 1966) jest autorką 18 powieści, m.in.: "Bez mojej zgody", "Krucha jak lód", "W naszym domu", "Linia życia". Łączny nakład jej książek przekroczył już 15 milionów egzemplarzy. Powieści Jodi Picoult przetłumaczono dotychczas na 34 języki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jodi Picoult
  • 2012
  • 1
  • 568
  • 195
  • 125
  • 978-83-7839-013-8
  • 9788378390138
  • ZAEV0

Recenzje czytelników

Czy orientacja ma znaczenie?

Ocena:
Autor:
Data:
Amerykańska pisarka, Jodi Picoult znana jest całym świecie, dzięki czemu zyskała sobie wielu czytelników. Nie ukrywam, że jest to moja ulubiona autorka, której powieści czytam z zapartym tchem i ciężko mi porzucić lekturę na rzecz innych obowiązków. Żadna jej książka, którą miałam okazję pochłonąć, mnie nie zwiodła. I tym razem godziny spędzone z Jodi Picoult były po prostu f e n o m e n a l n e. Jest to nieliczna z autorek, która potrafi poruszyć każdą moją strunę wrażliwości ... Ona gra na emocjach czytelnika i nie daje mu wytchnienia. Tym razem huśtała moimi uczuciami od wzruszenia po śmiech, od złości po napięcie.
Tematy, które porusza są zawsze trudne i niejednoznaczne. Ale dla autorki nie stanowi nawet najmniejszego problemu, by o tematach ciężkich, niełatwych do rozwiązania pisać lekko, zgrabnie, bez wymuszonych, nadętych słów. Odnoszę wrażenie, że im trudniejszy temat obiera, tym łatwiej się to czyta. Ot, taki paradoks. Wszystko jest takie naturalne. Bohaterowie nie są papierowi, żyją, współczują, bywają smutni, szczęśliwi. Kipią od uczuć razem z czytelnikiem.
Podczas lektury „Tam gdzie ty” musimy się zmierzyć z miłością homoseksualną, ogromnym pragnieniem dziecka, metodą in vitro, uprzedzeniami Kościoła do innej orientacji seksualnej i wychowaniem potomstwa przez partnerów jednej płci.
Wydaje się, że jest to trochę za dużo jak na jedną powieść. Mnie ta powieść nie przerosła, wręcz przeciwnie dała mi możliwość poznania bohaterów z różnych stron, dzięki trójtorowej narracji. Możemy popatrzeć na wydarzenia z perspektywy mężczyzny, który sam ze sobą nie może sobie poradzić, kobiety, która od wielu lat jest zdeklarowaną lesbijką i wreszcie z perspektywy kobiety po czterdziestce, która pragnienie dziecka jak niczego innego na świecie. Czytelnicy są świadkami rozterek, darcia kotów między małżonkami. Każdy próbuje przeforsować swoją jedyną i niepowtarzalną prawdę. Postacie miotają się i nie potrafią znaleźć sobie miejsca. Decyzje, które muszą podjąć nie są jednoznaczne i spędzają im sen z powiek.

Być może znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że powieści tej pisarki oparte są na pewnym schemacie. Jest trudny temat, jest proces sądowy. To wszystko prawda, ale mnie to wcale nie przeszkadza mogę takie książki czytać. Bo spotkania na sali sądowej zawsze trzymają mnie w napięciu, a trudne tematy pomagają mi się zastanowić nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Dzięki Jodi Picoult zanurzam się w swoich myślach i jeszcze długo po lekturze nie mogę zapomnieć tego, co czułam podczas czytania jej powieści.
Jedynym minusem jaki odnajduję to zakończenie, które przy całej historii może wydawać się skromne i oszczędne w słowa. Ale z drugiej strony taki zabieg pozostawia duże pole manewru dla czytelnika, który może sobie resztę dopowiedzieć.
Było jeszcze coś co mnie bardzo irytowało. Mianowicie myślę tu o postawie pastora. Duchowny pełen nienawiści, hipokryzji i obłudy pragnął pozyskać jak najwięcej owieczek, by przychody z dziesięcin były ciągle na odpowiednim poziomie. Pastor nie cofnie się przed niczym, by tylko uzyskać to na czym mu zależy. Oskarżenie kogoś o coś czego nie zrobił, będzie dla niego bułką z masłem.

Cóż po takiej dawce emocji, czuję się wyczerpana. Jednak, może to dziwnie zabrzmi, ale chcę więcej takiej dawki zmęczenia. Jeśli masz ochotę na wodzenie za nos przez autora to „Tam gdzie ty” to książka dla Ciebie. Miłośników Jodi Picoult nie muszę namawiać, sami z chęcią przeczytają.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Bo warto mieć marzenia i je realizować

Ocena:
Autor:
Data:
Jodi Picoult jest jedną z najbardziej poczytnych amerykańskich autorek ostatnich lat. Niemal co rok wydaje książkę, która natychmiast staje się światowym bestsellerem. Podobnie również było w przypadku książki „Tam gdzie ty”, która znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa.
Zoe i Max to małżeństwo z pięknym bo już dziesięcioletnim stażem. Ze wszystkich sił próbują osiągnąć cel jaki postawili sobie kilka lat temu będąc szczęśliwym, młodym, pełnym nadziei małżeństwem ... Oboje pragną stworzyć pełną miłości rodzinę – rodzinę z dzieckiem. W związku z tym cały ich świat ich świat kręci się wokół takich pojęć jak: zapłodnienie, metoda in vitro, komórki, cykl, ciąża itp. Po kolejnej nieudanej próbie Max stwierdza, że nie ma dalej siły walczyć, że gdzieś po drodze zgubił sens podejmowania kolejnej próby, prawdopodobnie skazanej z góry na niepowodzenie. Ostatnia porażka przelewa czarę goryczy, a Max podejmuje decyzję o rozwodzie. Każde z nich podejmuje walkę o stworzenie swojego świata od podstaw. Max odnajduje pocieszenie w alkoholu, tracąc z każdym dniem coraz więcej z dawnego siebie. Po wypadku spowodowanym podczas jazdy po pijanemu Max, przy pomocy rodziny oraz pastora, odnajduje ukojenie w kościele. Zoe po stracie dziecka i rozwodzie oddaje się całkowicie muzykoterapii i niesieniu pomocy innym. W pewnym momencie Zoe poznaje Vanessę, kobietę z którą będzie chciała związać się na resztę swojego życia… i z którą będzie chciała mieć dziecko. W chwili podjęcia przez Zoe i jej żonę decyzji o potomstwie zaczyna się walka o szczęście, o przekonania i o życie, które się jeszcze nie zaczęło..
Jodi Picoult to autorka, która w swoich książkach nie boi się podejmować kontrowersyjnych tematów z którymi boryka się świat w XXI wieku. „Tam gdzie ty” nie jest książką o zwykłych, błahych dylematach i wyborach. To książka o moralnie trudnych decyzjach. Picoult pokazuje, że w życiu nie wszystko da się przewidzieć, a czasami najprostsze wybory mające na celu osiągnięcie marzeń stają się najtrudniejsze. Bardzo często podwaliny, na których budujemy swoje szczęście i których jesteśmy pewni, pękają na pół bez ostrzeżenia pozostawiając dwie bliskie dla siebie osoby na dwóch przeciwległych biegunach. Autorka podejmuje trudną do jednoznacznego rozstrzygnięcia kwestię posiadania dzieci przez pary homoseksualne. Opowiada o przeciwnościach jakie stwarza im prawo oraz ludzie w dążeniu do realizacj własnych przekonań, o niechęci kościoła do zachowań sprzecznych ze światem postrzeganym przez pryzmat Bibli, o homofobi i ogólnej awersji do zachowań i dążeń sprzecznych z „normalnym”, ustalonym od dawniej dawna „porządkiem świata”.
„Tam gdzie ty” to opowieść o tym, że pomimo wielkich dramatów, ciężkich wyborów każdy z nas powinien kierować swoim życiem i powinien mieć prawo realizowania swoich pragnień za wszelką cenę.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena