Koszyk 0
Opis:
W mroźną noc sylwestrową w Helu zostaje popełnione morderstwo. Kto mógłby chcieć zabić lubianego przez wszystkich szefa miejscowego chóru? Dochodzenie nie przynosi efektów i sprawa pozostaje nierozwiązana. Pół roku później do nadmorskiego miasta przyjeżdżają Marta i Olgierd. Kiedyś byli małżeństwem, teraz spędzają razem urlop jako przyjaciele, choć każ ... de z nich skrycie oczekuje czegoś więcej. Prywatne śledztwo w sprawie niewyjaśnionego morderstwa znowu jednak wystawi ich relację na próbę. Niektórych tajemnic lepiej nie odkrywać… Joanna Jagiełło (ur. 1974) ukończyła wydział anglistyki na UW. Współpracowała z czasopismami „Perspektywy” oraz „Cogito” jako dziennikarka i autorka materiałów do nauki języka angielskiego. Uczyła na wydziale anglistyki oraz w liceach i gimnazjach. Przez wiele lat pracowała jako redaktorka podręczników do języka angielskiego. Jest autorką autobiograficznej powieści dla dorosłych „Hotel dla twoich „ (2014) oraz dwóch powieści dla młodzieży: „Kawa z kardamonem” (2011) i „Czekolada z chili” (2013). Obie zostały wydane również na Ukrainie. Napisała także książki dla młodszych dzieci: „Oko w oko z diplodokiem” (2013) oraz „Pamiętnik Czachy” (2014), a także dwa tomiki poetyckie: „Moje pierwsze donikąd” (1997) i „Ślady” (2013). Oprócz pisania lubi grać na gitarze, śpiewać i malować. Ma dwie córki. Mieszka w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Joanna Jagiełło
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 204
  • 135
  • *, 9788310-12969-7
  • 9788310129697
  • ZD43F

Recenzje czytelników

Przeszłość, która może wpływać na przeszłość!

Ocena:
Autor:
Data:
Przyznaję, że zaintrygowała mnie okładka, minimalistyczna i bardzo elegancka oraz nota obrazująca, mniej więcej, treść książki. Nie kierowała mną chęć poznania kolejnej powieści Joanny Jagiełło, bo nie czytałam jej wcześniejszych książek, ale dziś śmiało mogę stwierdzić, że był to dobry wybór.
Tak się złożyło, że ostatnio przeczytałam kilka kryminałów, zwłaszcza skandynawskich, nie o wszystkich pisałam na blogu i szczerze mówiąc czuję już pewien przesyt ... dlatego trochę obawiałam się książki Joanny Jagiełło, ale jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Autorka miejscem akcji uczyniła Hel, gdzie w sylwestrową noc zostaje zamordowany szanowany i lubiany przez mieszkańców Jonasz. Okoliczności zbrodni są wyjątkowo trudne do wyjaśnienia, ponieważ sprawca nie pozostawił śladów, co nie pozwala na wyjaśnienie sprawy, a jedynie snucie domysłów. Pół roku później do nadmorskiego miasteczka przyjeżdża Marta i Olgierd, byli małżonkowie, którzy mimo rozstania nadal się przyjaźnią i chętnie razem podróżują. Ich urlop będzie jednak połączony z pracą, bo Marta jest dziennikarką, a niewyjaśniona śmierć Jonasza to dla niej świetny materiał na reportaż. Prywatne śledztwo stanie się jej obsesją, na jaw wyjdzie również wiele niechlubnych faktów z życia Jonasza oraz tajemnic z przeszłości innych bohaterów.
Powieść Joanny Jagiełło biegnie dwutorowo i przedstawia przede wszystkim wątek morderstwa Jonasza, ale też problem samotnego macierzyństwa ukazany na podstawie historii kilku pokoleń kobiet, z których pierwsza to chora na gruźlicę Eliza, samotnie wychowująca córkę. Ten schemat będzie powielany przez kolejne kobiety w rodzinie, aż do ostatniej z nich, Krystyny. Zastanawiałam się, jak określić książkę Joanny Jagiełło, bo nie jest to klasyczny kryminał, którego fabuła zbudowana jest wokół morderstwa, to raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, bo główną rolę odgrywają tutaj przede wszystkim ludzkie słabości, emocje i wybory, które często są powodem osobistych dramatów. Rozbudowany przez autorkę wątek samotnego macierzyństwa to próba przedstawienia kobiet znajdujących się w takiej sytuacji, ich problemów, walki o dobre imię i chęci zapewnienia dziecku lepszego życia. Bycie samotną matką to wciąż dla wielu ludzi powód do wstydu i prawie zawsze kobietę obarcza się odpowiedzialnością za wszystko, co ją spotkało, rola mężczyzny jest marginalizowana, a to wyjątkowo niesprawiedliwe, bo samotne macierzyństwo ma różne oblicza.
"Taki wstyd" Joanny Jagiełło to ciekawie skonstruowana i sprawnie napisana powieść, a płynnie prowadzona narracja i wiele zwrotów akcji są jej dodatkowym atutem. Błyskotliwa Marta, zakochany w niej Olgierd, niejednoznaczna postać Jonasza, dwie przyjaciółki Malwina i Krystyna oraz kilka innych skrywających tajemnicę kobiet, czynią tę książkę interesującą. Trochę niewiarygodne wydaje mi się to wielopokoleniowe cierpienie opierające się na powielanym wciąż schemacie samotnego macierzyństwa w obrębie jednej rodziny, ale skłonna jestem uznać to za próbę wywołania dyskusji na ten temat.
Morderstwo, matka i córka, samotne macierzyństwo i przeszłość, która czasem ma ogromny wpływ na przyszłość. Dość szybko zorientowałam się, kto stoi za zabójstwem Jonasza, ale w żaden sposób nie popsuło mi to lektury, bo wątek kryminalny jest tutaj punktem wyjścia do opowiedzenia zupełnie innej historii. Czy będzie happy end? Tego nie zdradzę, ale dzieje się naprawdę dużo, przybywa nowych faktów, bohaterów i bolesnych wspomnień z przeszłości.
Dominika Ławicka
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

bardzo wicagajaca

Ocena:
Autor:
Data:
Do prezentowanej książki musiałam długo się przekonywać. Ciagle nie było odpowiedniego momentu, aby się zabrać za przeczytanie tych kilku pierwszych stron. Kiedy jednak to nastąpiło- przepadłam na dwa dni i nie wyściubiałam nosa zza ksiazki. Dałaś czadu, Joanno Jagiełło- Taki Wstyd, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Morze i morderstwo w tle- przypomniało mi to fabułe znanego serialu, być może właśnie dlatego nie do konca byłam przekonana do tej pozycji. Jednak juz po kilku kartkach wiedziałam ... że trzymam w ręku perełkę. Świetna powieść, która pozwoliła mi na kilka chwil ( No dobra, na dwa dni) odrobinę uciec od szarej rzeczywistości i przeżyć prawdziwą przygodę wraz z bohaterami tej powieści. Znajdziecie tutaj wszystko co lubię, przeplatanie czasu przeszłego z teraźniejszym, tajemnicze listy, utraconą nadzieje i rozpacz, wielką miłość oraz morderstwo. Wiele wątków było mi bardzo bliskich, pewne rzeczy i ja przeżyłam- jednak jestem pewna że i każdy z Was odnajdzie coś co będzie mógł odnieść i do swojego życia. Wartka akcja, przygoda, lato i miłość- tak naprawdę nie oczekuje nic więcej od dobrej książki. Będzie w mojej pamięci przez dłuższy czas, a mój egzemplarz juz wypożyczyłam podobnym mi molom książkowym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena