Koszyk 0
Opis:
13 sierpnia 1944 roku podczas powstania warszawskiego doszło do jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń – wybuchu niemieckiego pojazdu bojowego, w wyniku którego śmierć poniosło kilkaset osób. Przez dekady masakra urosła do rangi mitu. Po siedemdziesięciu latach autor zbiera relacje, dokumenty i artykuły na temat wybuchu. Z ich konfrontacji wynika, że tragedii prawdopodobnie można było uniknąć. Kto więc ponosi za nią odpowiedzialność?
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Łukasz Mieszkowski
 • 2014
 • 1
 • 224
 • 202
 • 142
 • 978-83-280-0997-4
 • 9788328009974
 • ZBKZ4

Recenzje czytelników

Porządna praca historyczna

Ocena:
Autor:
Data:
Autor książki wykonał wspaniałą robotę, wnikliwie i z pomocą solidnego warsztatu historycznego analizując proces "mitologizacji" wybuchu tzw. "czołgu-pułapki" dnia 13 sierpnia 1944 przy ulicy Kilińskiego na Starym Mieście.

W dziele Mieszkowskiego przedstawione są kolejno: subiektywny obraz wydarzenia z 13 sierpnia w relacji świadków ... przedstawienie owej tragedii w przekazie historycznym na przestrzeni ostatnich 70 lat oraz rzetelna rekonstrukcja wydarzeń na podstawie dokumentów, a także relacji oficerów polskich (nieraz wzajemnie wykluczających się). Pod koniec autor prezentuje także historię użycia słynnych goliatów oraz o wiele mniej znanych stawiaczy min "borgward" (tenże pojazd ma w całej historii wybuchu kolosalne znaczenie).

Książka obala przede wszystkim tezę, że to Niemcy podstępnie podłożyli powstańcom "konia trojańskiego" w postaci czołgu. W rzeczywistości borgward, ciężki nosiciel ładunków wybuchowych (nie zaś czołg), został (wraz z prawie półtonową bombą) sprowadzony w głąb Starówki na skutek niefrasobliwości i szeregu błędów po polskiej stronie, również na skutek tego doszło do wybuchu bomby, która uśmierciła co najmniej 220 osób. Autor rozprawia się również z kilkoma innymi mitami, które narosły w latach powojennych, robiąc to w sposób rzetelny i cytując odpowiednią literaturę.

Pracę Łukasza Mieszkowskiego powinien przestudiować uważnie każdy historyk zajmujący się powstaniem warszawskim oraz te osoby, które interesują się tym szczególnym okresem polskich dziejów, a także te, które chciałyby poznać kulisy przekształcania się konkretnego wydarzenia historycznego w kolejny martyrologiczny mit.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena