Koszyk 0
Opis:
Świat widziany oczami zakompleksionej nastolatki wcale nie jest różowy. Cesia Żak, młoda, pogodna dziewczyna mieszkająca wraz z rodziną w żółtym domku z wieżyczką na co dzień zmierza się z kłopotami różnego rodzaju. Piękna starsza siostra przyprawia ją o kompleksy, w szkole musi znosić gbura Jerzego, maleńkie dziecko krzyczy tuż za ścianą, a pralka znów zalała sąsiadów z dołu... Na dodatek, kiedy tylko pojawia się problem, rodzina szturmem biegnie do Cesi po pomoc ... Dziewczyna postanawia zaprotestować. W jaki sposób to uczyni? Czy rodzina ją zrozumie i doceni? Czy Cesia znajdzie w końcu miłość? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Musierowicz
  • 188
  • 205
  • 146
  • 978-83-62199-86-0
  • 9788362199860
  • ZB5D3
  • 10-13 lat

Recenzje czytelników

"Nic nie mija bez śladu".

Ocena:
Autor:
Data:
"Szósta klepka" Małgorzaty Musierowicz stanowi pierwszą część "Jeżycjady" - przepięknej sagi, której akcja toczy się w Poznaniu.

Całą serię czytam teraz po raz enty, a przyjemność z jej czytania mam jej większą, ponieważ nareszcie mam własne egzemplarze!!! :-)

Główną bohaterką jest Celestyna Żak, szesnastolatka pełna kompleksów, która nie chce wychodzić przed szereg. Stąd też ma wrażenie, że nikt jej nie zauważa, nawet własna rodzina ... która zaabsorbowana jest przede wszystkim jej starszą siostrą, artystką oraz najmłodszym z rodziny - Bobku (ach, jakże uroczy i pomysłowy jest to chłopiec! ;-)). Początkowo Celestyna nie ma żadnych przyjaciół, czuje się niepotrzebna i osamotniona. Sytuacja zmienia się, gdy Cesia wybawia z opresji Dankę i Pawła podczas lekcji fizyki z panią Piórek. Dodatkowo bohaterka zostaje poproszona przez swojego wychowawcę-polonistę, prof. Dmuchawca, by pomogła Dance nadrobić zaległości w nauce, co oczywiście okazuje się w praktyce zadaniem wręcz karkołomnym. Skądinąd pomysł Celestyny, aby zabarykadować się na strychu jej uroczego, żółtego domku z wieżyczką w celu wymuszenia na Dance uczenia się w ferie, był genialny. :) Niezmiernie istotny jest również wątek miłości Cesi i Jerzego Hajduka. Uczucie tych dwojga rodzi się w tle niedomówień i nieporozumień, jednakże znajduje tę właściwą drogę, która zmierza do szczęśliwego finału.

"Szóstka klepka" ujęła mnie - jak zwykle to się dzieje w przypadku pani Małgorzaty Musierowicz - pięknym, elokwentnym językiem bohaterów, ich niebanalnymi wypowiedziami, a także ciepłem bijącym już z samej okładki.

Książkę polecam wszystkim, a szczególnie młodzieży... chociaż do Jeżycjady wraca się z ogromnym sentymentem i radością w każdym wieku, by przypomnieć sobie, że: "Nic nie mija bez śladu. Cokolwiek zrobię, będę to miała zapisane w historii życia, podobnie jak do historii choroby wpisuje się każdy drobiazg. Coś, co już się stało, stało się na zawsze. Minęło i już nie mogę tego zmienić. Niby nie ma, a jest. Ktoś o tym pamięta i ja o tym pamiętam, i nie można nic zrobić, żeby to wymazać".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Grunt to rodzina

Ocena:
Małgorzaty Musierowicz przedstawiać nie trzeba. Wychowałam się na Jej książkach i teraz mając lat więcej niż naście zapragnęłam znów przenieść się do świata stworzonego przez Autorkę.

Celestyna, pieszczotliwie nazywana przez rodzinę Żaków Cielęciną, jest bardzo nieszczęśliwa. Odczuwa dotkliwy brak smukłej sylwetki, pięknych włosów i uduchowionego spojrzenia. Głęboko wierzy, że to właśnie dlatego nie ma przyjaciółki ani chłopaka. Cesia ma wrażenie, że cały świat sprzysiągł się przeciwko niej ... Rodzina, jak zwykle jest nieprzewidywalna. W szkole profesor Dmuchawiec obarczył ją wyjątkowo trudnym zadaniem wyciągnięcia z dwój strasznie leniwej uczennicy. No i jeszcze ten Hejduk – gburowaty i opryskliwy kolega z klasy. Ech … życie jest ciężkie.

Są książki, których reklamować nie trzeba i cała Jeżycjada z pewnością do takich powieści należy. Ja naście lat skończyłam dawno temu jednak postanowiłam za sprawą książek Pani Musierowicz przenieść się w czasie i przypomnieć sobie uroki dzieciństwa. „Szósta klepka” to historia szesnastoletniej dziewczyny, która boryka się z typowymi dla tego okresu problemami. Powoli dostrzega też, że świat nie zawsze jest czarny lub biały, ale czasem bywa zwyczajnie szary. Cesia, tak jak wiele dziewcząt w jej wieku, ma bardzo niskie poczucie własnej wartości. Patrzy na siebie przez pryzmat urody i wszelkie niepowodzenia tłumaczy większymi lub mniejszymi niedoskonałościami. Jednak cokolwiek by się nie wydarzyło Cesia ma oparcie w rodzinie, która nawet jeśli nie znajdzie rozwiązania problemu to pocieszy jak nikt inny. Oceniając fabułę „Szóstej klepki” z perspektywy dorosłej osoby, właśnie to jest dla mnie największym przesłaniem tej powieści. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy sięgną po nią zrozumieją, że czasem problemów uniknąć się nie da, koledzy nie zawsze są szczerzy i nie zawsze mądrze radzą, a zmagać się z kłopotami w pojedynkę jest raczej niewesoło. Na rodzinę natomiast zawsze można liczyć. Przynajmniej tak powinno być.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena