Koszyk 0
Opis:
Powracają bohaterki książki „Dom na skraju”, o której czytelniczki pisały, że „podbiła ich serca, jest przepiękna i taka prawdziwa – życiowa i lekko melancholijna”. Maria spełniła swoje marzenie i wydała tomik wierszy. Teraz, gdy wody Młynówki opadają, kobiety z Różanej zaczynają rozumieć, jak prawdziwe jest przekleństwo „oby spełniły się ... twoje marzenia”. Agata uratowała Karolinę i jej dzieci przed powodzią, a teraz musi chronić swoje małżeństwo, gdyż ukochany mąż zbyt wiele uwagi poświęca byłej żonie. Janina przez wiele lat myślała przede wszystkim o rodzinie, a obecnie będzie musiała zadbać o siebie. W czasie porządkowania domu po powodzi Wanda odkrywa, że bliscy ją okłamywali. Leokadia dostrzega, że są sytuacje, z którymi nie zdoła sobie poradzić, mimo całej swej mądrości. Teresa poznaje gorzki smak życia. Niestety, zbyt późno zdaje sobie sprawę, że to właśnie przeciwności losu czynią nas silniejszymi. Kasia Bulicz-Kasprzak – autorka „Domu na skraju” i „Szlachetnych pobudek” ma dwie wielkie pasje – czytanie i bieganie. Każdego lata wyjeżdża na Zamojszczyznę, by tam pisać, nadrabiać czytelnicze zaległości, a przede wszystkim odkrywać przyrodnicze uroki Roztocza. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kasia Bulicz-Kasprzak
  • 2015
  • 424
  • 195
  • 125
  • *, 978838069-070-7
  • 9788380690707
  • ZCTFC

Recenzje czytelników

Piękna opowieść o prawdziwym życiu

Ocena:
Data:
Po katastrofie powodzi i zniszczeniach z tym związanych ulica Różana odradza się jak Feniks z popiołów.

Ożywają też wszystkie emocje i troski chwilowo uśpione przez tragiczne i niespodziewane wydarzenia. Mieszkańcy ulicy Różanej także starają się wrócić do normalnego życia. Tylko czy jest to, to życie, które prowadzili wcześniej?


Każdy mieszkaniec tego malowniczego zakątka układa sobie życie na nowo. Stara się pogodzić z tym, co stracił i oswoić się z tym ... co przyszło do niego w związku z jego odmienionym życiem. Panowie z ulicy Różanej wiodą samotne życie podobne do życia w kawalerskim stanie. Czy daje im to ulgę i poczucie wolności? Wszyscy zmuszeni są na nowo przeanalizować i przewartościować swoje życie, a życie jak wiadomo jest nieprzewidywalne i szykuje im niejedną niespodziankę.

Kobiety z ulicy Różanej szukają spokoju i pogody ducha. Każda czyni to w inny sposób. Leokadia dba o swój ogród z taką samą miłością i oddaniem jak czyniła to wcześniej, jednak teraz to nie ona jest dobrym duchem Różanej. Pałeczkę osoby pomagającej koić smutki przejmuje od niej młodziutka Agata, która jest osobą nadspodziewanie silną. Młoda kobieta z przyjemnością pomaga, choć sama jest zmuszona do walki o swoje szczęście. Agata nie poddaje się i pomagając innym pomaga również sobie w przygotowaniach do ostatecznej bitwy o swoje małżeństwo.

Femme fatale z Różanej, czyli Sylwia stara się za wszelką cenę zabezpieczyć na wszystkich frontach. Sylwia tym razem jest w natarciu, krzywdząc swoim zachowaniem zarówno Agatę jak i Martę Krupską. Jednak sama nie wie, że „kto mieczem wojuje…”

Teresa boleśnie przekonuje się o tym, że pomocne dłonie nie zawsze są nimi naprawdę, a prawdziwych przyjaciół poznaje się w najmniej oczekiwanym momencie. Jej ból, żal, poczucie winy i stratę ukoi jej ogród, który stanie się dla niej ważniejszy niż mogłaby przypuszczać wcześniej.

Szlachetne pobudki to prawdziwa historia o prawdziwym życiu, w którym nic nie jest czarnobiałe a szarość egzystencji przeplata się z tęczową barwą miłości i pożądania.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
„Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów”

Nie tylko czas zmienia nasz punkt wiedzenia na dany temat. Czasami potrzebny jest jakiś większy wstrząs, coś, co sprawi, że stały dotąd grunt pod naszymi nogami zacznie się osuwać. To właśnie wtedy przestajemy ślepo spoglądać wyłącznie we własne „ja” i zaczynamy zauważać ludzi wokół nas – ich intencje, zamiary i plany. Nieraz bywa tak, że to przykre tragedie otwierają nam oczy i pozwalają zobaczyć to, czego dotąd nie chcieliśmy widzieć ... Wydarzenia zwane „feralnymi” czasem mają więc swoje drugie, ukryte dno – to, które wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie – zbawienne. Bywa tak, że zmieniają całe nasze życie, plącząc je i gmatwając. Nie każdy potrafi się w nim odnaleźć, ale by móc doczekać się szczęśliwej przyszłości, nie należy się poddawać, lecz o nią zawalczyć. Przed wieloma wyzwaniami, niełatwymi wyborami i trudnościami losu tym razem staną mieszkańcy Różanej - bohaterowie nowej książki Kasi Bulicz-Kasprzak -„Szlachetne pobudki”.

Różana zmaga się z powodzią. Zalane domostwa, zniszczone dobytki… to jeszcze nic w porównaniu z tragediami, które dzieją się we wnętrzach ludzkich serc. W szpitalu właśnie walczy o życie Marta, kobieta, która rzuciła się na ratunek byłemu mężowi, wepchniętemu w pędzący nurt rzeki przez nową wybrankę. Sylwia, bo tak ma na imię sprawczyni owego wypadku, jest w ciąży, toteż negatywna reakcja Olgierda, związana z jej stanem, skłoniła ją do tego, by pchnąć go do wody. Czy spodziewała się tego, że swoim zachowaniem wywoła tak wielką katastrofę? Czym kierowała się Marta, która wielokrotnie zraniona, zdecydowała się zaryzykować nawet własne życie dla mężczyzny, który już nic nie powinien dla niej znaczyć?
Tymczasem Janusz szykuje się na spotkanie z synem, którego kiedyś brutalnie odtrącił. Czuwanie przy łóżku walczącej o życie córki Marty daje mu sporo do myślenia. Przy jego boku zaś towarzyszy mu Maria, która pomimo spełnienia marzenia o wydaniu tomiku wierszy wie, że musi zawojować o swoje szczęście, bo ktoś właśnie próbuje jej go skraść. Swoje rozterki przeżywa Agata – walcząca o względy męża coraz częściej powracającego do byłej żony czy też i Wanda – okłamywana przez tych, którym ufa. Czy każdy z bohaterów udźwignie ciężki bagaż trudnych wyzwań przygotowanych przez los? W tej walce o własne szczęście nie każdemu będzie dane okazać się zwycięzcą.

„Szlachetne pobudki” to powieść malowana paletą różnorakich emocji, uczuć i osobowości. Spotykamy tutaj wielu bohaterów, zaś każdy z nich stąpa zawiłą ścieżką, której finał przez cały czas pozostaje wielką zagadką. Są kobiety zdeterminowane, silne, kierujące się dobrem i uczciwością, ale pojawiają się także i takie, które nie cofną się przed niczym, byleby tylko ocalić własne imię – nawet kosztem szczęścia innych. Są i mężczyźni, niekoniecznie wytrzymalsi aniżeli bohaterki. Zdecydowani by popełnić ten najgorszy z możliwych kroków, ale i umiejący kochać. Ci, którzy wciąż pozostają ślepi, ale i tacy, którzy na wskutek tragedii otrzymali nową szansę na szczerą miłość. Czy tragedie wstrząsające mieszkańcami Różanej staną się dla nich okazją na lepsze życie?

Powracają bohaterki książki „Dom na skraju”. Leokadia, Wanda, Agata, Karolina, Marta czy Maria będą musiały stawić czoła wielu trudnościom. To, co działo się w poprzedniej części to nic w porównaniu z tym, co je czeka. Żadna z nich nie ma pojęcia o tym, jak wiele niespodzianek kryje dla nich przyszłość. Niepewność, zdrady, świadomość ulotności uczuć, walka o własne szczęście i rywalizacja – czy jednak zawsze opłacalna? Czy warto dążyć do celu po trupach? Czy można odzyskać utraconą miłość? Czy warto chować urazy? Czy można nauczyć się żyć na nowo, zapominając o przeżytych tragediach?

Kontynuacja Domu na skraju to skłaniająca do refleksji opowieść o zwykłych ludziach, którym jednak przydarzyły się rzeczy niebanalne. Wrażenia, z którymi musieli się zmierzyć, stawiały ich życie pod wielkim znakiem zapytania, bo od decyzji, które przyszło im podjąć , zależała cała ich przyszłość. Czy można przestać interesować się osobą, z którą nasze drogi się rozstały? Czy rozwód to zatem ostateczność, która na zawsze dzieli ludzi czyniąc ich wrogami? Czy można przegapić własne szczęście? Czy warto się załamywać i stawiać swoją przyszłość na przegranej pozycji?

Wielowątkowa powieść z wieloma bohaterami to prawdziwa mieszanka emocji, problemów i charakterów. Złamane serca, desperackie decyzje, ale i kotłująca się zawiść – na brak wrażeń z pewnością narzekać nie można. Niezwykle jednak trudno jest tutaj kogokolwiek oceniać, ponieważ życie jest na tyle zawiłe, że sami nie wiemy, jak w konkretnej sytuacji byśmy się zachowali. Wszystkie przedstawione postaci to dowód na to, jak bardzo nieprzewidywalny może być los i jak daleko idące konsekwencje mogą mieć podjęte przez nas wybory. Autorka w tym wypadku okazała się prawdziwą skarbnicą skomplikowanych scenariuszy i to wszystko czyta się naprawdę jednym tchem. Jedynym problemem, z którym ja – jako czytelnik, musiałam się zmierzyć, była ogromna ilość postaci. Na początku nie byłam w stanie połapać się w tym całym natłoku osobowości, ale kiedy już przebrnęłam przez najgorsze i niejako sama stałam się mieszkańcem Różanej, wszystko stało się klarowne i pozwoliło mi na uczestnictwo w całej przygodzie oraz doping poszczególnym bohaterom.

„Ludzie czasem myślą, że ich życie jest coś więcej warte, bo trwa dłużej. To złudne wrażenie.”

Niełatwa strona życia, zaskakujący rozwój wydarzeń oraz wypływające z treści refleksje – „Szlachetne pobudki” to powieść dla kobiet lubiących od czasu do czasu przeczytać jakąś ciekawą, płynącą powolnym rytmem, ale i skomplikowaną – w relacjach bohaterów – powieść. Ta książka to prawdziwy ogród róż, tych czerwonych rosnących na kolczastych łodygach – ale także tych ludzkich. Bo przecież człowiek jest niczym kwiat – niepielęgnowany usycha i więdnie. To powieść o odrodzeniu, o nowym życiu, na które każdy musi sobie zapracować. Ze zrujnowanych zgliszczy zawsze można zbudować trwały dom, ale wszystko zależy tylko od nas. Właśnie to będą musieli zrobić bohaterowie, by zawalczyć o własne szczęście. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena