Koszyk 0
Opis:
Oparta na faktach powieść obyczajowa o młodym chłopaku, który rok przed maturą po skoku na główkę doznaje urazu kręgosłupa skutkującego paraliżem czterokończynowym. Otoczony miłością i troską rodziców, poprzez cierpienie, rozczarowania, nadzieję i nieustający wysiłek wkładany w rehabilitację Hubert powoli odzyskuje sprawność fizyczną i uczy się chodzić ... Znajduje na nowo sens życia i uczucie. Sugestywne obrazy rzeczywistości szpitalnej, barwna galeria postaci – chorych, rehabilitantów, pielęgniarek – historia rodziny, która musi wszystko podporządkować rehabilitacji syna. Opowieść, która daje do myślenia i niesie nadzieję.   Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Bis
  • miękka
Mniej Więcej
  • Zbigniew M. Nowak
  • 2015
  • 572
  • 205
  • 135
  • 97883-75514100
  • 9788375514100
  • ZCJUN

Recenzje czytelników

Jeden skok, który zmienił życie ...

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami wystarczy jedna chwila, aby wszystko się skończyło. Jedna nieprzemyślana decyzja może prześladować nas przez całe życie. Hubert wraz z rodzicami, młodszą siostrą Kasią oraz swoją piękną dziewczyną Magdą spędzają razem wakacje nad morzem. Jednak wakacyjna sielanka nie trwa długo. Pewnego dnia Hubert skacze na główkę do morza. Nagle całe jego życie zostaje wywrócone do góry nogami. Chłopak jest sparaliżowany, a każda nawet najmniejsza chwila jest morderczą walką o życie …

" ... Są chwile bez znaczenia – puste, jałowe i nudne, które przeciekają chyłkiem pozornie nieważne i bezpieczne. Mijają bez śladu i sensu. [...] Są i chwile brzemienne zdarzeniami, pamiętane na zawsze. Odmieniają życie jako punkty zwrotne. Niespodziewane i przeklęte [...]"

Chłopak nigdy nie zdawał sobie sprawy z tego, jak wielkim przywilejem może być wykonywanie nawet najprostszych czynności. Teraz nie jest w stanie wykonać nawet najmniejszego ruchu. Okres beztroski zakończył się w chwili skoku do wody. Teraz Huberta czeka niezwykle trudna i mozolna rehabilitacja, która nie daje pewności powrotu do zdrowia. Wszystkie jego priorytety zostały nagle zmienione o sto osiemdziesiąt stopni. Kiedyś marzył o dostaniu się na dobre studia, niezwykłych podróżach i niezapomnianych imprezach. Teraz nie myśli o niczym innym, jak o możliwości chodzenia. Coś co dla niektórych może wydawać się najzwyklejszą czynnością, dla niego nadal pozostaje jednym wielkim i póki co niespełnionym marzeniem …

"Cierpienie nie uszlachetnia. To mit. Ono przede wszystkim niszczy. Niweczy i poniża."

Jednak oprócz niezwykle długiej rehabilitacji Hubert musi zmierzyć się z wieloma innymi trudnościami. Brak akceptacji innych mieszkańców jego miasteczka jest niezwykle bolesny. Jego sąsiedzi uważają wręcz, że jego niepełnosprawność to kara boska za grzechy jaki popełnił, dlatego nie zamierzają już z jego rodziną utrzymywać jakichkolwiek kontaktów. Wielu ludzi nie potrafi przestać patrzeć na osoby niepełnosprawne, jakby przybyli prosto z Marsa. Prawie wszyscy przyjaciele rodziny odwrócili się od niego, nie wiedząc co powiedzieć, czy jak zareagować na zaistniałą tragedię. Rodzice Huberta każdego dnia muszą mierzyć się z niewyobrażalnym stresem i niepokojem o zdrowie chłopaka. Czy Hubertowi uda się powrócić do zdrowia? Oraz czy kiedykolwiek chłopak będzie jeszcze szczęśliwy?

"Życie, mój drogi, zazwyczaj jest gorsze od marzeń, choć nikt nie zaprzeczy, że najczęściej bywa ich efektem."

Historia opisana w tej książce jest oparta na faktach. Niejednokrotnie słyszymy o młodych osobach, które w wyniku skoku na główkę zostają sparaliżowane. Sama byłam niezwykle ciekawa przeżyć głównego bohatera. Było to dla mnie niezwykle ciekawe i na pewno inspirujące doświadczenie, które na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci. Pokazana jest tu niezwykła siła i determinacja Huberta oraz całej jego rodziny. Przedstawiona tutaj tragedia skłania czytelnika do refleksji nad swoim życiem i pokazuje, że powinniśmy doceniać każdą nawet najmniejszą chwilę. Główny bohater jest niezwykłą postacią, której przez cały czas są rzucane kłody pod nogi. Jednak każdy cios jaki jest mu zadawany chłopak przyjmuje z pokorą i bez względu na wszystko Hubert zamierza walczyć do końca …

Książkę polecam naprawdę wszystkim! Oprócz historii Huberta pokazane jest wiele postaw innych niepełnosprawnych osób, które marzą o powrocie do zdrowia. Niejednokrotnie książka wprawiała mnie w ogromne wzruszenie, a czasami nawet niedowierzanie, że niektórzy ludzie potrafią być tak nietolerancyjni w stosunku do innych. Opisana historia pokazuje, jak niektóre osoby radzą sobie w obliczu nieszczęścia. Jestem pełna podziwu postawy całej rodziny Huberta, która bez względu na wszystko stała murem za chłopakiem i nigdy nie przestała w niego wierzyć. Książka naprawdę rewelacyjna :))
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja książki Szczygieł Zbigniewa M. Nowaka

Ocena:
Autor:
Data:
‘Zrobił dwa kroki w tył, rozpędził się i skoczył na główkę.
Poleciał do góry, w niebo. Nie wiedział dlaczego, ale raptem znalazł się między mewami. Był blisko nich, miał je na wyciągnięcie ręki. Przyglądały mu się z zaciekawieniem i ostrzegawczo krzyczały. Podmuch wiatru gładził im pióra, a jemu zacinał w oczy i rozwiewał włosy. Ni stąd, ni zowąd… Co się stało? Jak to?’
‘Szczygieł’ Zbigniewa M. Nowaka to opowieść o Hubercie- młodym chłopaku, który ... spędzając wraz z rodzicami i dziewczyną wakacje nad morzem, nierozważnie i z brawurą skacze na główkę do wody. Skutki tego skoku są katastrofalne- chłopak łamie kręgosłup. Od tej chwili rozpoczyna się walka o jego życie, a potem o powrót do pełnej sprawności.
Autor w swojej książce porusza nie tylko kwestie wielkiego cierpienia chłopaka, ale ukazuje także odczucia jego rodziny- rodziców i siostry, którzy nie mogą pogodzić się z sytuacją, która dotknęła najbliższą im osobę. Co warto podkreślić, tragedia, która dotknęła tą rodzinę, jeszcze bardziej zbliżyła ich do siebie. Wspierali się w trudnych chwilach i tym samym dawali sobie nawzajem nadzieję na odmianę losu.
‘Są chwile bez znaczenia – puste, jałowe i nudne, które przeciekają chyłkiem pozornie nieważne i bezpieczne. Mijają bez śladu i sensu. Skądś się biorą i gdzieś w natychmiastowym zapomnieniu przepadają. Jakby ich nie było, jakby nigdy nie istniały. Niemal bezwartościowe, odmierzane skrupulatnie składają się na czas. Czyjś, indywidualny, osobisty. Są i chwile brzemienne zdarzeniami, pamiętne na zawsze. Odmieniają życie jako punkty zwrotne. Niespodziewane i przeklęte - zatrute ciernie w delikatnej tkance. Są niczym wilcze paści zatrzaskujące się raptem- ni stąd, ni zowąd, niczym kamienie na drodze, o które życie wywraca się, upada i rozsypuje. W nich decyduje się wszystko, wszystko kończy się w nich i od nich bierze swój początek. I kiedy się zdarzą, już nic nie jest takie jak wcześniej…’
Przyznam szczerze, że początkowo nie zachwyciła mnie ta książka. Spowodowane było to tym, iż nie podobały mi się, a nieraz wręcz denerwowały zbyt długie i w moim mniemaniu zbyt dokładne opisy, np. opisy przyrody nadmorskiej. Co, według mnie, nie wnosiło nic interesującego w całość opisywanych zdarzeń. Wręcz przeciwnie. Czasami zbyt dokładny opis był zbędny i niejako przysłaniał to, co najważniejsze.
Przeraziła mnie także objętość książki, ponieważ cała historia Huberta opisana jest na ponad 560 stronach, co początkowo wystraszyło mnie, ponieważ błędnie sądziłam, że czytanie jej zajmie mi całe wieki. Na szczęście okazało się, że czcionka jest odrobinę większa niż standardowa, co poniekąd pomagało w czytaniu, ponieważ nie męczyło tak wzroku.
Po wnikliwej analizie muszę stwierdzić, że jednak książka ma więcej punktów pozytywnych niż negatywnych. Przede wszystkim jest to niezwykły realizm opisywanej historii. W okresie wakacyjnym podobnych wypadków zdarza się bardzo dużo, dlatego poniekąd jest to przestroga dla tych młodych ludzi, którzy bez wyobraźni i chociażby chwili refleksji, skaczą do wody w tak niebezpieczny sposób. Według mnie ta książka świetnie nadaje się, by dzięki niej przestrzec przede wszystkim młodych ludzi od poczynienia tak niebezpiecznego kroku.
Książka nie jest tylko zapisem trudów walki o życie i rehabilitacji, ale przynosi także wzruszenia i refleksję nad ludzką naturą. Pokazuje różnorodne postawy wobec cierpienia, nie tylko chorych, ale także ich rodzin i przyjaciół. Dzięki temu możemy zauważyć, że często w cierpieniu człowiek pozostaje sam i jest w pewien sposób niezrozumiany przez środowisko, w którym żyje.
Pokazuje także realia polskiej służby zdrowia, gdzie na miejsce w szpitalu trzeba długo czekać, skomplikowane i długotrwałe procedury, których nie sposób ominąć, czy chociażby próby wezwania karetki w nagłej sytuacji. Trzeba podkreślić, że krytyka systemu polskiej służby zdrowia nie jest wymierzona w konkretną osobę, czy instytucję. Pokazuje jednak ogrom problemu i niezrozumienia ludzi w stosunku do chorych i cierpiących.
Według mnie książka jest niezwykła w swojej wymowie, ponieważ opisuje realne problemy. Niektóre fragmenty książki wzruszają i prowokują wręcz do refleksji nad życiem i człowiekiem. Dawno nie czytałam takiej książki, która niesie w sobie nadzieję na poprawę losu i wyjście z beznadziejnego położenia.
‘Szczygieł’ to książka, którą warto przeczytać. Dla mnie była to sama przyjemność.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena