Koszyk 0
Opis:
„Szczurynki” to kolejna na naszym rynku powieść Olgi Gromyko, bestsellerowej autorki takich powieści jak „Wierni wrogowie”, „Rok szczura” czy cykl o wiedźmie Wolsze Rednej. Tym razem to opowieść inna od dotychczas wydanych u nas pozycji, niemniej jednak ukazująca wyjątkowy talent literacki autorki. „Szczurynki” to niezwykle zabawna, ale przy tym mądra życiowo historia o tym, jak zmienia się ... życie człowieka, kiedy do jego domu wprowadzi się szczur. A nawet kilka szczurów... „Czasami pisarze muszą robić dziwne rzeczy. Na przykład łazić po piwnicy z zapalniczką (sprawdzając, na ile wystarczy i co za jej pomocą można zobaczyć), studiować grzyby jadalne z atlasem w ręku lub czytać śmiertelnie nudne podręczniki do fizyki. Albo hodować szczura, żeby jak najbardziej prawdopodobnie opisać jego zwyczaje”. W taki to sposób do domu Olgi Gromyko trafił szczur, ochrzczony imieniem Falk. Miał to być tylko jeden, jedyny, malutki szczurek, kupiony jako materiał badawczy do tworzonej właśnie powieści. A potem… Zaszczurzyło się w domu pani Olgi błyskawicznie, kiedy jedna po drugiej zaczęły w rodzinie pojawiać się ogoniaste damy. Ryska, Vesta, Fudżi… Każda z własnym, indywidualnym charakterem, obyczajami i gustami. Na podstawie obserwacji szczurzego towarzystwa powstała następnie książeczka pt. „Szczurynki” zawierająca przezabawne anegdoty z życia zwierzątek, dramatyczne opowieści o ich przygodach w domu, na wystawach i nawet na planie filmowym(!), jak również konkretne porady praktyczne dla początkujących hodowców (aczkolwiek bez moralizatorstwa). Szczur to nie zabawka i nie mebel – szczur to osoba! Dodatkowym atutem „Szczurynek” są prześliczne, dowcipne ilustracje wykonane przez Marinę Misiurę, dzięki czemu jest to znakomita lektura dla czytelników w każdym wieku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Olga Gromyko
  • 2015
  • 1
  • 224
  • 182
  • 130
  • 9788361386-60-5
  • 9788361386605
  • ZCR1Z
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Lekka, zabawna historia o szczurach

Ocena:
Autor:
Data:
Co się robi, kiedy na rynku pojawia się nowa pozycja ulubionej autorki? Oczywiście czym prędzej kupuje się książkę, a potem zasiada do jej czytania. To nic, że według wydawnictwa to pozycja przeznaczona dla dzieci, traktująca o szczurach. Wszystkie wcześniejsze tytuły autorki przekonały mnie, że w jej przypadku temat nie ma znaczenia. A że książeczka króciutka i malutka była idealnym tytułem na wakacyjny wyjazd i plażowanie nad Bałtykiem.

"Szczurynki" ... to zbiór opowiadań dotyczących doświadczeń pisarki ze szczurzą hodowlą, której się podjęła. Autorka zdecydowała się poznać bliżej szczurzy ród, aby móc prawdziwie opisać ich zachowania w "Roku szczura", którego to cyklu pierwszy tom ukazał się na polskim rynku pod koniec ubiegłego roku. Przygody, jakie miała Olga Gromyko z własną gromadką szczurzyc, opisane na kartach tej książeczki są bardzo zabawne i wciągające.


Książeczka jest bardzo krótka - mały format, duże litery, zabawne rysunki - wszystkie te kwestie mogą spowodować mylne wrażenie, że jest to książka dla dzieci. Zresztą z takim też przesłaniem spotkałam się na stronie wydawnictwa. Nic bardziej mylnego. Jest to bardzo zabawna książeczka, co w większej mierze powoduje język pisarki ( a być może również tłumaczenie, którego podjęła się Ewa Białołęcka), lecz historyjki tak zawarte nie do końca trafią w gusta dzieci.

Przed sięgnięciem po tę lekturę nie byłam w żaden sposób uprzedzona do szczurów (hodowlanych), w mojej bliskiej rodzinie istniał takowy osobnik, więc dodatkowo lektura sprawiła mi przyjemność. Na pewno jednak również osoby, które wcześniej nie zetknęły się z tym gatunkiem znajdą radość podczas lektury tej książki. Pisarka w trakcie 30 króciutkich rozdzialików opisuje swoje przygody ze szczurami, od bardzo drastycznych wspomnień z dzieciństwa po próby ich hodowli, różne przygody, które miała. Na niewielu stronach poznamy różne szczurze damy, które mogą zapaść nam w pamięć, z pewnością będziemy darzyć je sympatią. Wielokrotnie ich wyczyny wywołują uśmiech na twarzy, lektura wywoła całą gamę emocji.

Największą zaletą tej książeczki, na co liczyłam na początku, jest wspaniały styl pisarki, który nie pozwala odłożyć jej na miejsce przed skończeniem. Dla miłośników twórczości Olgi Gromyko ta książeczka będzie miłym akcentem, dla osób, które chcą poznać jej twórczość ten tytuł może być dobrym pomysłem na początek. Krótka lektura pozwoli poznać wspaniały i (jak dla mnie) rozpoznawalny styl autorki.

"Szczurynki" możecie zabrać jako lekturę w (krótką) podróż, trzymać w domu i poczytywać po rozdzialiku, albo spędzić z nią upojne chwilę na plaży, jak to było w moim wypadku. To doskonała, lekka lektura, która pozwoli Wam się odstresować a jednocześnie nie wymaga dużo czasu na lekturę. Można również do niej wracać w gorszych chwilach. Może skusicie się na historię o szczurach? Jest naprawdę zabawnie, choć bywa również przerażająco i smutnie. Jak dla mnie - fanki autorki - pozycja obowiązkowa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Szczurzy żywot w opowiastkach i obrazkach

Ocena:
Autor:
Data:
Nigdy nie pałałam wielką miłością do gryzoni, jednak również nie należałam do osób, które uciekały z piskiem na ich widok. Były mi raczej obojętne, ale gdy tylko zobaczyłam tą piękną i uroczą okładkę nie mogłam się powstrzymać przed sięgnięciem po „Szczurynki”. Przed rozpoczęciem lektury, byłam przekonana, że trzymam w dłoniach bajkę dla dzieci, nie miałam jednak pojęcia, jak bardzo się myliłam.

„Szczurynki” ... to tak jak głosi okładka życie szczurów ukazane w opowieściach i dodatkowo pięknych ilustracjach wykonanych przez Marinę Misiurę. W tej malutkiej i cieniutkiej książeczce Olga Gromyko opisuje swoje własne doświadczenia w obchodzeniu się ze swoimi ogoniastymi przyjaciółmi. Wszystko zaczęło się od szczura ochrzczonego imieniem Falk, który miał być jedynym gryzoniem sprowadzonym do domu, jednak po nim wszystko potoczyło się lawinowo, a w domu autorki zaczęły pojawiać się ogoniaste damy, z czego każda z własnym, indywidualnym sposobem bycia i charakterem.

Nigdy nie miałam szczura, ale dla mnie i dla osób, które są z tym tematem całkowicie niezaznajomione książka Olgi Gromyko byłaby świetnym, choć bardzo okrojonym poradnikiem w obchodzeniu się z tymi gryzoniami. Niezwykle pomocny podczas lektury okazał się krótki słowniczek znajdujący się na końcu książki, wyjaśniający terminy głównie związane z odmianą i umaszczeniem szczurów. Dla osób posiadających własnego ogoniastego pupila informację zawarte w książce nie będą niczym nowym, jednak dla mnie, osoby, która nigdy wcześniej nie miała żadnej styczności ze szczurami, czytanie tej książki było niesamowitym doświadczeniem, z którego czerpałam niemałą przyjemność.

„Szczurynki” to niezwykle zabawna i mądra życiowo książka opisująca różne sytuacje szczurzego życia, która przypadnie do gustu zarówno zapalonym hodowcom, sympatykom ogoniastych przyjaciół, ale i osobo, które ze szczurami nigdy wcześniej nie miały do czynienia, ponieważ jeśli wcześniej nie przepadaliście za tymi gryzoniami, a może wręcz się ich baliście to po lekturze „Szczurynek” nawet najzagorzalszy przeciwnik szczurzych ogonków zacznie darzyć je cieplejszym uczuciem.

http://someculturewithme.blogspot.com/2015/10/szczurzy-zywot-w-opowiastkach-i.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena