Koszyk 0
Opis:
Sycylia. Między niebem a morzem to zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej z jej licznych podróży na włoską wyspę. Niewątpliwą cechą tego zbioru jest nieustanny zachwyt nad Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika, zarówno tekstem jak przepięknymi zdjęciami. Barwny język i budząca wręcz podziw wiedza autorki na temat historii, tradycji mitów ... a i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą. Wyjątkowym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI wieku, które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra. Ważną częścią publikacji są oryginalne fotografie (szczególnie absolutnie wyjątkowe zdjęcia Ewy Cichockiej i Magdy Pannert z wystawy rzeźb w sycylijskim plenerze słynnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, które autorki prezentowały z dużym powodzeniem podczas licznych wystaw w całej Polsce). Sycylia. Między niebem a morzem jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ewa Cichocka
  • 2016
  • 392
  • 204
  • 142
  • *, 978837823-631-3
  • 9788378236313
  • ZDBDU

Recenzje czytelników

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Ocena:
Autor:
Data:
Palermo, Syrakuzy, Scopello, Parco dell’Etna. Sycylia Grecka, Afrykańska, Jońska czy Tyrreńska. Urzekające widoki, wąskie uliczki, zabytki i wulkany. Bogate we wrażenia wyprawy niosące ze sobą paletę emocji i nieśmiertelne słowo wybitnych Polaków. Ewa Cichocka rozbiera słynną wyspę na części pierwsze, analizuje, opisuje i czyni porównania. Zdziera z Sycylii odzienie pokazując jej prawdziwą twarz, taką, z którą przyszło się jej spotkać ... Opleciony kwiecistym stylem zbiór esejów i reportaży to doskonały przewodnik dla wszystkich tych, którzy chcą tam pojechać. To także hołd oddany tej wyspie, zachwyt, w którym autorka dziękuje jej za bogatą ucztę nieśmiertelnych wspomnień.

Jak smakują piersi dziewic? Z jakich fermentujących wnętrzności przygotowywany jest sos garum? Czyj welon chroni Katanię przed lawą Etny? Jakie emocje wywołuje wyprawa do antycznego kamieniołomu?

Kuchnia, zabytki, kultura, religia. Zwyczaje, pozostałości po przodkach, historia. Ewa Cichocka przedziera się przez każdy temat, tworząc wszechstronny obraz Sycylii, nadając jej kształtu, wyrazu i smaku. A jednak to, co staje tutaj na pierwszym planie, to krajobrazy – urokliwe miasteczka, zapierające dech widoki, roślinność i morze. Szczegółowe opisy przesiąknięte szczęściem i pięknem uaktywniają wyobraźnię czytelnika i tworzą przed jego oczyma wyraźną fotografię.

Bezsprzecznie oryginalnym elementem tej publikacji są rozliczne odniesienia do literatury i sztuki, nierozerwanie związane z Sycylią. Czy pomyślelibyście o tym, że w książce o włoskiej wyspie możecie spotkać Krasińskiego czy Iwaszkiewicza? Autorka wielokrotnie przywołuje myśli i skojarzenia wielkich Polaków kontrastując je z własnymi spostrzeżeniami. Obierając taki sposób na podróż, pani Ewa nadała jej wyjątkowego i wyniosłego tonu, niejednokrotnie będąc w stanie zobaczyć to, na co normalnie być może nie zwróciłaby uwagi.

Ta książka jest zbiorem reportaży, złapanych w sieć umysłu wspomnień i jest także przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby w progach Wyspy Słońca zawitać. Ewa Cichocka rozbudza apetyty, kusi i tworzy spis wartych uwagi miejsc. Otrzymałam tutaj prawie wszystko i czuję się tak, jakbym sama postawiła stopę na sycylijskiej ziemi. Brakowało mi może tylko odrobiny więcej relacji z mieszkańcami, bo przecież to ludzie tworzą dane miejsce i są o nim w stanie, często nieświadomie, opowiedzieć jak najwięcej. Pomijając ten fakt muszę stwierdzić, że już dawno nie czytałam tak ambitnej i przemyślanej książki podróżniczej. Poszczególne działy klasyfikujące zwiedzone miejsca i wkładające je do odpowiednich szufladek, przytaczane fakty historyczne bądź słowa wyjęte rodem z włoskiego słownika. Widać wkład autorki, jej wiedzę i zaangażowanie, a świadoma całej tej pracy, jestem w stanie całkowicie ją docenić.

Tym, czego nie może zabraknąć w książkach tego gatunku są fotografie, a „Sycylia. Między niebem a morzem” może pochwalić się ich pokaźnym zbiorem. Każda z siedmiu głównych części została zwieńczona pakietem nastrojowych fotografii przyczyniających się do tego, że wyspa staje się czytelnikowi jeszcze bliższa, jak gdyby była na wyciągnięcie ręki.

Niniejsza książka może trafić w gusta wielbicieli słonecznej Sycylii, tych, którzy mają zamiar ją odwiedzić – w rzeczywistości czy też za pomocą wyobraźni. Podróż u jej boku, owocna we wrażenia, pozwoli Wam przyswoić sobie niesamowity klimat wyspy, więc jeżeli lubicie przyrodę, opisy i reportaże – sięgajcie śmiało.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

SYCYLIA

Ocena:
Autor:
Data:
SYCYLIA między niebem a morzem – to jednocześnie przepiękna opowieść o włoskiej wyspie, jak i swoisty rodzaj przewodnika dla pilotów wycieczek, podróżników oraz turystów. Autorką książki jest dziennikarka Ewa Cichocka, która bywała kilkakrotnie na Sycylii. Dzięki jej doświadczeniu i przeżytych historiach, możemy podróżować na kartkach tej książki,po przepięknej Wyspie Słońca.
Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów ... które opowiadają o przepięknych czasami wręcz zapomnianych zakątkach włoskiej wyspy. Każdy rozdział ubogacają przepiękne zdjęcie, które jeszcze bardziej obrazują nam tamtejszy klimat, tym samym rozbudzają chęć odwiedzenia tego zakątka Europy.
Ewa Cichocka do swej powieści wplotła sycylijskie wątki, które pojawiały się w polskiej literaturze u naszych wieszczy m.in. Krasińskiego, Wiszniewskiego, Iwaszkiewicza, Szymanowskiego, Mickiewicza to wszystko sprawia, iż jej opowieści nabierają jeszcze większego patosu.
Ostatni rozdział tej książki jest genialny – znajdziemy tutaj „wywiad” i wspomnienia Krzysztofa Zanussiego oraz Jerzego Stuhra dotyczące ich wyjazdów na Sycylię.
Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć z czego i gdzie wydobywa się materiał na pumeks? Lub, dlaczego liparyjskie balkony mają wygięte balustrady? Potrzebujesz garść konkretnych informacji o Błękitnej Wyspie? Koniecznie przeczytaj tę książkę.
Za możliwość zrecenzowania tej książki dziękuję wydawnictwu Bernardinum.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena