Koszyk 0
Opis:
Bestsellerowa opowieść o hermetycznym świecie na Wschodzie, w którym zasady ustalają brutalne gangi, a po broń sięga się na każdym kroku. Nikołaj Lilin wychował się pośród Urków, żyjących w Naddniestrzu. Przyjął ich surowy kodeks i nauczył się na wszelkie możliwe sposoby walczyć o swoje. Teraz chce się podzielić sensacyjną historią. Jego opowieści o miejscach, w którym liczy się brutalna siła, przynależność do grupy, symbole wytatuowane na skórze i umiejętność posługiwania się nożem ... mrożą krew w żyłach... W naszym domu, tak jak we wszystkich syberyjskich domach, broń przechowywana była w określonych miejscach. Pistolety zwane "własnymi", czyli te, które syberyjscy kryminaliści noszą zawsze przy sobie, słowem, te, których używają codziennie, odkłada się "pod obrazy", czyli rodzinne ikony, fotografie zmarłych bliskich oraz tych, którzy właśnie odsiadują wyrok w więzieniu. Pod ikonami i zdjęciami znajduje się jakby półka zakryta skrawkiem czerwonego materiału, na której zwykle stoi tuzin syberyjskich krucyfiksów. Kiedy przestępca wchodzi do domu, natychmiast tam idzie, wyciąga pistolet i odkłada go na półkę, po czym żegna się znakiem krzyża, a na pistolecie kładzie krucyfiks. Fragment książki Wspaniała i pouczająca... Zmusza, by na nowo ocenić, czym jest dobro i zło. Irvine Welsh, autor "Trainspotting" Przynosi dreszcz przyjemności, o którym trudno zapomnieć. Roberto Saviano Zachwycająca. "The Guardian". Piękna, zbójecka ballada o przestępcach tworzących społeczność, w której obowiązują twarde zasady oparte na trzech prostych wartościach – Bóg, Honor i Braterstwo. A wokoło poradziecki chaos. Naruszenie „przestępczego kodeksu” jest bezwzględnie karane. To świat nieco egzotyczny i na swój sposób piękny. Tę książkę czyta się jednym tchem. Mirosław Zbrojewicz To spisany kodeks postępowania Ludu, który od zawsze trwał w Wolności. Syberyjskie wychowanie jest przypomnieniem, gdzie można znaleźć oparcie w czasach bełkotu i nieustannie zmieniających się wartości. W WIERNOŚCI i TRADYCJI. Książka dla Wszystkich, którzy poszukują oparcia w tradycji i wierności ideałom w „dżungli” współczesnego świata. Eryk Lubos. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Nikołaj Lilin
  • 2014
  • 1
  • 416
  • 210
  • 141
  • *, 9788375365429
  • 9788375365429
  • ZBH6N

Recenzje czytelników

Prawo pięści

Ocena:
Autor:
Data:
Mój tata, opowiadając o Warszawie sprzed moich narodzin – w szczególności tej prawobrzeżnej, zawsze podkreślał, że zarówno w szkole, jak i na podwórku, przy trzepaku czy pod budką z piwem, wśród małych chłopców i starszej łobuzerki istniał pewien kodeks zachowań. Podwórkowej sprawiedliwości dochodzono często z użyciem pięści, ale zawsze stając sam na sam z przeciwnikiem – do pierwszej krwi, albo do „basta”. Napady watahą z użyciem kijów czy innych narzędzi były nie do pomyślenia ... Drobni złodziejaszkowie, w imię osiedlowej solidarności, nie okradali sąsiadów. Chroniono młodszych i nie zaczepiano dziewczyn. W cenie był honor i dotrzymywanie słowa.

Ja, jako mały chłopak kilkakrotnie zostałem pobity przez bandę wyrostków – często „kolegów z ławki”. Widziałem szkolne przepychanki i bijatyki, w których uczestniczyły także dziewczęta. Wulgaryzacji uległ młodzieżowy język; rozluźniły się lub zanikły normy współżycia – zarówno tego podwórkowego, dziecięcego, jak i dorosłego.

Książka Nikołaja Lilina pokazuje brutalny świat syberyjskich przestępców, przesiedlonych do Naddniestrza; prawdziwych kryminalistów – silnych, niebezpiecznych, szkolonych do przestępczego życia od najmłodszych lat. Ich społeczność nie funkcjonuje jednak wyłącznie na prawach mordu i grabieży. Zasadą życia i postępowania wśród mieszkańców Dolnej Rzeki są syberyjskie prawa i tradycje. Trochę na wzór więziennej grypsery i specyficznych, jasno określonych kodów, gestów i zachowań znanych z zakładów karnych całej Rosji, tworzono kodeks, którego zasady obowiązywały również na wolności. Ich podstawą było także przywiązanie do religii prawosławnej oraz niezliczonej masy przeróżnych zabobonów i ludowych legend. Szacunek do starszych, dotrzymywanie obietnic i przysiąg, opieka nad ludźmi dotkniętymi chorobami (w szczególności umysłowymi), solidarność z całą społecznością jako rozległą rodziną, szczególne obowiązki wobec własnych pobratymców, wyrafinowany język przestępczej dyplomacji, ale także zasady obchodzenia się z bronią, bezlitosne reguły wojen pomiędzy gangami, brutalne prawa zemsty, którym podlegali także bardzo młodzi chłopcy – wszystko to zawierało się w kodeksie tamtego życia.

Autor poznał ów kodeks wychowując się wśród naddniestrzańskich Sybiraków. Niezwykle bezpośrednio, bez zbędnych komentarzy i upiększeń, opisuje zdarzenia sprzed ponad dwudziestu lat, podkreślając przy tym smutny fakt powolnego odchodzenia tamtejszej społeczności od dawnych norm i zasad.

Być może, jak każe sądzić Mateusz Salwa – tłumacz książki, trudno traktować ją jako autentyczną autobiografię. Jest to raczej paradokument, którego kanwą były młodzieńcze doświadczenia autora. Uważny czytelnik dostrzeże zresztą niekonsekwencje fabularne i nieścisłości. Nie zdołają one jednak zepsuć tej lektury.

Zapraszam do pamiętnika z książek: http://pamietnikzksiazek.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena