Koszyk 0
Opis:
W świecie literatury szpiegowskiej. David Silva jest od uważany za mistrza (The Dallas Morning News), znającego przepis na powieść, od której nie można się oderwać (BookPage). Ostatnia książka będącego u szczytu kariery (The Denver Post) autora to nadzwyczajna, rozgrywająca się na przestrzeni pięćdziesięciu lat opowieść o wyjątkowym dziele sztuki oraz emocjach z nim związanych - chciwości, zaślepieniu i morderstwie. Gabriel Allon, mistrz renowacji dzieł sztuki i zabójca, wraca w nowej ... fascynującej powieści bestsellerowego autora. Dwie rodziny, groźna tajemnica i obraz warty śmierci. Po decyzji o zerwaniu kontaktów z Biurem, Gabriel Allon i jego piękna żona Chiara osiadają wśród smaganych wiatrami wzgórz Korwalii. Samotnością jednak nie cieszą się długo, gdyż wkrótce odwiedza ich gość ze skomplikowanej przeszłości Allona - ekscentryczny, londyński marchand sztuki Julian Isherwood. Już tradycyjnie, Isherwood ma kłopoty. I znów tylko Allon może mu pomóc. Na historyczne angielskie miasto Glastonbury padł cień morderstwa renowatora obrazów i kradzieży niedawno odnalezionego portretu Rembrandta. Allon, aczkolwiek niechętnie, podejmuje się zadania wytropienia zabójcy i odzyskania obrazu. Łańcuch poszlak, początkowo wiodący z Amsterdamu do Buenos Aires, kończy się u bram willi na spokojnym brzegu Jeziora Genewskiego, zaś w trakcie swoim misji Allon odkrywa, że za obrazem Rembrandta stoi mroczna, śmiertelnie niebezpieczna tajemnica. Kolejny raz Allon wraca do świata, o którym już chciał zapomnieć, spotykając w nim wiele niezwykłych postaci: londyńską dziennikarkę, próbującą naprawić największy błąd swojej kariery zawodowej, nieuchwytnego złodzieja dzieł sztuki, prześladowanego przez wyrzuty sumienia, czy potężnego szwajcarskiego miliardera i znanego filantropa, mogącego być sprawcą jednego z największych zagrożeń dla ludzkości... Pełna zaskakujących zwrotów akcji, opowiedziana wciągającą prozą Sprawa Rembrandta dostarcza nie tylko świetnej rozrywki, lecz również przypomina o istnieniu ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Daniel Silva
 • 2012
 • 1
 • 384
 • 235
 • 155
 • 978-83-7758-162-9
 • 9788377581629
 • ZAERP

Recenzje czytelników

Zbrodnia i kara

Ocena:
Autor:
Data:
Portret młodej kobiety, fascynującej i niezwykłej, jej los mógłby być kanwą niejednej książki czy też sztuki teatralnej. Muza wielkiego malarza, której postać została uwieczniona na wieki i nawet po kilku stuleciach wzbudza emocje, jednak czy to zasługa urody czy artystycznego talentu albo sławy twórcy? A może dzieło jest jedynie pretekstem dla ludzi, posługujących się nim dla własnych celów?
Gabriel Allon ma dość podwójnego życia, prowadził je przez trzy dziesięciolecia ... narażając własne życie, ostatnia sprawa odcisnęła tragiczne piętno nie tylko na nim, lecz również na jego żonie. Minął prawie rok od tego dramatu, jednak wciąż jest obecny w życiu bohatera i najbliższej mu osoby, ponowne wejście w świat, gdzie zagrożenie jest ciągle obecne wydaje się ostatnim czego pragnie tych dwoje ludzi, ale ... kobieta z tajemnicą w oczach kusi by otworzyć drzwi, wydające się być zamknięte już na zawsze. Jej twarz znowu przyciąga spojrzenia, a niektórzy dostrzegają w nim więcej niż inni czy także zauważył to złodziej? Z pewnością oczarowany był renowator płótna, zapłacił za to własnym życiem, ale poświęcenie nie poszło na marne, ktoś zauważył pewien detal pomocny w dochodzeniu i to nie tylko dotyczącym teraźniejszej sprawy.

Przeszłość i przyszłość dzieli czasem bardzo cienka granica, której przekroczenie dla wielu wiąże się z wspomnieniami, o których chcieliby zapomnieć, lecz niestety są one zbyt głęboko i mocno w nich wyryte. Jak można zapomnieć o tym co uważamy za powód tragedii i kogoś kto był jej sprawcą? Jednak to co było synonimem dramatu może stać się również narzędziem wymierzenia sprawiedliwości, na jaką już nie liczono. Bezcenny obraz skrywa nie tylko sekret miłości modelki i mistrza, lecz również o wiele mroczniejsze oblicze ostatnich kilkudziesięciu lat. Gabriel stawia przed sobą cel, który już wielu przyniósł śmierć, występuje przeciwko człowiekowi bez skrupułów, lecz o tej jego obliczu wiedzą tylko nieliczni. Jak do tej pory nikomu nie udało się pokazać prawdziwej twarzy gwiazdy świata biznesu i w dziedzinie charytatywności. Jednak niezwykła koalicja może osiągnąć to co do tej pory wydawało się niemożliwe, jaka będzie cena za zwycięstwo jednej strony i porażkę drugiej?

"Sprawa Rembrandta" zaczyna się jak rasowa historia sensacyjna, ale to dopiero wstęp, bo zaraz za nim wchodzi wątek gry wywiadów, na tym nie koniec, bo autor dokłada wątek drugiej wojny światowej oraz ciekawe tło obyczajowe. Na takiej podstawie autor zbudował zaskakujący kryminał z bohaterami, walczącymi nie tylko ze złem, lecz również z własnymi demonami. Świat agencji wywiadowczych, mediów, biznesu i dzieł sztuki, gdzie piękno oraz brzydota czasem mają tę samą twarz i jedynie tylko przypadek sprawia, że można dostrzec prawdziwy obraz, a nie tylko to co powierzchowne.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

takie książki lubię :)

Ocena:
Autor:
Data:
Po nitce do kłębka

„Sprawa Rembrandta” Daniel Silva
wyd. Muza
rok: 2012
str. 384
Ocena: 5/6

Wierzycie w cuda? A w mistyczny plan, mówiący, że każde wydarzenie ma głębszy sens, nawet gdy wydaje się nam, że wcale go nie ma? A może słynne Oko za Oko, Ząb za Ząb, przemawia do waszej podświadomości? Ja dotychczas wychodziłam z założenia, że jest jak jest i raczej nikt nie mam większego wpływu na to, co dzieje się w moim bliższym i dalszym otoczeniu ... Po lekturze Sprawy Rembrandta zmieniam zdanie. Wyższe siły istnieją i dadzą o sobie znać. Wcześniej bądź później.

Gdy kilka lat wcześniej Christopher Liddell sprowadzał się do Glastonbury, w myślach majaczyło mu tylko jedno wyobrażenie – spokojna przyszłość z ukochaną kobietą. Niestety, nie mógł się bardziej pomylić. Już wkrótce po wielkiej rewolucji, jaką niewątpliwie była dla niego wyprowadzka z londyńskiego Notting Hill, jego świat wywrócił się do góry nogami – Hester zdecydowała, że ich wspólna ścieżka właśnie się rozdzieliła, w związku z czym powinni się pożegnać. Większość mężczyzn w takim wypadku dyskretnie by się wycofało, jednak nie Liddell. Ze względu na miłość do Emily, córki jego i Hester, postanowił zostać w Gladstonbury. To tu otworzył swoje studio, w którym zajmował się renowacją obrazów. I to tu zginął z ręki bandyty, który pewnego dnia właśnie jego warsztat obrał sobie za cel rabunku. Jak się w trakcie rozwoju akcji dowiadujemy, nie był to zwykły napad. Złodziej przyszedł po konkretny obraz i mimo tego, iż w studio znajdowało się wówczas wiele cennych okazów, wyszedł tylko z jednym: nieznanym dziełem Rembrandta, przedstawiającym najpewniej jego kochankę. Czemu złodziej zabrał akurat ten obraz? Czemu Christopher zginął? Czy ten rabunek można zaliczyć do serii jemu podobnych, które miały miejsce na terenie całego globu? Jaką tajemnicę kryje dzieło Rembrandta? To tylko kilka pytań, które nasuwają się czytelnikowi już na samym wstępie lektury, a z każdą przeczytaną stroną rodzi się ich więcej i więcej. Kto, jeśli nie słynny, ale niestety były agent Biura – Gabriel Allon, może rozwikłać tę sprawę? Tylko… czy będzie chciał się podjąć tego zadania? Przecież dopiero co rzucił pracę i przeszedł na, zdecydowanie zasłużoną, emeryturę? Czy jest ktoś, komu uda się przekonać go do powrotu? Czy istnieje osoba, która jest w stanie skłonić go do zajęcia się akurat tą sprawą? A może wystarczy zaszczepić w naszym bohaterze odrobinę zainteresowania, by lotem błyskawicy rozpoczął zakrojone na szeroką skalę poszukiwania? By się tego dowiedzieć, koniecznie musicie przeczytać najnowszą powieść Daniela Silvy, zatytułowaną Sprawa Rembrandta.

Często zastanawiam się, gdzie doprowadzić może człowieka pragnienie władzy? Czy możliwe jest, by zatracić się w nim, i w chęci posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych, na tyle głęboko, by stracić z widoku obraz samego siebie? Kiedy przekracza się niewidzialną granicę, oddzielającą dobrych i przeciętnych ludzi od kreatur i potworów? Co trzeba zrobić, by owa bariera pękła, niczym bańka mydlana, pozostawiając po sobie jedynie niepewne wrażenie, że coś jest nie tak, że coś się zmieniło? Na pewno wiedzą to ostatni właściciele skradzionego właśnie obrazu Rembrandta… poprzedni zresztą również. Jednak, czy przejęli się oni przekraczaniem tych niewidzialnych granic? Czy zatrzymali się choć na chwilę i rozważyli, czy na pewno właściwie postępują? Raczej nie. Na szczęście są na świecie ludzie, których interesuje prawda i jej ujawnianie. Chyba przede wszystkim dlatego tak dobrze czytało mi się tę powieść i z takim zainteresowaniem śledziłam losy poszczególnych bohaterów, z Gabrielem Allonem vel. Aniołem, na czele.

Powieść napisana została bardzo plastycznym i hipnotyzującym językiem. Czytelnik podczas jej lektury zatraca się zupełnie i nawet się nie obejrzy, a tu już połowa książki za nim. Pojawia się wówczas również świadomość, że już wkrótce będziemy zmuszeni pożegnać bohatera i zapomnieć, o ile to będzie możliwe, o jego istnieniu. Bo w końcu nie można w życiu codziennym żyć fikcją literacką. Prawda? Postaci wykreowane przez Silvę są autentyczne, pełne pasji i budzące w ludziach skrajne uczucia, od zachwytu, aż po nienawiść. Rzadko któremu autorowi udaje się ta sztuka. Są tylko dwie wady tej powieści – po pierwsze format, w jakim została wydana – powieść jest spora i trudno jest z nią wygodnie siąść i czytać. Bez przerwy musiałam kłaść ją na kolanach, bo leciała mi z rąk. Po drugie – zbyt szybko się kończy . Mimo to, moim zdaniem, książka zdecydowanie jest warta polecenia i przeczytania. Z całego serca zachęcam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena