Koszyk 0
Opis:
Kolejna część serii kryminałów o komisarzu Van Veeterenie i policjantach z Maardam. Osiemnastoletnia Mikaela Lijphart postanawia spotkać się po raz pierwszy ze swoim biologicznym ojcem. Ten zdradza jej, z jakiego powodu został odizolowany w zakładzie psychiatrycznym. Niedługo potem dziewczyna znika bez śladu. Dla inspektor policji kryminalnej Ewy Moreno urlop z ukochanym okazuje się czymś innym, niż sądziła. Zamiast spędzać miło czas na plaży, policjantka rozpoczyna dochodzenie ... Z przerażeniem odkrywa prawdę o wydarzeniach sprzed szesnastu lat... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hakan Nesser
  • 2014
  • 2
  • 386
  • 210
  • 135
  • 9788375548631
  • 9788375548631
  • ZBKFM

Recenzje czytelników

Sprawa Ewy Moreno

Ocena:
Autor:
Data:
Håkan Nesser to autor, po którego sięgnęłam po raz kolejny. Pierwsze nasze spotkanie dotyczyło serii o inspektorze Barbarottim – Rzeźniczka z Małej Birmy. W dzisiejszym wypadku to Sprawa Ewy Moreno z serii o komisarzu Van Veeterenie. W obu wypadkach, to kolejne części cyklu. U mnie to dość znany i często wykorzystywany zabieg, że serię rozpoczynam od środka. Na szczęście dla mnie, każdy z tytułów to odrębna historia powiązana jedynie bohaterami. Jednak już teraz mogę powiedzieć ... że obie te serie przypadły mi do gustu na tyle, że z wielką przyjemnością zapoznam się z wcześniejszymi tytułami. Jednak może przejdźmy do książki, a nie skupiajmy się na moich wynurzeniach.

Ewa Moreno właśnie rozpoczęła urlop, jednak komisarz Reinhart ma do niej jeszcze jedną sprawę. Chodzi mianowicie o przesłuchanie Lampe-Leermana, który zapowiedział, że będzie współpracował jedynie z Moreno. A skoro policjantka udaje się na urlop, a Lejnice jest po drodze, to jak mogłaby odmówić, skoro zajmie to dosłownie godzinę. W trakcie podróży pociągiem spotyka osiemnastoletnią Mikaelę Lijphart, której matka oznajmiła dopiero teraz, kim tak naprawdę jest jej biologiczny ojciec. Dziewczyna jest w trakcie podróży do niego. Moreno nie przywiązuję szczególnej wagi do spotkania z dziewczyną, do momentu, gdy okazuje się po kilku dniach, że ta zaginęła. Wątki, o których dowie się policjantka zainteresują ją na tyle, że postanowi rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia dziewczyny.

Gwałt sprzed około szesnastu lat na niepełnoletniej dziewczynie, jej tajemnicza śmierć, Arnold Maager (ojciec Mikaeli) mieszkający od tyluż lat w zakładzie psychiatrycznym, w końcu zaginięcie Mikaeli – to wszystko łączy jedna sprawa, a tajemnicę postanawia rozwiązać Ewa Moreno.

Ewa Moreno to policjantka z krwi i kości, która kosztem swego urlopu i romantycznych chwil z ukochanym próbuje odnaleźć nastolatkę żywą bądź martwa. W trakcie dochodzenia przesłuchuje ona Lampe-Leermana, który zdradza jej niesamowitą wiadomość, a mianowicie twierdzi, że zna policjanta pedofila, którego ona również zna.

Sprawa Ewy Moreno to świetnie nakreślony kryminał z niesamowitym wątkiem i zaskakującym zakończeniem. Historie czyta się z wielką przyjemnością i lekkością. Wartka akcja, plastyczny język, sporo wynurzeń policjantki starającej się rozwikłać sprawę, pozwalają na lepsze wdrożenie się w lekturę.

Tak jak przy Rzeźniczce z Małej Birmy, tak również przy tej lekturze czas spędziłam bardzo owocnie i książkę przeczytałam z wielką przyjemnością. Håkan Nesser świetnie prowadzi fabułę, wiele razy klucząc, aby za szybko nie zdradzić rozwiązania. Podobnie jak przy tamtym tytule, tak również i tutaj fabuła toczy się dwutorowo. Cofamy się do roku 1983, kiedy to miała miejsce zbrodnia na młodej dziewczynie, która zaszła w ciążę z nauczycielem, by za chwilę przenieść się do czasów współczesnych sprawie – roku 1999.

Sprawa Ewy Moreno to świetny kryminał, który polecam fanom kryminałów szwedzkich.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sprawa Ewy Moreno

Ocena:
Autor:
Data:
Hakan Nesser to autor, po którego książki sięgam bardzo chętnie. Szzczególnie lubię serię, której bohaterem jest komisarz Van Veeteren.

Inspektor Ewa Moreno ma zaplanowany urlop, który chce spędzić ze swoim mężczyzną. Jak to w życiu bywa, zamiast rozkoszowac się blogim wypoczynkiem, rozpoczyna kolejne śledztwo....
Komisarz Rainhart zleca jej przeprowadzenie przesłuchania Lampe-Leermana, który był poszukiwany od dawna. Mężczyzna chce współpracowac tylko z kobietą ... więc do sprawy oddelegowana zostaje Ewa Moreno. Kobieta udaje się pociagiem na miejsce spotkania i przesłuchania, a potem planuje udać się na urlop. Przypadkiem poznaje młodą dziewczynę, Mikaelę Lijphart. Ta osiemnastolatka dowiedziała się właśnie, kto jest jej biologicznym ojcem i wyrusza na jego spotkanie. Mężczyzna okazuje się być zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. A Mikaela nagle znika bez śladu. Ewa Moreno odstawia swoje plany urlopowe na bok i angażuje się w dochodzenie. Ślady prowadzą w przeszłość, a prawda, która wychodzi na światło dzienne zadziwia.

Hakan Nesser popełnił kolejny świetny kryminał :) Akcja mknie jak burza, a zwroty akcji skutecznie odwracają uwagę czytelnika od właściwego finału. Opisana historia pełna jest niespodzianek i niedopowiedzeń, a zakończenie zaskakuje. Czytałam książkę z dużą ciekawością i przyjemnością. Mój mózg pracował na najwyższych obrotach, aby odkryć zabójcę, przed tym jak odsłoni go autor. Nie było to łatwe. Nesser pisze bardzo lekko, a przy tym obrazowo - lektura "Sprawy Ewy Moreno" to była wielka przyjemność :) Wielbiciele kryminałów i Czarnej Serii na pewno ją docenią!

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2014/09/sprawa-ewy-moreno-hakan-nesser.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena