Koszyk 0
Opis:
 Rosja to żywioł, stan umysłu i ducha, potęga pełna słabości, przekleństwo historyczne i szaleństwo w jednym. Ten kraj to ocean patologii, humoru, nieszczęścia, miłości i brudu, których żadne środki wyrazu nie opiszą w pełni. A jednak Rosja silnie uzależnia. Po prostu jest jak narkotyk. Chcąc ją poznać w całości, w pewnym sensie zdobyć i okiełznać z gó ... ry jesteśmy skazani na porażkę. Ciężko jest oswoić chociaż ułamek, jakąś niewielką część tej potęgi. Zrozumieć Rosję można próbować jedynie „osiodłując” jej fragmenty. To właśnie starał się zrobić Igor Sokołowski w tej książce.Książka Spokojnie. To tylko Rosja autor pokazuje Rosję tak jak ja widzi współczesne pokolenie Polaków. Spogląda na nią oczyma chłopaka, który zna historię, ale nie jest nią osobiście obciążony. Potrafi być w stosunku do Rosji bezlitośnie krytyczny, ale też jest nią zafascynowany. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Igor Sokołowski
  • 2015
  • 288
  • 210
  • 148
  • 978837779-276-6
  • 9788377792766
  • ZCMKK

Recenzje czytelników

Historia żywa

Ocena:
Autor:
Data:
Sokołowski jest podróżnikiem świadomym zarówno swojego wieku oraz własnego miejsca w świecie, jak i historii, która odcisnęła się na wielu miejscach czy społecznościach. Nie było jednak takiego fragmentu, w którym poczułabym, że historia Polski czy Rosji ciąży boleśnie na barkach autora, zniekształcając jego sposób postrzegania świata, wprowadzając krzywdzący brak obiektywizmu. Owszem, zadaje niewygodne pytania, wytyka absurd i najchętniej pokazuje te miejscowości i zaułki ... do których statystyczny turysta raczej nie zajrzy. Przedstawia pozostałości po człowieku sowieckim, paradoksy rozpostarte między głośną polityką a praktyką codzienną zwykłych ludzi. I jest to zarówno ciekawe, pouczające jak i niezwykle naturalne i świeże. Liczę na plus wiek autora oraz to, że nie boi się pokazywać w książce ani własnego dowcipu, ani ironii, ani melancholii. Podczas lektury czułam, że Sokołowski jest w swoich odczuciach oraz narracji autentyczny. Nawet jeśli coś ocenia, nie jest to ocena jednoznacznie ostateczna. Można z nim dyskutować, zwłaszcza, że Sokołowski przedstawiając fakty historyczne zwraca uwagę na ich zawiłość i względność. Można z nim dyskutować, ponieważ najczęściej ciągnie jednak swojego odbiorcę do miejsc smutnych i dla Polaka, człowieka z Zachodu, przytłaczających, szarych, melancholijnych. A przecież Rosja chyba nie jest tylko taka, choć nie można zarzucić Sokołowskiemu kłamstw. Po lekturze jego książki widać, co najbardziej interesuje go w Rosji, czego w niej poszukuje, w jaki sposób chce ją sobie oswoić.
Kiedy rozpadł się Związek Radziecki, eksperci pochylali się nad różnymi aspektami tego historycznego wydarzenia, skupiając się głównie na analizie politologicznej, ekonomicznej czy militarnej. I choć oczywiście głównym problemem ówczesnych Rosjan było, czy będą mieli następnego dnia cokolwiek w lodówce, to wielu z nich w pamiętnym 1991 roku, mówiąc wprost, straciło sens życia. Bo jak określić sytuację, w której człowiek od urodzenia funkcjonuje według prawideł pewnej ideologii i właściwie z dnia na dzień świat, któremu był oddany, przestaje istnieć?
Historia jest w Spokojnie. To tylko Rosja nieustannie obecna, a Sokołowski od początku do końca pozostaje podróżnikiem czujnym, poszukującym jej znamion. Informacje dotyczące faktów historycznych czytało mi się przyjemnie. Moim zdaniem cel książki Sokołowskiego został spełniony - jest to spojrzenie na Rosję współczesnego Polaka. Przybliżanie historii pojedynczych miejscowości, rosyjskich symboli czy pomników nie służy zreferowaniu dat. Przeszłość i teraźniejszość w bardzo ciekawy i nieprzytłaczający sposób przenikają się w narracji. To historia o bardzo smutnych, zapomnianych wioskach, które zatrzymały się w czasie i nie dopuszczają do siebie żadnych nowinek, a jednocześnie opowieść o tym, kim Rosjanie są dzisiaj, jak odbija się na nich XXI wiek. Sokołowski przygląda się rosyjskiej mentalności oraz rosyjskiemu przeżywaniu historii i współczesności. Zestawia z sobą rzeczy jednocześnie dziwaczne dla jego polskiego odbiorcy, jak i takie, do których każdy z nas może zatęsknić. Pokazuje bardzo ciekawy punkt widzenia, podróżowanie poza najmocniej zakreślonymi na mapie drogami. Nie jest to jednak sprawozdanie z podróży do dzikiego i orientalnego miejsca - wszak rosyjski świat jest dość bliski, nawet jeśli rządzi się swoimi prawami.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/08/spokojnie-to-tylko-rosja-igor-sokoowski.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

To tylko Rosja

Ocena:
Autor:
Data:
Wielkie, groźne mocarstwo wydaje się śmiesznym karłem z jego biedą, zwyczajami, patologiami, pomnikami, piaszczystymi ulicami, starymi domami, niewielkimi miejscowościami, umiłowaniem do kilkudniowych biesiad, szarości, ludzkich tragedii i małych radości. „Spokojnie. To tylko Rosja” Igora Sokołowskiego to scenki z podróży po Rosji. Nie ma tu patetycznego zachwytu nad wielkością, historią. Rosja zostaje obdarta z mitu. Pozostaje tylko codzienność z wszystkimi urokami ...
Bohater wędruje z nami od miasta do miasta, od wsi do wsi i z lekkim dystansem opisuje to, z czym ma kontakt. Nie jest krytyczny. Po prostu rejestruje i czasami zachwyca się lub dziwi tej inności. Rosja przypomina nam swojskie obrazki znane nam z dzieciństwa: przez ludzkie nawyki mieszkańców z prowincji wieś wkradająca się do miast, bezkres szarości, wielkie, przytłaczające pomniki postawione po wojnie. Z perspektywy dziecka miały w sobie coś tajemniczego, niezwykłego, a jednocześnie odstraszały. Tak jest i w tych napotkanych przez autora. Różni je tylko wielkość: muszą być tak duże jak mit potęgi.
„Spokojnie. To tylko Rosja” to książka, którą czyta się z pewnym sentymentem i nie ważna jest kolejność w poznawaniu obrazu mocarstwa. Każda opowieść jest swoistą pocztówką z tego innego świata. Zadziwiające jest to, że ten piękny obraz stworzył młody człowiek podróżujący od kilku lat po krajach byłego Związku Radzieckiego. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym kulturą krajów słowiańskich. Całość wzbogacają zdjęcia wykonane przez autora.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena