Koszyk 0
Opis:
Oddajemy do rąk czytelników powieść wyjątkową. Nie tylko dlatego, że „Spisek założycielski” jest wartką i dobrze napisaną powieścią z kluczem. I nie tylko dlatego, że opowiada o okolicznościach zamordowania przez funkcjonariuszy SB księdza Jerzego Popiełuszki. Ale dlatego, że po raz pierwszy na rynku wydawniczym, pojawia się powieść napisana przez był ... ego oficera komunistycznych służb specjalnych, w której autor obarcza odpowiedzialnością za tę zbrodnię najważniejszych przywódców PRL oraz dokonuje ciekawiej, oryginalniej i własnej interpretacji motywów oraz celów jakimi się kierowali wyrażając aprobatę na bestialski mord na kapelanie „Solidarności”. Autor demaskuje cynizm i zbrodniczość tworu państwo-podobnego jakim był PRL oraz dokonuje rozrachunku własnego w nim udziału. Ujawnia kuchnię pracy operacyjnej SB oraz stopień infiltracji SB przez KGB. Obnaża cynizm i bezduszność świata bezpieki. To novum. Powieść „Spisek założycielski” jest jedną z kilku przygotowywanych do druku publikacji autorstwa byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, zdecydowanych na opisanie prawdziwych dziejów aparatu przemocy, którym poświecili większość swego zawodowego życia. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr Wroński
  • 2015
  • 352
  • 214
  • 135
  • 9788379650361
  • 9788379650361
  • ZCOGT

Recenzje czytelników

Esbecja od środka. Spisek założycielski według Piotra Wrońskiego.

Ocena:
Autor:
Data:
Pewnie nie zwróciłbym uwagi na tę książkę, jedną z setek ukazujących się co tydzień w Polsce, gdyby nie materiał obejrzany dzięki Blogpressowi. Cenię wydawnictwo „Editions Spotkania”, więc skoro zdecydowało się na wydanie powieści byłego oficera SB, to znaczy, że coś naprawdę musi być na rzeczy.

Powieść z kluczem zaczyna się w chwili obecnej. Były kapitan IV departamentu bezpieki, Paweł Grzegorzewski wraca do wspomnień, do swojej drogi życiowej ... która zaprowadziła go w końcu przed oblicze socjalistycznego sądu. Jako „resortowy” syn miał ułatwiony awans, dzięki któremu bez problemu dostał się na studia. Tam nawiązał kontakt z bezpieką, dla której pisał raporty ze spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Szybko na niego zwrócili uwagę ci najważniejsi w „organach”, także towarzysze radzieccy.

W życiu Pawła ( lata 1970-te i 80-te), w upadającej Polsce Gierka i szarości Jaruzela, wszystko układa się jak najlepiej. Po studiach trafia do SB, do departamentu zajmującego się „ochroną kościołów”. Dopuszczony do największych tajemnic, bezwzględny komunista i karierowicz nawiązuje kontakty z muzułmanami z OWP, przekazując informacje dalej radzieckim, co skutkuje zamachem na Placu Świętego Piotra. Wsparty sowieckimi dolarami, Grzegorzewski zaczyna interesować się księdzem Gałuszką, zwanym trybunem Solidarności.

Książka należy do tych, z rodzaju „Kiedy wreszcie zgasisz światło?”. Były pułkownik, Piotr Wroński ma ewidentny talent pisarski. Świat bezpieki zna oczywiście doskonale, z autopsji, zapewne miał dostęp do wielu najtajniejszych dokumentów, umiał obserwować i potrafi wyciągać wnioski. Cynizm, bezwzględność, bezideowość komunistów, dążenie do celu po trupach wrogów i kolegów są codziennością bohaterów powieści z kluczem. Czytelnik starszy bez większego trudu rozpozna prawdziwych animatorów mordercy księdza Popiełuszki. Młodsi mogą sięgnąć do Internetu czy choćby książek Wojciecha Sumlińskiego (np.: Kto naprawdę go zabił?).

Wciąż jestem przejęty tym, co pisze Wroński. Dlaczego prawdziwi zleceniodawcy mordu nie ponieśli kary? Na ile jest w tej książce literackiej fikcji, a na ile jest to popis niedawnej rzeczywistości?

Przyjemność czytania psuje dziwny układ dialogów zastosowany w książce – bez ich graficznego rozdzielenia, co utrudnia skupienie się na treści. Mam nadzieję, że w zapowiadanych dwóch kolejnych częściach „spisku założycielskiego, historii jednego morderstwa” ten drobiazg zostanie poprawiony.

Tak czy inaczej, powieść z konterfektem Kiszczaka na okładce jest warta nieprzespanych nocy i marudzenia żony. Zdecydowanie polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena