Koszyk 0
Opis:
W książce autorka postanowiła zaaranżować fikcyjną przygodę. Zainspirowana seansami spirytystycznymi, które opisywał i w których uczestniczył autor Lalki, zaprosiła go na spacer po Śródmieściu; pokazała mu swoje ulubione miejsca i opowiedziała jak się w międzyczasie zmieniły. Co na to jej towarzysz? Świetnie odnalazł się w zaproponowanej roli: komentował, krytykował ... chwalił a nawet próbował swych umiejętności uwodzicielskich. Niczego autorka nie dodała od siebie, każde słowo jest jego – skarbnicą cytatów okazały się kroniki. Ich jednodniowy spacer stał się okazją do konfrontacji historii ze współczesnością. Nie musimy chyba zapewniać, że konfrontacja okazała się zaskakująca… Anna Małgorzata Pycka (ur.1974) - doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, starszy wykładowca w Warszawskiej wyższej Szkole Humanistycznej. Autorka książki Kreacje i poglądy Stanisława Witkiewicza na tle głosów epoki, licznych publikacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych. Od 2009 roku redaktorka miesięcznika kulturalno-społecznego „Nasz Głos”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Erica
 • twarda
Mniej Więcej
 • Anna Małgorzata Pycka
 • 2015
 • 1
 • 208
 • 212
 • 148
 • 978-83-64185-85-4
 • 9788364185854
 • ZCWV8

Recenzje czytelników

Polecam!

Ocena:
Data:
Warszawa współczesna i Warszawa Prusa w jednym - tak można określić zawartość książki. Autorka zestawiła wypowiedzi Bolesława Prusa (głównie z "Kronik tygodniowych" oraz z "Lalki") z własnymi zdaniami. Powstała oryginalna, chwilami zaskakująca rozmowa przedstawicieli dwóch warszawskich światów. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, jak zmieniła się stolica oraz ocena wielu faktów. Mimo wszystko, sporo spraw i problemów zarówno autorka, jak twórca "Lalki" ... widzą w podobnym świetle, pewne wartości okazują się uniwersalne.

Wirtualna rozmowa z Panem Bolesławem zawiera poważne opinie i wnioski (np. o tzw. kwestii kobiecej dawniej i dziś czy o ważnych postaciach historycznych), ale jest w niej także sporo dowcipnych zestawień wypowiedzi literata ze słowami autorki, którą pisarz najwyraźniej fascynuje. Dzięki temu "Spacer po Śródmieściu" nie zanudza odbiorcy.

Ważnym uzupełnieniem książki są liczne fotografie Warszawy z czasów Prusa i obecnych. Daje to okazję do porównania wielu miejsc, ale też do refleksji na losami stolicy, zwłaszcza historią II wojny, po której miasto nie odzyskało już wyglądu i klimatu z czasów Aleksandra Głowackiego.

"Pod rękę z Bolesławem Prusem" zainteresuje głównie wąskie grono ludzi zawodowo zajmujących się literaturą, ale może okazać się ciekawy dla wszystkich czytelników, np. licealistów pragnących poczuć klimat Warszawy wypełniającej świat przedstawiony "Lalki".
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena