Koszyk 0
Opis:
W zaawansowanej naukowo i technologicznie przyszłości świat będzie inny, ale ludzkie pragnienia, emocje i żądze – niezmienne. Czy można się zakochać  w maszynie? Czy każdy jest zdolny do miłości? A może w doskonałym świecie przyszłości to skomplikowane uczucie nie będzie nam już do niczego potrzebne? Może zamiast emocji wystarczy sam kontakt fizyczny ... Wszak nie ma nic przyjemniejszego niż seks, a ludzie wyzwoleni z religijnych i społecznych ograniczeń będą mogli wreszcie robić to, na co naprawdę mają ochotę. Soczysty język, błyskotliwie ukazane zawiłości relacji międzyludzkich –  mistrz polskiej fantastyki  opowiada o różnych obliczach miłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jacek Inglot
  • 2015
  • 336
  • 202
  • 135
  • 97883280-2145-7
  • 9788328021457
  • ZCQ0X

Recenzje czytelników

Seks przyszłości i demony przeszłości

Ocena:
Autor:
Data:
Jacek Inglot dotychczas znany był z odnoszących mniejsze sukcesy książek fantastycznych oraz wziętych powieści z tak zwanej kategorii popularnej. Zbiór opowiadań „Sodomion” – przez opis i okładkę – w niektórych kręgach fandomu zyskał pogłos kontrowersjami, i wzbudza dość ambiwalentne uczucia. Stanowi pokusę ora z obawę. Na szczęście z właściwą treścią ambiwalencja znika, zastąpiona niespodziewanym zachwytem.

Fabuła to nie seks, fetysze, przyjemności etc., jak zapewne wielu myślało ... To pozornie czysto rozrywkowa historia, naszpikowana maksymami i ukoronowana alegoryczną pointą, w ostatecznym rozrachunku poruszająca umysł czytelnika do głębokich przemyśleń. Wizje przyszłości to wcale często cała masa science fiction czy postapo, acz w obu tych gatunkach druzgoczącą większością są utwory stricte rozrywkowe. Inglot poszedł o krok dalej i umiejętnym fortelem z lekkiego czytadła zrobił zbiór ambitnych opowiadań.

Język i narracja to dobra strona autora, o czym niewątpliwie świadczy pochłanianie przez czytelnika stron. Bohaterowie to bujna mieszanka wszelakich – nieszablonowych – cech, u każdego z nich czuć swoistą duszę, nie są papierowi. Żyją, mają uczucia i doznania, dążą do pewnych celów (choć nie zawsze moralnych). Ale tacy właśnie powinni być z krwi i kości, bezwzględni, porywczy, egoistyczni (czasem bezinteresowni)… ludzcy. Kreacja udana i wielkie brawa dla autora, w paru słowach: „prosimy o więcej”.

A komu warto polecić tytuł? Każdemu o mocnych nerwach. Szukającym odskoczni. Szukającym odprężenia i filozofii. Szukającym mocnych wrażeń, innowacyjności. I tym, którzy myśleli, że literatura przeżyła już wszystko i będzie składać się z utrwalonych schematów, kopiuj-wklej czy parafrazy… Otóż „Sodomion” udowadnia, iż beletrystyka może jeszcze nie raz zaskoczyć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Kompletne dno - to nie jest prawdziwa s-f

Ocena:
Autor:
Data:
Trzeba mieć naprawdę duużo determinacji, aby przeczytać całą książkę. Pierwsze opowiadanie udając science fiction jest tak naprawdę opowieścią o "doopie Maryni" i rozterkach z nią związanych. W kolejnych "opowieściach" podobne głupoty.
Prawdziwej science fiction jest w tej książce może z 10%. Reszta to żałosne wypociny. Po tak doświadczonym autorze można byłoby chyba spodziewać się czegoś znacznie lepszego. Odpuście to sobie - lepiej kupcie coś innego.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena