Koszyk 0
Opis:
"Smaki i dotyki" to zbiór wydanych już wcześniej opowiadań Ingi Iwasiów wzbogacony o kilka nowych tekstów. W każdym z nich do głosu dochodzi kobieta - zawsze inna, osadzona w innej rzeczywistości i realiach kulturowych, otoczona inną, ale zawsze w jakiś sposób bolesną codziennością. Znajdziemy tu między innymi relacje z życia: alkoholiczki, matki na oddziale położniczym, prostytutki, zdradzającej żony, siostry chorej na raka ... kochanki oczekującej spełnienia w ramionach kochanej kobiety czy niekochanego mężczyzny. Każda z nich, uwięziona w jakiejś roli kulturowej i społecznej, jest ciągle w ruchu, w nieustającej psychicznej i fizycznej pogoni za spełnieniem, poszukiwaniem smaku prawdziwego życia i dotyku na swój sposób rozumianego szczęścia. Może je odnajdzie w miłości lesbijskiej, może w nowej relacji heteroseksualnej, przynoszącej chwilowy spokój w erotycznym uniesieniu. Może odnajdzie ciche miejsce gdzieś daleko w świecie, a może we własnym wnętrzu, może w rodzinie. A może kluczem okaże się akceptacja swojego losu? A może nic? Bardzo zmysłowo, bardzo emocjonalnie, bardzo refleksyjnie i bardzo analitycznie, ale bez dopowiedzeń - po prostu bardzo kobieco napisana książka. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Inga Iwasiów
  • 2014
  • 304
  • 205
  • 135
  • 978-83-64142-91-8
  • 9788364142918
  • ZBMA1

Recenzje czytelników

O kobiecej stronie życia

Ocena:
Autor:
Data:
Inga Iwasiów jest znaną i powszechnie szanowaną pisarką. Jej opowiadania otwierają oczy na drugiego człowieka, wzruszają i pobudzają do refleksji. Od dłuższego czasu poszukiwałam książek autorki, gdy wreszcie jedna z nich wpadła mi w ręce z ciekawością wzięłam się za czytanie.

„Smaki i dotyki”, to zbiór opowiadań, gdzie głównymi bohaterkami są kobiety. Każda z nich jest inna, w inny sposób walczy z codziennością. Na początku nie mogłam odnaleźć się w historiach. Myślę ... że duży wpływ na to miał specyficzny sposób pisania pani Ingi. Nie oszukujmy się pozycja nie jest typowym łatwym „czytadłem” do poduszki. Ma w sobie niesamowitą głębię. Chociaż dotyczy zwykłych zagadnień, to w rzeczywistości nie są tak trywialne.

Każde z tych opowieści, to jakiś wycinek z życia bohaterek. Poznajemy prostytutkę, żonę, córkę, matkę, alkoholiczkę, kochankę. Wszystkie łączą głębokie emocje. Opowiadania wydają się realne, chociaż nieco chaotyczne opowiadają o trudach kobiecego życia, o cichych pragnieniach, radościach i rozpaczach. Narratorem poszczególnych historii są bohaterki. Na wyciągnięcie ręki mamy ich odczucia.

Książka wywarła na mnie duże wrażenie. Nie wiedziałam, że w taki sposób można budować opowieści. Nie ukrywam nie wszystkie mnie ujęły, z kilkoma się męczyłam. Sposób w, jaki były napisane był nieco zagmatwany. Ale reszta stanowi wyjątkowy zbiór kobiecych historii.

Opisane zdarzenia przesycone są smakami i dotykami, tych drugich jest trochę więcej. Pisarka dokonała fotograficznego zbliżenia, czujemy na swojej skórze te dotyki. Odczuwany smaki jakie pojawiają się w książce. Nie tylko nasz umysł odbiera je, ale skóra i język. Aby dokonać tego należy wczytać się w nią. Trzeba zbliżyć się do bohaterek.

Nie wiem dlaczego, ale po przeczytaniu pozycji ogarnęło mnie przygnębienie. Odniosłam wrażenie, że autorka chciała pokazać trudne i skomplikowane życie kobiet. Mało w nich radości, a więcej trosk. Nawet macierzyństwo, czy miłość, to pasmo udręk i kar. Kobieta pani Ingi, to osoba przygnieciona bagażem doświadczeń, samotna, poszarpana przez los. Mało w jej życiu radości, a mężczyźni dążą tylko do jej wykorzystania. W sumie dyskutowałabym z tym, ale może taki był zamysł pisarki. Chciała pokazać tą mało kolorową stronę życia kobiet.

Polecam wszystkim, którzy mają ochotę przeczytać coś bardziej ambitnego, osobom, które lubią historie o kobietach. Jestem ciekawa pozostałych pozycji autorki, więc niedługo sięgnę po kolejne publikacje jej pióra.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena