Koszyk 0
Opis:
Nowa książka Etgara Kereta. Krótkie, trafione w punkt opowiadania Kereta nie są pozornie autobiograficzne, lecz jego wyobraźnia nie daje mu poprzestawać wyłącznie na faktach. Oto notki o nowo narodzonym synu pisarza, ojcu, który nad kołyską wnuka już mu prawi o funduszach inwestycyjnych dlań zakupionych. Oto obraz współczesnego Izraela dla fanów filmów braci Coen, surrealizmu, pure nonsensu i… Etgara Kereta.
 • WAB
 • miękka
Mniej Więcej
 • Edgar Keret
 • 2014
 • 1
 • 176
 • 195
 • 124
 • 978-83-280-1421-3
 • 9788328014213
 • ZBQ5P

Recenzje czytelników

Siedem (bardzo!) dobrych lat

Ocena:
Autor:
Data:
Piszę ten tekst, by Was ostrzec. Nie dajcie się zwieść Keretowi! Nie dajcie się nabrać na jego poczucie humoru i niedługie teksty. To nie jest lekka i prosta książka. Pod pozorem humorystycznych opowiadań Etgar Keret pokazuje nam prawdę o byciu częścią narodu, który wiele wycierpiał i obywatelem kraju, który wciąż toczy swoje bitwy.

Czasem abstrakcyjne poczucie humoru Etgara Kereta, jest narzędziem, pomagającym w zilustrowaniu rzeczywistości i jej absurdów ... Ten tom jest wśród jego utworów najbardziej osobisty (do tego stopnia, że autor nie zdecydował się go wydać w rodzinnym Izraelu) i dotyka najpoważniejszych tematów codzienności autora. Codzienności bycia Żydem i rzeczywistości spadających bomb.

„Siedem dobrych lat” to bardzo osobiste opowiadania o trudnych czasach, relacjach rodzinnych, ojcostwie i przemijaniu. Na tomik składają się 43 krótkie, czasem nawet dwustronicowe, opowiadania. Mimo pozornie lekkiego tonu, autor mówi w nich o rzeczach ważnych i zmusza do refleksji. Obraz rodziny leżącej na poboczu i czekającej na zakończenie nalotu bombowego, czy rozważania nad koniecznością posłania syna do wojska głęboko wryły mi się w pamięć, uświadamiając niestabilność i kruchość poczucia bezpieczeństwa w tych, burzliwych ostatnio, czasach.

Nie będę się już zbytnio rozwodzić, bo lubię recenzje krótkie i na temat. Taka zresztą jest ta książka oszczędna w formie, bogata w treści. Moim zdaniem, najlepsza książka w dorobku Etgara Kereta.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

SIEDEM DOBRYCH LAT, Etgar Keret

Ocena:
Autor:
Data:
Na wstępie mistrz krótkiej formy pisze o nieadekwatności obiegowej analogii dziecko - opowiadanie, jednak w tekstach składających się na Siedem dobrych lat kwestia warsztatu pisarskiego jest równie ważna jak ojcostwo, do którego autor podchodzi sytuując się na przemian jako syn i ojciec. Jeśli zatem Keret porzuca spłodzone przez siebie opowiadania, to świat literatury pełen jest osieroconych, genialnych w swej językowej prostocie i nieskończenie bogatych z uwagi na nieoczywistą pointę historii ... Za każdym razem, kiedy sobie myślę, że czytam jakieś zwykłe quasi-pamiętnikowe wspomnienie, Keret rozkłada mnie na łopatki morałem, który pojawia się w mojej głowie po przeczytaniu ostatniego zdania, mimo iż nigdy nie jest wyrażony explicite. Dopiero po przeczytaniu całego opowiadania zdaję sobie sprawę, że każdy detal w nim występujący był po coś. Często spotykam się z opinią, że pisanie opowiadań to taka droga na skróty i że to dobra wprawka przed napisaniem “porządnego” dzieła. Twórczość Kereta stanowi dowód na to, że tak nie jest. Co więcej, myślę, że dużo trudniej jest napisać dobre opowiadanie niż opasłą powieść. W krótkiej formie nie ma miejsca na gorsze czy słabsze momenty, tu liczy się każde słowo.
Keret przyzwyczaił swoich wiernych czytelników do autobiograficznych wątków swoich opowiadań, jednak z Siedmiu dobrych lat, czyli jego ostatniego zbioru (2014) możemy się o nim wyjątkowo dużo dowiedzieć. Wspomina swoje dzieciństwo, które przeżywa powtórnie dzięki uczestnictwu w pierwszych latach życia swojego syna Lwa. Dowiadujemy się zatem zarówno o tym, skąd w domu, w którym dorastał wzięły się różnokolorowe płytki, jak i o tym, w jaki sposób Lew stawał się w szkole posiadaczem czekolad (a trzeba przy tym dodać, że jedzenie słodyczy w izraelskiej szkole jest zabronione). Poznajemy historię nabycia przez Keretów mieszkania w Warszawie oraz nieszczególnie miłej podróży taksówką, w której Lew każe przepraszać się kierowcy. Nie są to jednak zapiski z pamiętnika czy dowód o dużym ego autora - w końcu nie opisuje nam swoich niesamowitych dokonań, które zasługiwałyby na szczególną apobatę. Nie. Keret dzieli się z nami swoją codziennością po to, by opowiedzieć czytelnikowi o współczesnym Izraelu. Tytułowe Siedem dobrych lat rozpoczyna się w dniu narodzin Lwa. Czas przepełniony strachem i choć autor robi wszystko, by były to możliwie “dobre” lata, choć żyje pełnią życia, w tle majaczy się widmo śmierci. Jej nieuchronność wyziera z opisów bardziej lub mniej oczywistych wydarzeń - tj. zarówno z opisów zamachów czy wybuchów, jak i odwlekania na potem decyzji co do wstąpienia Lwa do wojska. Wbrew pozorom, te mniej oczywiste okazują się bardziej przerażać, wręcz paraliżować.

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2016/12/25/siedem-dobrych-lat-etgar-keret/.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena