Koszyk 0
Opis:
Co by się stało, gdyby Sherlock Holmes i Arsen Lupin byli najlepszymi przyjaciółmi w czasach młodości, zanim jeszcze stali się najbardziej znanym detektywem i złodziejem wszech czasów? Irena Adler, sprytna i rezolutna przyjaciółka, opowiada nam niesamowite przygody Holmesa i Lupina oraz zagadki, które razem rozwiązują. Na łamach magazynu „Times” pojawia się dziwna zagadka szachowa ... podpisana pseudonimem Czarny Mnich. Irene, Sherlock i Lupin, zauważają związek między zagadką a tajemniczymi zabójstwami, gdzie morderca na miejscu zbrodni pozostawia znak – szkarłatną różę. Niestety, dla Scotland Yardu trójka przyjaciół to jedynie dzieci i nikt nie bierze ich słów pod uwagę. Czy zatem poradzą sobie sami z rozwiązaniem tej zagadki? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Irene Adler
  • 2015
  • 272
  • 207
  • 144
  • 9788379831548
  • 9788379831548
  • ZCJXM
  • 7-10 lat, 10-13 lat

Recenzje czytelników

Sherlock Holmes dla dzieci

Ocena:
Autor:
Data:
Sherlock Holmes - genialny detektyw znany z kart literatury już od 1887 roku. Będąc postacią fikcyjną, w sercach wielu czytelników zdążył zapisać się jako prawdziwy, żyjący bohater. Nic więc dziwnego, że stale powstają książki i filmy z jego udziałem, bo postać Sherlocka jest wciąż aktualna i chętnie przyswajana. Doskonale znamy więc oblicze inteligentnego, dojrzałego mężczyzny, przed którym nie czmychnie żadna, najmroczniejsza i najbardziej niebezpieczna zagadka ... Ale jak wyglądało życie Holmesa, kiedy był nastolatkiem? Czy już wtedy charakteryzował się bystrym umysłem i sokolim wzrokiem? A może był zwyczajnym chłopakiem, który nie przywiązywał uwagi do śledztw i poszukiwań? Oblicze młodego Sherlocka oraz jego dwóch niezawodnych przyjaciół przedstawia nam Irene Adler, w książce dedykowanej dzieciom - „Sherlock, Lupin i Ja. Tajemnica Szkarłatnej Róży”.

Młody Sherlock Holmes ma dla swojej przyjaciółki Irene sensacyjną wiadomość. Właśnie dokonał dziwnego odkrycia związanego z nietypową zagadką szachową, opublikowaną na łamach „Timesa”, której autorem jest niejaki „Czarny Mnich”. Tajny kod składający się z trzech, krótkich fragmentów, ma głęboko ukryte drugie dno, do którego chłopakowi udaje się dotrzeć. Kompozycja cyfr i literek to nic innego, jak wskazówki do trzech konkretnych miejsc, znajdujących się w Londynie. Wkrótce okazuje się, że w jednym z nich właśnie dokonano makabrycznego morderstwa, a obok zwłok ofiary pozostawiono charakterystyczny dla pewnej grupy przestępczej znak - szkarłatną różę. Do Sherlocka oraz Irene dołącza francuski przyjaciel - Arsene Lupin i całą trójką rozpoczynają niebezpieczne śledztwo, a okoliczności są na tyle groźne, że może spotkać ich nawet śmierć.

Narratorką powieści jest Irene Adler, młoda dziewczyna wywodząca się z dobrego domu. To właśnie ją, Holmesa i Lupina połączyła niesamowita więź, zwana przyjaźnią. Bohaterowie, jednocząc swoje siły, są w stanie dokonać naprawdę wiele. Muszą niestety działać na własną rękę, bo jako nieletni, spotykają się z ignorancją ze strony policji. „Tajemnica Szkarłatnej Róży” to trzeci tom serii przygód trójki niezwykłych, młodych ludzi. Tym razem docierają oni do skomplikowanej zagadki, której nierozwiązanie może skończyć się nawet utratą czyjegoś życia. Wszystko zaczyna się od tego, że bystry Sherlock łapie trop. Szukając wokół tego, co dla innych często okazuje się niewidoczne, napotyka zaszyfrowaną informację i rozwiązuje niełatwy kod. Bez pomysłowego i odważnego Lupina oraz zdolnej do poświęceń Irene nie zdziałał by jednak wiele, bo tylko wzajemne zaufanie tej trójki może doprowadzić ją do trafnego rozwiązania niebezpiecznej tajemnicy.

Wraz z pierwszą stroną książki czytelnik trafia do klimatycznego, starego Londynu. Obok niezniszczalnych przyjaciół, ma okazję poruszać się uliczkami niezwykłego miasta, stawiać czoło zawiei, przejechać się dorożką i przemierzać drogę pośród kropel deszczu, a wszystko w imię rozwiązania tajemnicy, która wymaga poświęceń, bo czas niewątpliwie nagli. Klimat stworzony przez autorkę przenosi młodego czytelnika w zagadkowy krąg śledztwa. Jest napięcie, są kolejne wskazówki, toteż jest i zaciekawienie skłaniające do tego, by z zainteresowaniem odkrywać każdą, kolejną stronę. Sympatyczni bohaterowie, którzy pracują jako grupa, wciąż pozostają odrębnymi charakterami, a to z pewnością działa na ich korzyść. Każdy z nich wnosi w całą sprawę coś nowego. Ich niewinnie rozpoczęta przygoda niejednokrotnie skłania ich do ucieczki czy kłamstw. Trafiają do starego archiwum czy też docierają nawet do samego miejsca popełnionej zbrodni. Są w stanie wywęszyć o wiele więcej, aniżeli policja. Spotykają także kogoś niewątpliwie istotnego, kto jako pierwszy potraktuje ich z szacunkiem i powagą. O kim jednak mowa, tego nie zdradzę.

Przygody Sherlocka i jego przyjaciół to ciekawa propozycja dla zainteresowanych zagadkami dzieci szkoły podstawowej, w szczególności zaś dla tych mieszczących się w przedziale wiekowym 9 - 11 lat. Dzięki tej książce młody czytelnik ma okazję zasmakować niebezpiecznego kryminału, w którym oczywiście sceny zbrodni czy też opis poszukiwań zostały dostosowane do potrzeb i oczekiwań dziecka. Dzięki Irenie Adler także także i młode pokolenie ma okazję poznać kultową postać literatury światowej, jaką jest wybitny detektyw Holmes. Być może ta powieść stanie się inspiracją, by w przyszłości sięgnąć po przygody dorosłego już Sherlocka. Co najlepsze, jeżeli losy trójki bohaterów przypadną komuś do gustu, zakończenie książki wcale nie musi oznaczać pożegnania, ponieważ śmiało można sięgnąć po dwie poprzednie części czy też po następną, która ukaże się już niedługo.

Jeżeli uważacie, że Sherlock Holmes w młodzieńczej wersji to dobry pomysł dla Waszego inteligentnego i lubiącego wyzwania dziecka, zaopatrzcie go książkę „Sherlock, Lupin i Ja. Tajemnica Szkarłatnej Róży”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

„Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży” | Irene Adler

Ocena:
Autor:
Data:
Irene Adler wiele lat przed tym jak stała się bohaterką powieści „Przygody Sherlocka Holmesa”, była ciekawą świata, inteligentną i zbuntowaną dwunastolatką. Bardzo lubiła także pisać – tak bardzo, że postanowiła opisać w serii książek niewiarygodne, pełne tajemnic historie, które rozwiązała wraz ze swoimi przyjaciółmi: Sherlockiem i Lupinem.*

Irene, Sherlock i Lupin zauważają dziwną zagadkę szachową, którą zamieścił tajemniczy Czarny Mnich w gazecie „Times” ... Holmes od razu zaczyna ją rozwiązywać. Następnego dnia policja znajduje ciało zmarłego handlarza. Na jego biurku była szkarłatna róża. Czy grupa przestępcza, która kilkadziesiąt lat wcześniej posługiwała się tym kwiatem, wróciła?

Akcja całego utworu dzieje się na terenie Anglii. Dokładny czas nie jest nam znany, aczkolwiek sądzę, iż jest to XIX wiek.

Główną bohaterką jest oczywiście Irene Adler, która rozwija swój talent dedukcji dzięki swoim przyjaciołom. Mimo iż ma ona dość duży majątek, nie zachowuje się tak jak jej rówieśniczki – nie przebiera się co pięć minut w inną suknię, nie gada o jakichś nudnych "dziewczęcych sprawach" i z przymusu chodzi na "ciekawe" imprezy. Jej zachowanie czasem jest dziecinne – obraża się za byle co i, chociaż tego nie mówi wprost, chce, by traktowano ją jako kogoś lepszego. Sherlock i Lupin są tymi samymi chłopcami, których poznaliśmy wcześniej – żądni przygód oraz Irene… Z wielkim zapałem rozwiązują zagadki, z którymi nawet najlepszy detektyw miałby problem.

W dziele tym nie znalazłem żadnych wad, natomiast wiele plusów, które zaraz dokładniej opiszę.

Moim zdaniem ten tom jest najlepszym, jaki dotychczas czytałem. Od samego początku dzieje się dużo, bohaterowie muszą się trochę natrudzić, by wpaść na rozwiązanie, wątek miłosny trochę bardziej się rozwinął… Mnie najbardziej spodobał się pomysł na fabułę, który być może do najoryginalniejszych nie należy, ale został on idealnie wykonany, autorka zadbała o każdy szczegół. Utwór został napisany lekkim językiem. Fabuła rozwija się w sposób spójny i logiczny. Bohaterowie są różni, ale dopełniają się oni. Historia jest główną osią fabularną i została ona dostosowana do konwencji dzieła. Ciekawym zabiegiem było wprowadzenie klimatycznych, czarno-białych obrazków przed każdym rozdziałem.

Irene Adler zrobiła coś niesamowitego, mianowicie dała możliwość czytelnikowi poznania Londynu sprzed około stu lat. Uliczki, którymi poruszają się postacie zostały dobrze opisane, dzięki czemu mogę wyobrazić sobie to miasto.

Ta część odpowie nam na kilka pytań, m.in. dlaczego Holmes nie lubi Scotland Yardu oraz kim był kiedyś Moriarty.

Podsumowując tę krótką recenzję: książkę „Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży” polecam przede wszystkim młodzieży, bo to głównie jej dedykowany jest ten utwór oraz miłośnikom Sherlocka Holmesa, którzy chcą go lepiej poznać.

Za przekazanie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: „Sherlock, Lupin i ja. Tajemnica szkarłatnej róży”
Tytuł oryginału: „Il mistero della Rosa Scarlatta”
Autor: Irene Adler
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Sherlock, Lupin i ja (tom III)
Korekta: Magdalena Wosiek, Teresa Zielińska
Tłumaczenie: Katarzyna Kolasa-Garibotto
Opracowanie graficzne: Bernard Ptaszyński
Wydanie: I
Oprawa: miękka (ze skrzydełkami)
Liczba stron: 269
Data wydania: 08.04.2016
ISBN: 978-83-7983-154-8


* Źródło – skrzydło książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena