Koszyk 0
Opis:
Była niezłomną władczynią i najpiękniejszą kobietą starożytnego świata. Podobno dla urody kąpała się w oślim mleku i raczyła perłami rozpuszczonymi w occie, a jej stroje i klejnoty świadczyły o mitycznym bogactwie Aleksandrii. Ambitna i zdolna, sprawnie poruszała się wśród dworskich intryg i potrafiła być bezwzględna w dążeniu do celu. To ona odnowiła potęgę Egiptu. Przede wszystkim jednak Kleopatra była kobietą z krwi i kości, pełną namiętności i pasji ... Jej romans z Cezarem przeszedł do legendy i zainspirował słynny film z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. "Sen Kleopatry" to niezapomniana opowieść o walce niezwykłej kobiety o należną jej władzę oraz o miłości, którą okrzyknięto romansem wszech czasów. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Christian Jacq
 • 2014
 • 1
 • 366
 • 206
 • 145
 • 978-83-240-2516-9
 • 9788324025169
 • ZBCLO

Recenzje czytelników

Tajemniczy Egipt

Ocena:
Autor:
Data:
Sen Kleopatry - recenzja
Christian Jacq jest egiptologiem. Kieruje Instytutem Ramzesa w Paryżu. Poza swoją pasją naukową ma jeszcze jedną. Jest nią pisanie książek, których akcja rozgrywa się w miejscach gdzie dawno temu rozegrały się ważne wydarzenia.
Jednym z ważniejszych i bardziej znanym epizodów w historii starożytnego Egiptu jest walka o tron egipski z czasów panowania kolejnego z dynastii Ptolomeuszy. Chodzi tutaj o Kleopatrę i jej brata, a jednocześnie męża, Ptolomeusza XIII ...
W chwili wstąpienia na tron, Kleopatra miała 18 lat, a jej brat i mąż był jeszcze chłopcem. Trzeba przyznać, że rozpuszczonym chłopcem, którego interesowały głównie przyjemności. Jego doradcy dążyli do tego, aby poprzez odpowiednie pokierowanie Ptolomeuszem XIII, rządzić w kraju i napełniać wszelkimi dobrami swoje kieszenie.
W Aleksandrii, gdzie mieściła się stolica Egiptu, panowała biurokracja, korupcja, a nadmierne przywileje nadane niektórym grupom społecznym spowodowały, że Egipt zaczął się pogrążać w chaosie i niedostatku.
Zresztą tak Egipt jak i Egipcjanie byli mało znani mieszkańcom Aleksandrii, którymi byli głównie Grecy, Żydzi, Cypryjczycy.
Aby poprawić sytuację w kraju Kleopatra chciała wprowadzić pewne reformy. Spotkało się to oczywiście z gwałtownym sprzeciwem. Doszło do tego, że młoda królowa musiała uchodzić potajemnie z kraju.
I właśnie to jest kanwą powieści Christiana Jacqa.
Autor wykorzystując formę powieści, przekazuje nam wiedzę historyczną. Opowiada o zdarzeniach, które naprawdę miały miejsce w historii Egiptu, ale także i Rzymu. Rzym bowiem jest ojczyzną Cezara, którego połączył z Kleopatrą gorący romans i dążenie do wspólnego celu, którym było panowanie nad starożytnym światem.
Wątki mistyczne wzbogacają książkę czyniąc ją jeszcze ciekawszą, a odrobina humoru wprowadza czytelnika w dobry nastrój.
Ciekawy jest obraz Muzejonu, który był centrum kulturalnym stolicy. Uczeni znajdowali tam świetne warunki do prowadzenia swych badań.
Cytat:
„… państwo zapewniało im wikt i opierunek, a mędrcy nie płacili podatków i mogli całkowicie poświęcić się swojej pracy naukowej, w spokoju od zawirowań zewnętrznego świata.”
W Muzejonie również mieściła się słynna Biblioteka Aleksandryjska.
„Cytat:
„To Kleopatra otworzyła przed Cezarem drzwi biblioteki, założonej przez Ptolomeusza I, do którego pierwszy bibliotekarz Demetriusz z Faleronu nie wahał się powiedzieć: „ Książki mają więcej odwagi niż kurtyzany, by mówić królom prawdę”…”
Tak więc uważam ,że książkę warto przeczytać. Nie tylko dowiemy się z niej o czym śniła Kleopatra, ale też wzbogacimy swoją wiedzę.
Moja ocena 5/5
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sen Kleopatry

Ocena:
Autor:
Data:
Kleopatra, niezwykła, przepiękna kobieta, ale przy tym ambitna władczyni. Mnie najbardziej kojarzy się Elisabeth Taylor w tej roli, kiedy myślę Kleopatra, widzę Taylor.„Sen Kleopatry” zaintrygował mnie. Byłam ciekawa, czy książka wniesie coś nowego do tego, co już wiem na temat władczyni Egiptu. Niewiele jest w tej chwili książek o tej tematyce, a przecież ona jest pasjonująca. Starożytność to barwny i ciekawy temat, szkoda, że nie wykorzystany ...Kleopatra jest postacią bardzo wyrazistą, ale przy tym owianą nutą tajemnicy i niedopowiedzenia. To nie tylko potężna władczyni Egiptu, ale przede wszystkim kobieta pełna pasji i emocji. Jej słynny romans z Cezarem przeszedł do historii i doczekał się wielu ekranizacji. Słynne są jej zabiegi pielęgnacyjne mające na celu zachowanie jej urody – każdy słyszał o kąpielach w mleku, niezwykłych maseczkach, czy masażach olejami.

Kleopatra objęła rządy w wieku zaledwie 18 lat i powoli zmieniała oblicze swego kraju wprowadzając reformy. Zyskała tym wielu wrogów. Obok siebie miała za męża chłopca, a nie mężczyznę, który by ją wspierał i o nią dbał. Musiała chyłkiem opuścić Egipt, aby ocalić swe życie.

Autor książki „Sen Kleopatry”, Christian Jacq, jest historykiem, egiptologiem, który kieruje Instytutem Ramzesa w Paryżu. Opowieść, którą nam serwuje w książce, jest pełna profesjonalizmu, doskonale odzwierciedlająca epokę i samą Kleopatrę. Podsuwa nam ciekawostki, których nie spotkałam w innych źródłach. A jego książka jest przy tym lekka i nie tchnie rozprawą naukową, choć Autor przemyca w niej dużo wiedzy historycznej . Powieść ma ciekawą formę, jest dość urozmaicona i na pewno nie nudna. Walka o tron, miłość, namiętność i polityka, wszystko to znajdziecie w „Śnie Kleopatry”. Sama Kleopatra jest postacią intrygującą i na pewno wiele jeszcze się o niej napisze. Polecam jako odskocznię od rzeczywistości :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena