Koszyk 0
Opis:
Bohema artystyczna, awangardowe kluby, szykowne kobiety i tętniące życiem kawiarnie - świat lat sześćdziesiątych, za którym tęsknimy Czy premier Cyrankiewicz był miłośnikiem pięknych kobiet, dobrych alkoholi i wykwintnych dań? Czemu małżeństwo Elżbiety Czyżewskiej z Amerykaninem wzbudziło sensację towarzyską? Kto złączył łańcuchem dłonie świeżo poślubionych państwa Cybulskich? Czy również dzieci prowadziły życie towarzyskie na transatlantyku "Batory" ... podczas gdy rodzice oddawali się przyjemnościom leżakowania na pokładzie? Andrzej Klim zabiera nas w podróż do barwnych lat sześćdziesiątych, kiedy w warszawskim SPATiF-ie dyskutowano Heideggera i szanse odzyskania niepodległości, Czesław Niemen koncertował w Stodole, a w sylwestrową noc Szampanskoje Igristoje lało się strumieniami. Pokazuje szerokie spektrum życia kulturalnego ponurym PRL-u, zaprasza do kultowych miejsc, kabaretów, klubów studenckich, odsłania kulisty życia towarzyskiego w ośrodkach wypoczynkowych i sanatoriach, a także osobliwości rozrywek kultywowanych w kręgach dyplomatycznych. W książce przeczytamy wspomnienia takich osób, jak: Maryla Rodowicz, Daniel Olbrychski, Jerzy Gruza, Zofia Czerwińska, Janusz Głowacki, Marek Hłasko, Andrzej Łapicki, Agnieszka Osiecka, Urszula Sipińska. Andrzej Klim - dziennikarz i redaktor (pracował m.in. dla "Gazety Wyborczej", PAP-u, "Profitu", "Claudii", "Press" i "Newsweeka"). Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Współautor przewodników po kościołach Torunia. Konsultant ds. historii General de Producciones y Diseo S.A. (GPD), projektu konkursowego koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Andrzej Klim
  • 2013
  • 1
  • 220
  • 210
  • 150
  • 978-83-7705-454-3
  • 9788377054543
  • ZB4QN

Recenzje czytelników

Skandalicznie w dobrym guście

Ocena:
Autor:
Data:
Okres PRL-u kojarzy się z dwiema skrajnościami. Z jednej strony dość mroczne i nieprzyjemne to czasy, z drugiej poziom absurdu jaki został osiągnięty przez ówczesne władze poprzez obowiązujące przepisy, nakazy i zakazy, dostarczał rozrywki Polakom i wtedy i teraz po latach. Andrzej Klim w książce „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” przybliża sylwetki artystów, opisuje wydarzenia zarówno z ich życia prywatnego, jak i zawodowego i związane z nimi zabawne historie ...

Poznajemy najpopularniejsze postaci lat sześćdziesiątych, Agnieszkę Osiecką, Elżbietę Czyżewską, Piotra Skrzyneckiego, Zbyszka Cybulskiego, Wojciecha Frykowskiego i wiele, wiele innych. Autor opisuje jak się wówczas bawiono w domach, na prywatkach organizowanych często spontanicznie, nie zawsze ku uciesze właściciela mieszkania, a także w modnych lokalach Warszawy, Krakowa, Szczecina i oczywiście na festiwalach w Opolu i Sopocie. Mnóstwo tutaj improwizacji, wódki i wszechobecnej zabawy. Pomysły artystów, niektóre tak abstrakcyjne, że nie do uwierzenia, sposoby radzenia sobie z szarą codziennością i oczywiście omijanie cenzury stanowią crème de la crème książki Klima. Zaglądamy do warszawskiego i sopockiego SPATiF-u, krakowskiej Piwnicy pod Baranami – wielokrotnie zamykanej i otwieranej ponownie w tamtych latach, szczecińskiej Kaskady. Poznajemy kulisy powstania i działalności słynnego STS-u, jesteśmy świadkami romansów, ślubów, rozwodów i ponownych małżeństw, nietypowych przyjęć weselnych i suto zakrapianych imprez, gdzie bawili się aktorzy, piosenkarze, pisarze. Autor uchyla rąbka tajemnicy przyjęć organizowanych przez władze, wystawnych, eleganckich z okazji Sylwestra czy wizyty znanej osobistości. Klim opisuje także skandale, które były udziałem ówczesnej śmietanki towarzyskiej artystycznego światka, jednak robi to ze smakiem i bez przysłowiowego włażenia z butami w życie.

„Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” to bardzo ciekawa pozycja, w której nie brak zabawnych, interesujących historii z życia polskich artystów. Autor podzielił książkę na kilkanaście rozdziałów, a ich tytuły to fragmenty polskich piosenek. Wszystkie informacje, które Klim opisuje zostały zaczerpnięte z materiałów źródłowych, jak również rozmów i wywiadów, które udało mu się przeprowadzić z bohaterami książki. Całość uzupełniona została niezwykłymi fotografiami obrazującymi życie towarzyskie lat sześćdziesiątych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60

Ocena:
Autor:
Data:
"Seks, sztuka i alkohol" to książka barwna i momentami zaskakująca. To dokładny obraz dawnej polskiej elity, ich rozrywek, zabaw i spędzania wolnego czasu poza blaskiem fleszy, kamerami telewizyjnymi, codziennymi sztywnymi obowiązkami. Jest to także opis stylu życia zwykłych ludzi, bo w latach 60. celebryci nie byli tak odgrodzeni od "zwykłych śmiertelników" jak dzisiaj.
Książka ta jest autorstwa Andrzeja Klima, muszę przyznać ... że to doskonała i bardzo ciekawa literatura, zwłaszcza dla osób pamiętających takie osobowości jak Cybulski, Czyżewska czy Cyrankiewicz. Autor jest na co dzień dziennikarzem i redaktorem, historykiem sztuki i aktywistą.
Już sama okładka nasuwa na myśl kolorowe lata 60', które znamy i lubimy chyba wszyscy, ale środek dodatkowo potwierdza zabawowość tamtego okresu. Aktorzy, dziennikarze i inne znane osoby, spędzały czas we wspólnym gronie, a bale, przyjęcia i prywatki były wręcz codziennością. Wypadało na nich być, ale i specjalnie nie trzeba było do tego nikogo zmuszać. Tytułowe towarzystwo było bardzo imprezowe, a wszystko to mieszało się ze sztuką, kulturą, teatrem, bo praca często przenoszona była także na inne sfery życia.
Inną sprawą był lejący się litrami, wszechobecny alkohol, bez którego właściwie nie mogła udać się żadna impreza. Był to sposób na odreagowanie, rozluźnienie się i poznanie nowych osób. Kiedy jednak noc stawała się naprawdę późna, trzeba było przenieść się do innego miejsca, gdzie alkohol lano bez limitu czasowego. Udawano się więc na Zieleniak, gdzie można było spożywać trunków bez umiaru. Inną ciekawą rzeczą, był stolik intelektualno-towarzyski, przy którym zasiadały same ważne i cenione osobistości jak Leopold Tyrmand czy Tadeusz Konwicki, albo Irena Szymańska. Jedynie ich zaproszenie upoważniało inne osoby do zajęcia miejsca przy ich stoliku. To uświadomiło mi, że kiedyś naprawdę ceniono kulturę i sztukę, a także osoby, które je uosabiają. Dziś bardzo tego brakuje i w takich fragmentach książki szczególnie odczuwa się żal z tego powodu.
Jest jednak miejsce, które swą renomę zawdzięcza tradycjom i wizerunek tego miejsca nie zmienił się od lat, wciąż jest to prestiżowa i kulturalna placówka. Piwnica pod Baranami w Krakowie. Jak pisze autor, jest to centrum towarzyskie od 1956 roku, w którym po prostu trzeba się znaleźć choć raz będąc w Krakowie. Istnieje nawet historia mówiąca o tym, dlaczego właśnie ta "piwnica" stała się uosobieniem kultury polskiej.
Ta książka to dokładne kompendium wiedzy o dawnych "celebrytach", ich rozrywkach i przyjęciach jakie urządzano. Jest tu mnóstwo śmiesznych historii, zabawnych sytuacji i zaskakujących sytuacji z życia znanych nam osób, które możemy poznać na nowo z nieco innej, zabawniejszej strony. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena