Koszyk 0
Opis:
Historia polskich służb specjalnych w okresie międzywojennym cieszy się dużą popularnością wśród badaczy i czytelników. Najczęściej jednak autorzy koncentrują się na historii służb wywiadu lub rozpatrują działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą łącznie. Twórcy niniejszego tomu postanowili przybliżyć czytelnikom rzadziej omawiane zagadnienia ochrony przed aktywnością obcych służb, w tym przed działalnością szpiegowską ... Zamieszczono tu artykuły napisane przez blisko trzydziestu uznanych specjalistów. Omawiają oni nie tylko okres II Rzeczpospolitej, ale także Polskiego Państwa Podziemnego, które było jej kontynuatorem. Szeroki zakres tematyczny prezentowanych prac pokazuje zarówno kruchość suwerennego bytu przedwojennej Polski, jak i warunki, w jakich przyszło działać ludziom służb specjalnych walczącym o jego zachowanie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zbigniew Nawrocki
  • 2014
  • 1
  • 542
  • 235
  • 165
  • 978-83-7785-408-2
  • 9788377854082
  • ZBHT7

Recenzje czytelników

Pozycja obowiązkowa dla fanów historii

Ocena:
Autor:
Data:
Ostatnimi czasy polski rynek księgarski przeżywa prawdziwy boom na literaturę historyczną. Osobiście, taki fakt cieszy mnie niezmiernie, nie tylko ze względu na moje zainteresowanie historią. Przede wszystkim, jest to wyraźny znak, iż Polacy coraz częściej sięgają po takową literaturę, co może sugerować wzrost świadomości patriotycznej i obywatelskiej w naszym społeczeństwie.

Mimo, że historia to "temat rzeka" ... to jednak półki sklepowe uginają się pod naporem książek poruszających w większości te same tematy. Oczywiście każdego historyka czy też fana literatury historyczno-militarnej, cieszą kolejne książki poświęcone uzbrojeniu poszczególnych armii, rzeczowe tomiszcza poruszające problematykę strategii wojennych czy też albumy prezentujące umundurowanie. Wśród całej masy takiej literatury bardzo rzadko można spotkać pozycje wyjątkowe, skupiające się na mniej popularnych zagadnieniach.

Jedną z takich książek jest Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP, która jest niezwykle obszerną i rzeczową pozycją podejmującą kwestię działania polskich służb wywiadowczych.
Już sam poruszany w książce temat jest niezbyt powszechny. O ile bowiem istnieje cała masa książek o działalności polskiego wojska, to problem służb wywiadu i kontrwywiadu bywa często okrajany czy wręcz zbywany.

Sekretna wojna została opracowana z materiałów po konferencji naukowej, która odbyła się w Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w 2012 roku. Efektem jest licząca ponad pięćset stron książka, podzielona na ponad 20 rozdziałów sporządzonych na podstawie referatów konkretnych znawców tematu.

Choć tytuł książki wskazuje, iż zakres podejmowanej w niej tematyki wiąże się głównie z okresem dwudziestolecia międzywojennego, to jednak znajdziemy tutaj również wstęp czy też zarys problematyki takich zagadnień jak działalność polskiego kontrwywiadu Polski Walczącej, bądź jakie działania prowadzone były w czasie okupacji sowieckiej.

Nie ulega wątpliwości, iż dla osoby, która wcześniej nie miała styczności z tą tematyką, książka Sekretna wojna będzie prawdziwą skarbnicą wiedzy. Każdy z przedstawionych w niej referatów jest niezwykle rzeczowy i zawiera mnóstwo informacji. Należy również zauważyć, iż wszystkie działy posiadają całą masę przypisów kierujących czytelnika do odpowiedniej bibliografii. Pod tym względem widać również ogrom niemal tytanicznej pracy, którą wykonali poszczególni autorzy podczas przeprowadzania kwerendy źródłowej.

Sam język książki jest oczywiście zróżnicowany. Obok rozdziałów, w których historia kontrwywiadu przedstawiona została w sposób prosty i przejrzysty, niczym w dobrej powieści, są takie, które wymagają od czytelnika zdecydowanie większego skupienia i uwagi.

Całość prezentuje się nad wyraz solidnie. Dla osób, które na co dzień nie czytują zbyt wiele książek o tematyce historycznej Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP będzie świetną przeprawą przez historię tajnych służb Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei dla historyków książka ta stanowić może zwarte kompendium prezentujące najważniejsze zagadnienia i historyczne fakty związane z kontrwywiadem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Od kilku lat panuje moda na książki związane z szeroko rozumianą tematyką 20-lecia międzywojennego. Co jakiś czas są wydawane pozycje o szpiegach, aferach tego okresu. Ta konkretna książka ta jest pokłosiem konferencji, która miała miejsce w Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w 2012 roku. Na treść składają się wystąpienia blisko 30 specjalistów w tematyce dot. kontrwywiadu II RP. Od razu jednak należy zaznaczyć ... iż autorzy wystąpień rozszerzyli trochę ramy czasowe nie ograniczając się wyłącznie do okresu międzywojennego. Referaty ich omawiają przedmiotową tematykę od okresu I wojny światowej aż do działalności kontrwywiadu w okresie II wojny światowej. Część z prelegentów zajmowała się nie tylko działalnością kontrwywiadu, stąd poziom wystąpień różni się od siebie odrobinę, jednak zawsze jest on dosyć wysoki. Różnorodny jest także styl prezentacji poszczególnych prelegentów. Niektórzy posługują się językiem prostym, który trafi do przeciętnego Kowalskiego, inni językiem bardziej specjalistycznym. Niemniej, książkę czyta się dobrze, choć nie ukrywam, iż momentami jest to trudna lektura, którą trzeba sobie dozować we fragmentach.
Na ponad 500 stronach zawarto kompedium wiedzy na temat wywiadu II RP z licznymi przypisami znajdującymi się u dołu każdej strony. Przypisy te pozwalają zainteresowanym osobom poszerzyć wiedzę, sięgnąć po inne pozycje.
Książka jest obszerna, tematyka może wydawać się trudna, jednak dobór wystąpień o różnorodnej tematyce sprawił, iż każdy znajdzie referat dla siebie, czy to odpowiadający pod względem tematyki czy stylu wystąpienia. Istotnym jest fakt, iż pozycja ta porusza wiele tematów dotąd praktycznie nie istniejących w literaturze ogólnie dostępnej. Ta ostatnia zajmuje się bowiem na ogół sensacją, anegdotami, ew. umundurowaniem, uzbrojeniem, bardziej spektakularnymi akcjami wywiadowczymi II RP. Sekretna wojna.. poszła o wiele dalej. I to jest jej największa zaleta.
Z kolei dla osób hobbystycznie zajmujących się z pasją tematyką kontrwywiadu II RP, pozycja ta będzie prawdziwą gratką i skarbnicą wiedzy, z której bez trudu wyłuskają perełki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena