Koszyk 0
Opis:
W Verdopolis młoda markiza musi poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. W wiejskiej rezydencji młoda mężatka nie może zrozumieć, dlaczego mąż nie pozwala jej się kontaktować ze światem. Tajemnice, knowania, arystokracja, miłość, piękne młode panny, dumni młodzieńcy – wszystko to łączy się ... i splata w opowiadaniach, tworzących ten zbiór. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Charlotte Bronte
  • 2015
  • 180
  • 212
  • 150
  • *, 9788377792131
  • 9788377792131
  • ZCGNU

Recenzje czytelników

Sekret

Ocena:
Data:
Starzenie sprzyja odpowiedzialnym i dorosłym zachowaniom… dobra, nie w każdym przypadku, ale jeszcze kilka lat temu nie sięgnęłabym z własnej woli po literaturę klasyczną. Zawsze kojarzyło mi się to z czymś nudnym i ciężkim w odbiorze, na co szkoda marnować czasu. Myślę, że w obecnym czasie dojrzałam do tego, aby zacząć wprowadzać do swojego repertuaru dojrzałą literaturę i szukać, tego, co mi się w niej podoba. Zaczynając od lektur, które czytam już z większą chęcią, chociaż presja tego ... że muszę zapamiętać 99% wydarzeń, postaci i najlepiej znać całą treść na pamięć nie czyni czytania relaksującym, to podchodzę do tego z mniejszym… obrzydzeniem. Chociaż to dobre na początek, jednak niedawno otrzymałam pierwsze polskie wydanie książki Sekret Charlotte Bronte i muszę przyznać, że zatraciłam się w owym sekrecie, bo dawno nie miałam okazji przeczytać tak wciągającej i porywającej historii.

Sekret można śmiało nazwać zbiorem opowiadań, które łączą pewne szczegóły. Teksty nie są ze sobą powiązane chronologiczne, co może wprowadzić pewien zamęt w głowie czytelnika. Nie mniej jednak, tytułowe opowiadanie dzięki zagadce, którą stworzyła autorka niesamowicie wciąga w wir wydarzeń i najgorsze jest to, że według mnie skończyło się za szybko. W Verdopolis razem z mężem Arthurem mieszka Markiza Marian, wiodą oni spokojne życie pozbawione trosk. Pewnego dnia mężczyzna spotyka w sklepie kobietę, którą łączą pewne tajemnice z jego małżonką. Gdy wraca do domu kategorycznie zakazuje jej spotykania się z panną Foxley, która w przeszłości była guwernantką Marian, ale czy kobieta trzymała się zakazu męża? Co takiego łączy kobiety i czym okaże się tytułowy sekret?

Oprócz tytułowego tekstu w zbiorze znajdują się również opowiadania takie jak: Lily Hart, Albion i Marina oraz Ślub. Charlotte Bronte zręcznie lawiruje pomiędzy różnymi formami literackimi. Czytelnik ma do czynienia z prozą, ale również poezją, za którą osobiście nie przepadam, jednak w takim wydaniu stała się dla mnie czymś interesującym i sądzę, że bez lirycznych akcentów ten zbiór nie byłby pełen. Dodają one mu lekkości i romantyzmu, fragmenty nie są długie i skomplikowane, więc każdemu powinny przypaść do gustu.

Sekret, według mnie, jest doskonałym wprowadzeniem do świata literatury klasycznej. Dzięki tym krótkim opowiadaniom czytelnik ma okazję przekonać się do stylu Bronte i ocenić, czy ten dział literatury jest dla niego. Teksty te pod względem językowym nie są skomplikowane, a wszelkie niejasności są wytłumaczone. Sądzę, że ten zbiór jest niczym innym jak zachętą do dokładniejszego poznania bohaterów wykreowanych przez Charlotte Bronte. Niebywałe, jak barwne oraz ciekawe są postacie na kartach tej książki, a słowa stają się wręcz magiczne.

Jak wspomniałam wcześniej, Sekret polecam każdemu, kto chce sprawdzić, czy literatura klasyczna przypadnie mu do gustu. Opowiadania nie są zbyt długie, ale za to bardzo ciekawe i niebywale wciągające. Po przeczytaniu tego zbioru mam ochotę sięgnąć po inne dzieła Bronte, chociaż straszą swoją objętością. Nie mniej jednak, mam nadzieję, że pokonam swoje obawy i sięgnę po coś, co może okazać się świetną i niezapomnianą przygodą.

Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Sekret Charlotte

Ocena:
Autor:
Data:
Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze ani mnie, ani Ciebie, młodzi Charlotte i Branwell Bronte zaczęli tworzyć swoje historie. Snuli opowieści o Verdopolis czy Angrii, o świecie wymyślonym, imaginacji młodzieńczych umysłów. Wspólnie tworzyli sagi przez kilkanaście lat o miłostkach, sekretach i ówczesnych dylematach. Dzielona pasja zaowocowała krótkimi opowiadaniami, gdzie rodzeństwo nie narażając się na krytykę brnęło drogą wyobraźni, która nie raz łamała konwenanse ... poczucie rzeczywistości i chronologię. To był ich świat, prywatny raj, do którego nikt nie miał wstępu.

Charlotte Bronte to nie tylko „Jane Eyre”, o której by tu dużo nie mówić – jest mistrzostwem, ale i kolejne powieści takie jak „Villette” czy „Profesor”, a sięgając dużo wcześniej, wreszcie „Sekret”. Historie nieco oderwane od rzeczywistości, niepełne, pisane odręcznie, niedoskonałe… Są jednak zapowiedzią wielkiej autorki, twarzy angielskiej literatury XIX wieku. Świat stworzony przez młodziutką autorkę nie jest porywający czy niezwykle szczegółowy, miesza się tu sen z jawą, a wiele zdarzeń jest dziełem przypadku. W miniaturach składających się na „Sekret” nie ma jednak wiele fantastyki, jakby można było się tego spodziewać z zapowiedzi. Bronte owszem, eksperymentuje z formą, wplata w prozę także poezję, bawi się słowem, ale i bohaterami. Ci z kolei, choć mieszkańcy afrykańskiego państewka, należą do codzienności Charlotte, pisze ona bowiem o lordach, markizach, guwernantkach, damach w wielopokojowych królestwach. „Sekret” to zalążek jej twórczości, bliski tematom, które rozwinie dopiero później. W „Sekrecie” pisze o tajemnych spiskach, „Lily Hart” mówi o zakazanej miłości, o miłości niespełnionej traktuje „Albion i Marina”, a pozostałe opowiadania dopełniają obyczajowe historyjki młodej Bronte.

Opowiadania lepsze i gorsze są dopiero wprawą tej niezwykłej autorki, a i nie były pisane z myślą o publikacji. Wiele z nich traktuje właśnie o miłości, motywie nieodłącznym dla angielskich sióstr. Niektóre przypominają romantyczne ballady, inne sielanki, ale wszystkie zawierają kwintesencję XIX wieku, klimat, tajemnicę, zakazaną miłość, relacje różnych sfer społeczeństwa. Najpiękniejsza według mnie, Lily Hart, opowiada o dziewczynie, która wraz z matką udziela pomocy rannemu mężczyźnie. Seymour i Lily angażują się w relację niełatwą, okupioną samotnością i cierpieniem. Kolejny rok niesie jej jednak nowe niespodzianki. Nie sposób ocenić pisarskiej zabawy Bronte, traktuję więc tą książkę jako ciekawostkę, jako książkę na jeden dzień czy parę godzin, jako cenny nabytek wszystkich miłośników twórczości angielskich sióstr, które wciąż są zagadką.

„Sekret” może więc być uzupełnieniem kolekcji angielskich klasyków, ale i miłą oraz niezobowiązującą przygodą dla amatorów gatunku czy samych sióstr Bronte. Sama Charotte uzależniona niegdyś od stworzonej krainy, nie myślała z pewnością o wielkich dziełach. „Sekret” to zapowiedź nieśmiertelnych romansów, pierwsze próby pisarskie i sekret samej autorki.

[jasubiektywnie.blogspot.com]
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena